wtorek, 9 maja 2023

Mona Kasten - "Fragile Heart"

Autor: Mona Kasten

Tytuł: Fragile Heart

Wydawnictwo: Jaguar

Data wydania: 2023

Ilość stron: 440

Ocena: 9/10

PATRONAT KSIĄŻKOWIRU


Opis:

Minęły trzy miesiące, od kiedy Adam zerwał kontakt z Rosie. Słowa jego listu pożegnalnego nadal odbijają się echem w jej głowie, a serce boli tak samo, jak pierwszego dnia po rozstaniu. Rosie tęskni za głębokimi rozmowami, jakie ze sobą prowadzili, i za bliskością, jaka łączyła ich nawet wtedy, gdy w rzeczywistości dzieliły ich tysiące kilometrów.

Audycja, którą Rosie prowadzi w radiu internetowym i którą – po nieudanym wywiadzie ze Scarlet Luck – niestrudzenie próbuje wznowić, daje jej przynajmniej krótką chwilę zapomnienia. Ale właśnie wtedy, kiedy zaczyna wierzyć, że mogłaby kiedyś przeboleć stratę Adama, ten ponownie się do niej odzywa i momentalnie wszystkie uczucia, nadzieje i marzenia, które tak bardzo próbowała stłumić, wracają. Ale czy istnieje dla nich jakakolwiek szansa, skoro  nadal wydaje się, że dzielą ich całe światy?


Recenzja:

Czy jest jeszcze ktoś kto nie czytał jakiejś książki od Mony Kasten - albo czytał, ale jej twórczość go nie kupiła? Bo ja, patrząc na to, że z każdą kolejną powieścią jestem coraz bardziej zakochana w jej sposobie pisania, nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić. 

Wiedziałam już po tomie pierwszym, że to jest historia, której nie mogę sobie odpuścić - i z niecierpliwością wyczekiwałam tomu drugiego: a gdy już wzięłam go w swoje ręce i zaczęłam czytać, nie mogłam się oderwać.

Przede wszystkim dzięki temu, że Mona Kasten ma lekki, prosty i bardzo przyjemny sposób pisania, a kreowany przez nią świat jest pełen emocji i uczuć. Autorka zawsze porusza też ważne tematy, w "Fragile Heart" to akurat kwestie hejtu, show-biznesu, uzależnienia i próby odbudowy swojego życia. 

Fabułą jednak Mona Kasten także potrafi oczarować. W przypadku "Fragile Heart" mamy Rose, która stara się uporządkować swoje życie po tym, jak Adam trafia na odwyk. Minęły trzy miesiące i Rose wie, że jakoś musi w końcu stanąć na nogi: mimo że jej program radiowy dalej jest hejtowany, a sponsorzy dalej nie chcą do końca współpracować w taki sposób, jak to było kiedyś: gdy Rose była na topie.

Adam wychodzi z odwyku i musi poradzić sobie z rzeczywistością - i z tym, jak ogarnąć uczucia do Rose i tęsknotę za chłopakami z zespołu, a jednocześnie jak przy tym wszystkim znowu nie sięgnąć po używki...

Bez drugiego tomu, który rozrywa serce na milion kawałeczków - a później stara się je skleić na nowo: pierwsza część byłaby niekompletna, chociaż pewnie wielu autorów tak by to już zostawiło, bo baliby się, że nie dadzą rady utrzymać poziomu.

Mona Kasten się jednak nie bała. Stworzyła wyciskacz łez, z którego emocje i uczucia dosłownie wyskakują na każdej stronie. "Fragile Heart" to piękna, chociaż momentami bolesna opowieść. Niemniej jednak kocham ją każdą cząsteczką swojego ciała.

Z góry też uprzedzę, że tutaj, w porównaniu do pierwszego tomu, jest mniej akcji - bardziej skupiamy się jednak na rozmyślaniach, przeżywaniu i na relacjach niż na faktycznym podążaniu za wydarzeniami. Ale to też jest okej - i wydaje mi się, że nie jestem w stanie nawet pomyśleć, że ta część mogłaby być inaczej napisana!

Jeśli macie ochotę na emocjonalny rollercoaster: sięgnijcie po "Fragile Heart"!

