sobota, 26 listopada 2022

James Kalat - "Biologiczne podstawy psychologii"

Autor: James Kalat

Tytuł: Biologiczne podstawy psychologii

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2020

Ilość stron: 750


Opis:

Aktywność twojego mózgu jest twoim umysłem.

14 lat od pierwszego wydania oddajemy do rąk czytelników nową edycję znakomitego podręcznika Biologiczne podstawy psychologii. Podręcznik został zaktualizowany o najnowszą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu – autor wzbogacił ją o wyniki badań pochodzących z prawie 700 nowych publikacji.

James Kalat, doświadczony wykładowca psychologii biologicznej, mistrzowsko prowadzi czytelnika przez podstawową wiedzę na temat biologicznych podstaw procesów psychicznych. Przystępny język, liczne ilustracje, bloki podsumowujące i testy sprawdzające wiedzę pozwalają skutecznie opanować nowe informacje, a zawarte w książce ćwiczenia i zadania dają Czytelnikowi możliwość „podejrzenia własnego mózgu w działaniu”.

Biologiczne podstawy psychologii to kompendium wiedzy na temat:

Statusu psychologii biologicznej jako nauki i jej miejsca wśród innych subdyscyplin psychologii Budowy komórki nerwowej i mechanizmu przekaźnictwa synaptycznego Neuroanatomii oraz metod zdobywania wiedzy na temat funkcjonowania mózgu ludzi i zwierząt. Autor przedstawia tu także kontrowersje związane z prowadzeniem badań naukowych z udziałem zwierząt oraz omawia obowiązujące standardy prowadzenia takich badań Genetycznych uwarunkowań procesów psychicznych i zachowania Budowy i funkcjonowania wszystkich układów sensorycznych Anatomicznych i funkcjonalnych aspektów ruchu i kontroli ruchu. W tej części czytelnik znajdzie także informacje na temat zaburzeń ruchu w chorobie Parkinsona i chorobie Huntingtona Funkcjonowania rytmu snu i czuwania, zaburzeń snu związanych z pracą zmianową lub chorobą transatlantycką (jet lag), a także lęków nocnych, bezdechu sennego, narkolepsji i innych. Regulacji wewnętrznej w zakresie temperatury ciała, głodu i pragnienia. Podstawowe informacje zostały wzbogacone o wiedzę na temat przetrwania w warunkach ekstremalnego zimna, mechanizmu działania gorączki czy zaburzeń odżywiania Biologii zachowań reprodukcyjnych i różnorodności zachowań seksualnych Biologicznego podłoża emocji, zachowań agresywnych i obronnych oraz stresu Neuroanatomicznych podstaw procesów uczenia się, pamięci oraz inteligencji oraz zaburzeń funkcjonowania w tych obszarach Ewolucji języka oraz wpływu uszkodzeń mózgu na zdolności komunikacyjne Funkcjonowania mózgu osoby z zaburzeniami psychicznymi, a także historycznych i współczesnych metod leczenia tych zaburzeń.


Recenzja:

Oj, panie Kalacie, był pan moją zmorą na pierwszym roku studiów z psychologii - bo musiałam znać całą tę "biblię", żeby w ogóle zaliczyć przedmiot związany z biologicznymi podstawami psychologii (jak zresztą sam tytuł wskazuje) - i nie było to łatwe, bo gdy trzeba w międzyczasie uczyć się na osiem innych egzaminów, to nie można w spokoju doczytać wszystkich ciekawostek.

A bez wątpienia "Biologiczne podstawy psychologii" są bardzo ciekawe - i chociaż pierwsze wydanie w Polsce pojawiło się koło roku 2000, to w sumie nic za bardzo się w tej kwestii nie zmieniło: bo jesteśmy już na takim etapie poznawania medycyny i człowieka, że sporo tajemnic jest wyjaśnionych. 

I właśnie James Kalat to przybliża - i nawet, jak widzicie, jak ogromna jest to cegła, to powiem Wam tak: na studiach przeczytałam pobieżnie, a teraz, już jako magister psychologii, wróciłam do tego, żeby dokładnie doczytać co i jak. 

To nie jest książka tylko i wyłącznie dla studentów psychologii i innych takich specjalistów. Powiedziałabym, że to pozycja, którą może przeczytać każdy, który jest chociażby ciekawy, co odpowiada za wydzielanie adrenaliny, jak działają zmysły i skąd w ogóle mamy coś takiego jak pamięć... 

Mówiąc w skrócie: od zawsze lubiłam biologię, ale żadne książki związane z nauką o człowieku w liceum czy później z innych repetytoriów mnie tak nie porwały, jak właśnie "Biologiczne podstawy psychologii" - bo to jest konkretnie o człowieku i o tym, jak działamy w takim innym podejściu: nie, jak krew pompuje krew, tylko dlaczego na przykład czujemy strach.

Wielu ludzi dalej sądzi, że psychologia nie jest nauką - i że to jakaś filozofia wyssana z palca, coś w stylu czarnej magii. Nic bardziej mylnego - za psychikę człowieka odpowiada biologia (m.in. geny), a także środowisko - i mówi się, że to mniej więcej rozkład pół na pół, jeśli chodzi o ingerencję w człowieka, że tak to ujmę.

Kalat i jego "Biologiczne podstawy psychologii" udowadniają, że psychologia jest nauką i jest poparta liczną wiedzą, badaniami i odkryciami: także z dziedziny biologii. A w czasach, gdy nasz stan psychiczny jest u większości na niskim poziomie, bo pojawia się mnóstwo emocji nacechowanych raczej negatywnie (bo nie można powiedzieć, że jakaś emocja jest zła - każda ma jakieś zadanie).

Nie powiem, że jest to łatwa lektura - bo to jednak ponad siedemset stron. Ale jest warta przeczytania i spędzenia z nią swojego wolnego czasu. Do tego wszystkiego pragnę zauważyć, jak doskonale pod kątem technicznym jest wydana ta pozycja - PWN pod tym kątem po raz kolejny nie zawiodło.

Mówiąc w skrócie: jeśli tylko jesteście ciekawi i macie czas, koniecznie sięgnijcie po "Biologiczne podstawy psychologii"!

7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za tematami psychologicznymi, aczkolwiek na pewno ciekawa 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie moja bajka, ale fanom z pewnością przypadnie do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie za bardzo jestem ciekawa tego kompendium wiedzy, jakim jest "Biologiczne podstawy psychologii". Ale dla zainteresowanym tematem ta książka będzie to interesująca pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 4. To niestety nie moja tematyka...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla tych, których fascynuje psychologia na pewno ciekawa lektura. Ale spora to cegła i nie wiem czy mam ochotę i czas by pakować się w taką lekturę 🤔

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, że co? Psychologii? To dopiero fajny temat, zazdroszczę inwencji i spostrzegawczości (no i wiedzy, rzecz jasna) autorowi. Ja akurat psychologię jedynie liznęłam na studiach, więc mnie ten Pan nie straszny 😅

  OdpowiedzUsuń