poniedziałek, 28 listopada 2022

George R.R. Martin, Elio N, Garcia Jr., Linda Antonsson - "Panowanie smoka. Ilustrowana historia Dynastii Targaryenów"

Autorzy: George R.R. Martin, Elio N, Garcia Jr., Linda Antonsson
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Tytuł: Panowanie smoka. Ilustrowana historia Dynastii Targaryenów
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 25 października 2022
Liczba stron: 352
Ocena: 10/10

Opis:

W czasach kiedy królowały smoki…

Ten piękny wizualnie przewodnik – zawierający ponad sto pięćdziesiąt kolorowych ilustracji – stanowi znakomite wprowadzenie do historii dynastii Targaryenów, sławnej rodziny stojącej w centrum nowego serialu HBO Ród smoka, prequela "Gry o tron".
Członkowie tej dynastii przez stulecia zasiadali na Żelaznym Tronie Westeros, podczas gdy ich smoki władały niebem. Historia jedynej rodziny smoczych lordów, która przetrwała Zagładę Valyrii, jest pełna politycznych intryg, zdrad oraz czynów zarówno szlachetnych, jak i podłych. "Panowanie smoka" opowiada pierwszą część ich dziejów, od podboju Westeros przez Aegona Targaryena aż po osławiony Taniec Smoków, krwawą wojnę domową, która omal nie położyła na dobre kresu rządom Targaryenów.

Ta wyjątkowa publikacja zawiera bardzo wiele zupełnie nowych ilustracji przedstawiających Targaryenów oraz ich smoki i może zainteresować zarówno fanów wiedzących bardzo dużo o Westeros, jak i tych, którzy po raz pierwszy spotkali się z nimi w nowym serialu HBO Ród smoka. "Panowanie smoka" jest najlepszym przewodnikiem dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej o najpotężniejszej rodzinie Siedmiu Królestw.

Recenzja:

Gdy Panowanie smoka. Ilustrowana historia Dynastii Targaryenów trafiło w moje ręce, jedyne co byłam w stanie z siebie wydusić to było głośne i pełne zachwytu WOW. Ta książka robi wrażenie już samą swoją prezentacją - jest doprawdy majestatycznego rozmiaru, że niemożliwą rzeczą jest czytać ją trzymając w dłoniach. A gdy zajrzy się już do środka – no cóż – autentycznie można się zakochać...

Lekturę zaczęłam nie od zapoznania się z treścią czy nawet spisem rozdziałów, a od... obejrzenia ilustracji. Fenomalnie oddają one klimat historii serwowanych przez George’a R.R. Martina, mają ten epicki nastrój fantasy, a od wielu z nich nie potrafiłam oderwać wzroku. Większość z nich oczywiście przedstawia Targaryenów oraz smoki, niemniej są też obrazy wyjęte prosto z pola walki czy też zwyczajnych wydarzeń z życia rodu oraz postaci mu towarzyszących (choć zwyczajne to kiepskie określenie, gdyż zarysowane są tu nawet śmierci ważnych osobistości czy sytuacje bardziej intymne – nie tylko w erotycznym tych słów znaczeniu). Co również nie uchodzi uwadze, ilustracje pochodzą od wielu artystów, których spis umieszczony został na ostatnich stronach książki. Nie potrafię wybrać tutaj ulubionej, bo wszystkie są fantastyczne!


Jeśli chodzi o treść, całość ma formę przewodnika, który prowadzi nas przez nietuzinkową historię Targaryenów. Nie będę się w nią zagłębiać, jednak autorzy naprawdę odwalili tutaj kawał dobrej roboty, bo ta pozycja ani przez chwilę nie nuży. Panowanie smoka. Ilustrowana historia Dynastii Targaryenów nie ma formy nudnego podręcznika do historii – dzieje rodu są tutaj swobodnie opowiadane. Zresztą, taka historia nie mogłaby być w żadnym wypadku nudna – wojny, intrygi, zdrady, miłostki oraz pokręcone relacje – krótko mówiąc, nudzić się przy tej pozycji jest rzeczą niemożliwą, bo wręcz kipi od wydarzeń i emocji. Co ciekawe, najważniejsze informacje (i zazwyczaj bardziej szczegółowe) są wyróżnione w oddzielnych a’la notatkach, na tle starego papieru. Nie zabrakło także miejsca na rozbudowane drzewo geologiczne (w którym na pierwszy rzut oka idzie się pogubić, ale po kilku rozdziałach nie wygląda ono już tak strasznie) oraz mapę Westeros.


Panowanie smoka. Ilustrowana historia Dynastii Targaryenów to książka, która zachwyci każdego, kto jest ciekawy historii Targaryenów lub po prostu pragnie zagłębić się w świat Siedmiu Królestw. Jak wspomniałam wcześniej, książka ma rozmach, bo jest olbrzymia, ciężka i... zjawiskowa, a zgłębianie z nią wiedzy o fantastycznym świecie, smokach, ich jeźdźcach i całej reszcie jest niezapomnianą przygodą. Jeśli mieliście jakieś pytania odnośnie Targaryenów lub obejrzeliście serial Ród Smoka i chcielibyście więcej dowiedzieć się na temat występujących tam postaci – to pozycja wprost stworzona dla Was oraz... idealny prezent dla fana Pieśni Lodu i Ognia! Polecam z całego serca!

6 komentarzy:

 1. Świetna okładka, a ilustracje niesamowite. Malo czytam fantasy, ale ta książka mnie zaciekawiła. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie jakoś nie pociąga świat stworzony przez Georga R.R. Martin'a, nie oglądałam ani Gry o Tron czy Ródu Smoka. "Panowanie smoka. Ilustrowana historia Dynastii Targaryenów" to album który zachwyca ilustracjami ale też treścią. Dla fanów pisarza to nie lada gratka która zaostrza apetyt na serie. Książka ta to też idealny prezent. Ale nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna, fani Gry o Tron będą zachwyceni. Wydawnictwo Zysk i S-ka potrafi pięknie wydawać książki. 😍❤

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, przynajmniej jednego z autorów kojarzę... "Grę o Tron" rzecz jasna znam, ale oglądałam, nie czytałam jej. Wielkim fanem też nie jestem... Może po przeczytaniu serii by się to zmieniło, w końcu coś musi być, że ja tak wszyscy wysoko cenią. No i są piękne obrazki 😃

  OdpowiedzUsuń