poniedziałek, 31 października 2022

Chloe Gong - "Our Violent Ends"

Autor: Chloe Gong
Tytuł: Our Violent Ends
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 12 października 2022
Liczba stron: 580
Ocena: 8/10
Patronat Książkowiru

Opis:

Jest rok 1927, a Szanghaj chwieje się na skraju rewolucji.

Juliette poświęciła swój związek z Romą i jest teraz całkowicie oddana swojej misji. Wystarczy jeden fałszywy krok, a kuzyn Juliette zajmie jej miejsce jako następca bossa Szkarłatnego Gangu. Jednocześnie Roma pragnie śmierci Juliette, która według niego zabiła z zimną krwią jego najlepszego przyjaciela. Gdyby tylko Juliette naprawdę była winna zarzucanego jej czynu, łatwiej byłoby jej znosić tę nienawiść…

Roma nadal jest pogrążony w żałobie po śmierci Marshalla, a Benedikt praktycznie przestał się do niego odzywać. Roma jest zdeterminowany, aby wszystko naprawić, nawet jeśli to oznacza, że musi w zemście zabić dziewczynę, którą kocha w takim samym stopniu, co nienawidzi.

Szanghaj jest na krawędzi upadku; nacjonaliści zdobywają coraz większą władzę, z każdym dniem rozchodzą się nowe plotki o wojnie domowej, zaś gangom zagraża całkowita zagłada.

Roma i Juliette kolejny raz muszą odłożyć na bok własne emocje i wspólnie zmierzyć się z potworami oraz politycznymi intrygami. Okazuje się, że ich wzajemne uczucia wciąż żyją i nie tak łatwo o nich zapomnieć.

Recenzja:

Bardzo czekałam na powrót do Szanghaju stworzonego przez Chloe Gong – świata przestępczego, pogrążonego w rewolucji oraz licznych niebezpieczeństwach, których pojąć rozsądkiem niełatwo. To miejsce pełne intryg, gangów i politycznych zamieszek, ale przede wszystkim, to historia miłości niełatwej, przypominającej historię szekspirowskich Romeo i Julii. A wcześniejszy tom pozostawił po sobie wiele pytań – i niepewności odnośnie ich relacji (i to w brutalny sposób), dlatego w Our Violent Ends przyszło mi się zaczytać bez pamięci!

Juliette, która poświęciła swój związek z Romą na rzecz własnej misji, teraz musi zmierzyć się z konsekwencjami swojego wyboru. Zagrożenie ze strony kuzyna i walka o pozycję przewodniczącej Szkarłatnego Gangu stawiają ją w trudnej sytuacji. Roma, z kolei, przepełniony żalem po śmierci przyjaciela, wierzy, że to Juliette jest winna. Ta nienawiść, która wzbiera w nim, stanowi jedną z najważniejszych sił napędzających fabułę.

Chloe Gong ukazuje nam Szanghaj na krawędzi upadku, gdzie narastają napięcia polityczne, a wojna domowa wydaje się nieunikniona. W tym trudnym okresie, Roma i Juliette muszą po raz kolejny stawić czoła swoim uczuciom i wspólnie przeciwstawić się nie tylko przeciwnikom w postaci przestępców i polityków, ale także własnym emocjom. Relacja między nimi wciąż jest żywa, choć zawiła, a konieczność podjęcia wspólnej walki wprowadza dodatkowe napięcie. 

Można powiedzieć, że autorka w swojej powieści łączy zręcznie romanse z elementami thrillera i politycznych intryg (oraz lekką fantastyką). Czytelnik nie tylko śledzi rozwijającą się miłość między głównymi bohaterami, ale także emocjonuje się ich walką o przetrwanie w niebezpiecznym świecie Szanghaju. Co więcej, spotykamy tu trójwymiarowe postaci, które ewoluują w trakcie opowieści, dzięki czemu możemy doskonale rozumieć ich motywacje. Jedyny zarzut mam do zakończenia, ponieważ liczyłam na coś bardziej zaskakującego, niemniej nie jest najgorsze. Tu warto dodać, że to całkowity historii, gdyż ta seria to dylogia.

Our Violent Ends to z całą pewnością niesztampowy przedstawiciel gatunku young adult. Zachwyca nie tylko romantyczną intrygą, ale i łączeniem innych wątków – sensacyjnych, thrillerowych, także fantastycznych. Książkę czyta się jednym tchem, gdyż każdy rozdział pozostawia czytelnika z głodem kolejnych rozdziałów. Jeśli lubicie powieści ze skomplikowanymi relacjami, licznymi knowaniami oraz wieloma innymi nietuzinkowymi wątkami – gorąco polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz