piątek, 28 października 2022

Sabina Baranowska - "Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka"

Autor: Sabina Baranowska

Tytuł: Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka

Wydawnictwo: Dragon

Data wydania: 2022

Ilość stron: 240


Opis:

Ta książka to publikacja skierowana do rodziców, wychowawców, logopedów, przeprowadzająca przez dynamiczny okres życia, w czasie którego dziecko rozwija i kształtuje mowę.

Autorka przybliża poszczególne etapy rozwoju mowy, od urodzenia przez wiek przedprzedszkolny aż po rozpoczęcie nauki szkolnej, i wskazuje, na co należy zwracać uwagę oraz na mogące pojawić się w danym wieku wady wymowy. Do wspomagania rozwoju mowy dziecka oraz do pracy nad eliminacją wad wymowy omówiono tzw. filary skutecznego pomagania w przypadku dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, a także formy współpracy logopedy z innymi specjalistami, jak np. laryngologiem, doradcą laktacyjnym, osteopatą, chirurgiem szczękowym, fizjoterapeutą. Całość uzupełniają zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój mowy oraz utrwalanie poprawnej wymowy.


Recenzja:

To jest bardziej książka informacyjna, może też trochę poradnik - ale nie zastąpi ona wizyty u logopedy - który swoją drogą zaczyna być coraz ważniejszych zawodem, bo brakuje specjalistów, a problemów coraz bardziej narasta. 

Uważam jednak, że takich pozycji na rynku wydawniczym powinno być więcej - bo czasem rodzice czy pedagodzy dosłownie nie wiedzą na co zwracać uwagę: w końcu nie każdy zna się na wszystkim, a jak ktoś dodatkowo nie miał totalnie nic do czynienia z logopedią, może szukać przyczyny w całkiem innych aspektach.

Logopeda jest taką osobą, do którego można się zgłosić już z noworodkiem i niemowlęciem - i niekoniecznie związany jest on tylko z wadami wymowy, jak wielu się dalej wydaje. 

"Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka" pozwala w pełnym zakresie poznać kompetencje logopedy - i dzięki tej pozycji wiele osób dowie się także wielu ciekawych rzeczy na temat rozwoju dziecka - niekoniecznie tylko rodzice, ale właśnie przyda się to chociażby nauczycielom, którzy chcieliby pokierować rodziców do odpowiedniego specjalisty.

Dodam także od razu, że jak tylko zaczęłam czytać "Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka", zakochałam się - dosłownie przepadłam. Sama nie jestem matką - ani też nie jestem nauczycielką, ale jestem psychologiem i takie tematy są mi bliskie. Szczególnie, że zajmuje się akurat pomocą i wsparciem osób w wieku szkolnym - co oznacza mniej więcej tyle, że nawet, jeśli dotychczas nie potrzebowałam tej wiedzy, to lepiej ją mieć niż nie. 

Książka ta wydana jest w naprawdę ładny sposób - usztywniona okładka, dobrej jakości (taki grubszy) papier, dosyć duża czcionka (dobrze się czyta), ale także są dobrze dobrane marginesy, a wszystko, co było trzeba pod kątem wizualnym, jest naprawdę dobrze opracowane. 

Mówiąc w skrócie: bardzo łatwo znaleźć i przyswoić dostępne informacje - a to jest zdecydowanie duży plusik.

Oprócz tego wszystko opisane jest w przystępny sposób: i chociaż autorka opiera się o fachową terminologię, to jednak wszystko jest zrozumiałe, a na samo zakończenie nawet jest słowniczek z wytłumaczonymi trudniejszymi sformułowaniami.

Jest tu sporo praktyki, ale także sporo teorii - powiedziałabym, że proporcje są zachowane - i że dzięki temu "Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka" jest poradnikiem, który wielu osobom naprawdę się w życiu przyda.

Podsumowując: nie jestem w stanie tej pozycji nie polecić - jest to bowiem poradnik, który definitywnie warto byłoby mieć na swojej liście książek wartych przeczytania.

Jeśli cenicie fachową wiedzę zaserwowaną przez prawdziwego specjalistę - "Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka" znajdzie się w Waszej biblioteczce!

6 komentarzy:

 1. Tak, to będzie idealna pozycja dla rodziców. O wady wymowy należy zadbać jak najszybciej, aby je wykluczyć niskim kosztem (materialnym i psychicznym).

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez pewien czas chodziłam do logopedy chyba miała problem z literą 'r'. "Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka" pomocna lektura, dzięki niej będziemy bardziej czujni czy coś nas zaniepokoi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla logopedów na pewno warty uwagi poradnik, mi się nie przyda.

  OdpowiedzUsuń
 4. To napewno ciekawa książka poradnik, ktora warto przeczytać. Ja chodzę z młodszym synkiem do logopedy, ponieważ ma wade zgryzu i przez to trochę mowi niewyraźnie. Zapisze sobie tą książkę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze trochę życia w cyfrowym świecie i logopedia nie będzie już potrzebna, bo młodzi ludzie w ogóle przestaną komunikować się w tradycyjny sposób. :) Lektura niezwykle przydatna, bo dbałość o wymowę powinno się rozpoczynać od pierwszych słów wypowiadanych przez dziecko.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń