poniedziałek, 23 stycznia 2023

Thibaut Meurisse - "Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie"

Autor: Thibaut Meurisse

Tytuł: Siła emocji. Jak je rozpoznać, kontrolować i ułatwić sobie życie

Wydawnictwo: Sensus

Data wydania: 2023

Ilość stron: 240


Opis:

Nie chłodne kalkulacje i logiczne myślenie, lecz emocje są tym, co kieruje Twoim życiem i w największym stopniu wpływa na Twoje samopoczucie. Jak sobie z nimi radzić i jak nimi zarządzać, aby budować dobre relacje z innymi ludźmi i z powodzeniem osiągać życiowe cele? Odpowiedź na to trudne, ale jakże istotne pytanie znajdziesz podczas lektury tej książki. To kompletny przewodnik po ludzkich emocjach - jego poznanie ułatwi Ci panowanie nad nimi. Dzięki niemu nauczysz się zarządzania emocjami, a to, co dotychczas było Twoją słabością, przekujesz w swoją największą siłę!

Ten, kto rozpoznaje i kontroluje emocje, panuje nad sobą i swoim życiem. Łatwo powiedzieć, tylko jak to robić w praktyce? Thibaut Meurisse nauczy Cię tego w sposób skuteczny i zrozumiały. Autor precyzyjnie i obrazowo wyjaśnia mechanizmy działania ludzkich emocji - posługuje się przykładami z życia, a naukowe teorie psychologiczne ubiera w przystępne dla każdego słowa. Poradnik obejmuje również przydatne na co dzień metody, dzięki którym nauczysz się zarządzać emocjami, nawet tymi najbardziej destruktywnymi, aby pozytywnie przełożyły się na Twoje samopoczucie i realizację życiowych celów.


Recenzja:

Wow, ale się mi ta pozycja podobała! To jest ewidentnie coś, jako magister psychologii jestem w stanie polecać - i to z czystym sumieniem, z ręką na sercu. Bez wątpienia dawno nie czytałam tak dobrej książki dotyczącej emocji - a może nigdy nie czytałam czegoś tak dobrego, co było kierowane do każdego Jana Kowalskiego i Anny Nowak - nie tylko w Polsce, ale też na świecie?

Patrzcie zresztą na samo to, że nie jest to pozycja, której oryginał napisany jest w języku polskim - to, że książka tego autora zdobyła taką sławę i renomę, definitywnie o czymś świadczy. 

Niby z pozoru każdy wie, czym są emocje - ale mało kto potrafi wymienić ich więcej niż dziesięć, a już zdecydowanie jakbym chciała, żeby ktoś ich wypisał z trzydzieści lub ponad pięćdziesiąt, to mało komu by się udało - większość by stwierdziła, że tylu emocji pewnie nawet nie ma. A jest ich nawet więcej niż pięćdziesiąt!

Gdybym zapytała, co wpływa na Wasze emocje - i na przykład jaki wpływ mają Wasze sny na Wasze emocje, większość przez dłuższy czas by milczała, myślała i próbowała sklecić sensowną odpowiedź. Być może przed studiowaniem sama bym tak zrobiła, ale psychologia trochę mi otworzyła oczy: także na kwestię własnej samoregulacji i poszerzania własnych zasobów psychicznych.

Thibaut Meurisse stworzył pozycję, która nie jest obszerna - wszystko w jasny, prosty, klarowny sposób opisuje to, co powinno być w tego typu książce zawarte. Nie ma owijania w bawełnę, przydługich i przynudnych wstępów czy skomplikowanych analiz i słownictwa. Jest za to naprawdę fajnie podana teoria - w takiej skondensowanej pigułce - a jest ona oparta na rzetelnej wiedzy naukowej, co potwierdza także ilość bibliografii. 

Do tego wszystkiego na końcu tej pozycji mamy jeszcze zeszyt ćwiczeń - bo Thibaut Meurisse wie, że nie samą teorią człowiek żyje. I że pewnie większość nie umiałaby zastosować czytanej wiedzy w sposób praktyczny w swoim życiu - bo coś by wpadło jednym uchem, wyleciało drugim... (a raczej okiem, no ale taka metafora brzmiałaby ciut dziwnie). 

Już dla samego tego zeszytu ćwiczeń warto kupić ten poradnik - bo to nie jest jedna czy dwie strony - to jest kilkanaście stron ćwiczeń, które pozwalają bardziej zgłębić się w samego siebie, w emocje i w to, co na nas wpływa, jak wpływa... i chociażby nawet pozwala nam odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę nam sprawia szczęście. 

Przyznam szczerze, że jak zamawiałam tę pozycję, to po samym opisie nie wnioskowałabym, że tak bardzo mnie ona urzeknie. Ba, taka niepozorna, minimalistyczna okładka - a tu proszę, pod kątem zawartości: prawdziwa bomba!

I to bomba godna polecenia. Bo naprawdę, to jest istny must read, must have!

Jak na razie jest to najlepszy poradnik roku 2023 - ale przede mną jeszcze kilka pozycji w najbliższym czasie, więc zobaczymy za kilkanaście miesięcy, jak się to ostatecznie skończy. Niemniej jednak do pozycji stworzonej przez tego autora będę jeszcze wracać - bo korzystam z jego rady, żeby najpierw przeczytać wszystko od deski do deski, a później wrócić do sekcji, które bardziej chcielibyśmy zgłębić.

Więc no, podsumowując: jest lepiej niż super! 

POLECAM!

7 komentarzy:

 1. Czasmi lubię sięgnąć po poradnik. Ten może być ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poradnik zapowiada się ciekawie, ale na razie nie mam w planach. Dziękuję jednak za recenzje i polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Emocje są nierozdzielnym elementem naszego życia. "Siła emocji" w zrozumiały sposób wyjaśnia mechanizmy działania ludzkich emocji. Bardzo interesujący poradnik na temat ważny i przydatny w życiu. Wart zapamiętania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż, powinnam w takie coś się zaopatrzyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie przepadam za poradnikami, wiec sobie daruje

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam okazji czytać nic od tego wydawnictwa, a po poradniki sięgam, więc kto wie, może i skuszę się na ten także :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Emocje są bardzo ważną sferą w naszym życiu. Warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

  OdpowiedzUsuń