poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Tavi Hawn - "Tożsamość płciowa. Przewodnik dla rodziców"

Autor: Tavi Hawn

Tytuł: Tożsamość płciowa. Przewodnik dla rodziców

Wydawnictwo: Czarna Owca

Data wydania: 2023

Ilość stron: 160


Opis:

Wspieraj i celebruj tożsamość swojego dziecka! Pomoże ci w tym nasz przewodnik dla rodziców.

Wizja rozmowy o tożsamości płciowej z dzieckiem może się wydawać przytłaczająca, jednak dzięki odpowiednim wskazówkom możesz nawiązać zdrową, otwartą komunikację i stworzyć afirmujące środowisko. Nieważne, czy twoje dziecko jest cispłciowe, różnorodne płciowo, transpłciowe, czy wciąż nie jest pewne swojej tożsamości - w przewodniku znajdziesz praktyczne rady i strategie, które pomogą ci zaakceptować je takim, jakie jest, i wspierać w okresie poprzedzającym dojrzewanie.

Po pierwsze: podstawy

Odświeżysz swoją wiedzę z zakresu tożsamości płciowej i jej rozwoju, ról płciowych i ekspresji płciowej, a także odpowiednią terminologię.

Anegdoty i porady

Poczujesz się pewniej dzięki sprawdzonym i skutecznym strategiom, odpowiedziom na najczęściej zadawane pytania oraz historiom innych rodziców, z którymi możesz się utożsamić.

Najważniejsze tematy

Nauczysz się, jak wyzbyć się osobistych uprzedzeń, nawiązać i podtrzymać otwartą komunikację oraz podążać za dzieckiem - nie tylko w kwestiach związanych z tożsamością płciową.


Recenzja:

To tylko (lub aż) sto sześćdziesiąt stron książki, która jest obowiązkowa do przeczytania dla każdego rodzica - a przynajmniej powinna być obowiązkowa. Według mnie to jedna z tych pozycji, która nie dosyć, że pozwala otworzyć oczy na pewne sprawy, to jeszcze usprawnia i poprawia relacje z dzieckiem - szczególnie tym, które nie czuje się jeszcze do końca sobą.

Piękna okładka - to tylko początek. Zdecydowanie bardziej liczy się ten piękny środek!

Książka, nie licząc wstępu, jest podzielona na cztery części: 

- zacznijmy od podstaw (czyli tożsamość płciowa: kurs podstawowy)

- podstawowe strategie rodzicielskie

- strategie rodzicielskie afirmujące płeć

- odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Mówiąc w skrócie: poruszone są według mnie w tej pozycji wszystkie najważniejsze i istotne tematy - a zrobione to jest w mistrzowski sposób, który sprawia, że nie są to jakieś trudne do przyswojenia treści, tylko coś, co jest w prosty i lekki sposób wytłumaczone.

Solidnie wyłożone podstawy to naprawdę najważniejsza sprawa w całej tej tożsamości płciowej - szczególnie, gdy dziecko lub nastolatek jeszcze sam nie do końca zdaje sobie sprawę z czym to się je - i poszukuje porad u osób, które znaczą dla niego najwięcej - oczekując jednocześnie wsparcia, akceptacji i umiejętności wysłuchania.

Wisienką na torcie są liczne porady i anegdoty - które uzmysławiają jeszcze bardziej pewne rzeczy w taki bardziej obrazowy sposób. 

Dodam także od razu, że książka ta ma miękką oprawę, a użyty w niej papier jest raczej dosyć standardowym creamy. Marginesy i interlinie są raczej dosyć standardowe, a czcionka jest przyjemna i czytelna. Pod kątem wydawniczym - nie można powiedzieć złego słowa.

No i jeszcze ta śliczna okładka - która zdecydowanie podkreśla wyjątkowość tej pozycji!

Podsumowując: jeśli chcesz być dobrym rodzicem, gdy twoje dziecko przychodzi z problemami dotyczącymi tożsamości płciowej - bo nie czuje się w pełni sobą, to powinieneś sięgnąć po poradnik od Tavi Hawn, która w perfekcyjny - a zarazem przyjazny sposób - wykłada to, co powinieneś wiedzieć.

6 komentarzy:

 1. Dziękuje za polecenie. Mało czytam poradników, ale ten wydaje sie ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący poradnik, zawiera temat dyskusyjny na chwilę obecną. "Tożsamość płciowa" może nam otworzyć umysł, poszerzyć naszą wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie. Na pewno warty poznania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nooo... W obecnych czasach takie książki są potrzebne, wspomoże to niejednego rodzica, pomoże zrozumieć temat i wesprze radą, jak dotrzeć do własnego dziecka, nie odcinając się od niego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Płeć dana jest od Boga, i chłopcem bądź dziewczynką jest się z urodzenia, a takie "poradniki" to zło wcielone i pranie mózgu ludziom. Takie książki nie są dla mnie, zdecydowanie. 😡

  OdpowiedzUsuń