niedziela, 18 grudnia 2022

Lidia Cierpiałowska, Helena Sęk - "Psychologia kliniczna"

Autor: Lidia Cierpiałowska, Helena Sęk

Tytuł: Psychologia kliniczna

Wydawnictwo: PWN 

Data wydania: 2016

Ilość stron: 865


Opis:

Podręcznik akademicki Psychologia kliniczna jest kontynuacją poprzednich opracowań redagowanych przez Andrzeja Lewickiego (1969/1978) oraz Helenę Sęk (1991/2006) – czterokrotnie publikowanych w Wydawnictwie Naukowym PWN. Zawarte w nim teksty zostały przygotowane przez Autorki i Autorów reprezentujących wiodące ośrodki naukowe w Polsce, należących do trzech pokoleń psychologów klinicznych. Dzięki temu sposób rozumienia i wyjaśniania różnych problemów klinicznych uwzględnia zarówno tradycję uprawiania psychologii klinicznej w Polsce, jak i najnowsze wyzwania w dziedzinie teorii, badań i standardów praktycznej działalności psychologa klinicznego.

W kolejnych częściach podręcznika Czytelnik znajdzie informacje na temat:

· Teoretycznych podstaw psychologii klinicznej

· Podstawowych kierunków i podejść w psychologii klinicznej: orientacji psychoanalitycznej, behawioralno-poznawczej, egzystencjalno-humanistycznej i koncepcjach systemowych

· Diagnozy psychologicznej – modeli, metod diagnostycznych oraz czynników warunkujących jakość diagnozy

· Psychologii zaburzeń psychicznych opisanych w aktualnie obwiązujących systemach klasyfikacyjnych (ICD-10 i DSM-5)

· Subdyscyplin psychologii klinicznej (psychologia kliniczna dziecka, neuropsychologia kliniczna, kliniczna psychologia zdrowia, psychologia niepełnosprawności i rehabilitacji, psychogerontologia oraz psychologia sądowa)

· Form pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych (psychoterapia, poradnictwo psychologiczne, promocja zdrowia, prewencja zaburzeń, pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysu i inne)

Podręcznik uzyskał pozytywną opinię dr hab. Bernadetty Izydorczyk – Konsultanta Krajowego w dziedzinie Psychologii Klinicznej:

Podręcznik bardzo przydatny do prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami, szczególnie psychologii oraz medycyny. Publikacja bogata w prezentację szerokiego spektrum naukowej wiedzy, uwzględniającej najnowsze, ogólnoświatowe trendy w rozwoju współczesnej psychologii klinicznej jako dyscypliny naukowej oraz stosowanej w ochronie zdrowia.


Recenzja:

No dobra. Tym razem się zgodzę - to już książka bardziej specjalistyczna i raczej przydatna tym, którzy chcą naprawdę poszerzyć swoją wiedzę z psychologii klinicznej oraz medycyny. Ale cóż, kusiło mnie strasznie sięgnięcie po całą tę pozycję, bo na studiach przerabiałam ją raczej pojedynczymi rozdziałami lub fragmentami.

Przyznam, że czytanie tej cegiełki od deski do deski wcale nie było lekkim i łatwym zadaniem, ale ogrom wiedzy - którą uwielbiam zdobywać - dodawał mi dodatkowej motywacji. Plus jest taki, że niedawno czytałam pozycję jeszcze grubszą od tych blisko dziewięciuset stron - więc to też dodawało mi sił.

Nie byłabym w stanie wymienić, jak wiele zagadnień jest tu poruszonych - ale bardziej stawiali tu na teorię niż na praktykę: i to był dla mnie mini minusik - bo wolę czasami zobaczyć, jak wygląda praktyczne użycie czegoś. Niemniej jednak wcale się nie dziwię, że jest to podręcznik przydatny do prowadzenia zajęć dydaktycznych - bo jak się zaserwuje teorię w taki sposób, najlepiej zadając do zapoznania się w domu, to na uczelni można zajmować się właśnie przekładaniem teorii na praktykę.

Nie dziwię się, że podręcznik Cierpiałowskiej i Sęk jest uznawany za jedną z ważniejszych książek dotyczącej psychologii w Polsce. Zresztą, autorki są mi już znane z tego, że prezentują rzetelną wiedzę naukową, która jest przedstawiona w sposób szeroki, dosyć prosty w zrozumieniu i w oparciu o nowinki naukowe.

W tym momencie wydaje mi się, że niebawem informacje o ICD-10 będą zmieniane na ICD-11 - mówiąc w skrócie, nie zmieni się aż tak wiele, ale kilka fragmentów na sto procent trzeba będzie przeredagować. Mimo wszystko to dalej jedna z najbardziej aktualnych pozycji na rynku psychologicznym.

Mnóstwo osób nie wie na przykład, czy wolałoby skorzystać z pomocy w nurcie poznawczo-behawioralnym, systemowym, psychodynamicznym czy jeszcze jakimś innym. "Psychologia kliniczna" to idealna pozycja, żeby nadrobić te braki i uzyskać podstawy, aby także wiedzieć, jakiej pomocy się potrzebuje i jaką pomoc chce się dawać.

Według mnie jest to jedna z tych pozycji, którą na sto procent nie przeczyta każdy - bo nie dla wszystkich jest to ciekawe i pociągające, ale jak ktoś się fascynuje psychologią i siądzie do "Psychologia kliniczna", to bez wątpienia nie będzie żałował i twierdził, że zmarnował czas.

Niewiele jest w psychologii pozycji, które bym tak naprawdę uznała za "must have, must read" - ale "Psychologia kliniczna" jest jednym z tych podręczników, bez których nie wyobrażam sobie nauki psychologii na uczelni.

Naprawdę się cieszę, że mogłam w końcu zapoznać się z całością tej pozycji. Jestem z siebie zadowolona - ale jestem także zadowolona z tego, że taka pozycja w ogóle w Polsce się ukazała. 

5 komentarzy:

 1. Tak samo jak poprzednia to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już sam opis znajdujący się na okładce uwidocznia, że jest to głównie literatura dla studentów psychologii, podręcznik, kompendium wiedzy. Dla mnie wydaje się zbyt toporny, aczkolwiek może to być jedynie pierwsze wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Psychologia to mój konik. Chętnie przeczytam. Zapraszam na mój Lifestyle

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak studiowałam to liznęłam trochę psychologii, ale teraz sama z siebie nie mam ochoty by czytać takie specjalistyczne publikacje. Ale dobrze, że tobie się podobają i przydadzą w karierze psychologa.

  OdpowiedzUsuń