Ja trzymam natomiast kciuki, by pojawiły się książki z perspektywy innych członków zespołu - bo wydaje mi się, że to byłoby do zrobienia przy takim sposobie prowadzenia historii Adama i Rose. Natomiast - znając mniej więcej już sposób działania Mony Kasten - ona zwykle tak robi, że bohaterowie drugoplanowi mogliby być kiedyś pierwszoplanowi, a jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby wzięła ich na główny warsztat (a przynajmniej nie w powieściach, które są wydane w Polsce).

Dodam jeszcze, że ta pozycja jest raczej dla starszych nastolatków, a jeszcze bardziej: dla młodych dorosłych (chociaż ja już jestem kilka lat starsza i też mi "Fragile Heart" bardzo podeszło!). Poruszane tematy alkoholizmu, depresji, ataków paniki i kwestii bardziej erotycznych: to jednak nie jest dla bardzo młodych umysłów.

"Fragile Heart" to ostatni tom - ta seria to dylogia: i to taka, w której bez wątpienia się zakochacie, więc koniecznie musicie sięgnąć po swój egzemplarz i szybciutko się z nim zapoznać. Zdecydowanie polecam - i uważam, że będzie warto poświęcić tej powieści swój wolny czas.

To co, pozostaje mi tylko życzyć: "miłego czytania!", prawda?

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam 💜 gratuluję patronatu 💜💜

  OdpowiedzUsuń
 2. 📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚

  "Strach i odwaga, to dwie emocje, które mogą współistnieć. Odważni ludzie wiecznie się boją. Dlatego są odważni."

  📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚

  "Fragile heart" to kontynuację losów Adama i Rosie z "Lonely heart". Ich historia do najłatwiejszych nie należy, ale jest cudowna i od razu mogę wam powiedzieć, że uwielbiam tą książkę.

  Tym razem historia się odwraca i to Rosie, nie umie wybaczyć Adamowi jego decyzji. W pełni ją rozumie, ale i tak czuje się zraniona. Poza tym musi skupić się na programie, bo nadal odczuwa skutki feralnego wywiadu ze Scarlett Luck.

  Adam, to teraz zupełnie inny człowiek. Wreszcie dowiadujemy się co wpłynęło na jego życie do tego stopnia, że bał się dotyku. Walczy ze swoimi demonami oraz pragnie odzyskać Rosie. Wielkie wsparcie ma w rodzinie oraz w kolegach z zespołu. Bał się powrotu i tego, że wszystkich zawiódł. Ale dla przyjaciół najważniejsze jest, by był wreszcie szczęśliwy i wyszedł na prostą. Wspierają go we wszystkim. W walce, służą poradą, a nawet pomogą na każdym kroku.

  Ich ponowne spotkanie było bardzo emocjonalne. Wreszcie wyrzucili z siebie cały żal, ale i nadzieję, na odzyskanie kontaktu. Tylko, czy to może się udać??? Czy Rosie znowu zaufa Adamowi??? Czy Adam odważy się podążać za uczuciem???

  Uwielbiam ich historię. Nie jest ona prosta, ale jaka piękna. Nie zliczę ile razy miałam łzy w oczach czytając to. Mona Kasten pięknie umie pisać o uczuciach, nie tylko tych cudownych, ale o cierpieniu, beznadziei, strachu. Ta historia zostanie ze mną na długo, pokazuje, że każdy zasługuje na drugą szansę. Tylko sam najpierw musi tego chcieć. Do niczego nie można go zmusić, musi do tego dojrzeć.

  Znowu mamy poruszany tutaj problem hejtu w internecie i jak on wpływa na psychikę ludzką. Nawet najsilniejsza osoba, może nie dać sobie z tym rady. Trzeba dojrzeć i nauczyć się mieć do tego dystans, co wcale nie jest takie proste. Oprócz hejtu mamy tutaj poruszany temat uzależnienia od alkoholu, napadów paniki oraz depresji. Ale nasi bohaterowie znajdują siły do walki. Czy im się uda? To zapraszam do lektury. Ja uwielbiam, a wam gorąco polecam tą pełną emocji lekturę❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie się składa, że część 2 pojawiła się ponieważ zaczęłam czytać 'Lonely Heart'. Pisarka porusza tematy ważny i na czasie między innymi 'hejt w sieci' i do czego on może doprowadzić. Potrzebne są takie lektury. Na pewno będzie przeczytana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie znam twórczości autorki,ale zamierzam to szybko zmienić. Ciekawa recenzja, lubię książki pełne emocji, o których myślimy jeszcze długo po lekturze. Poza tym seria ma świetne okładki, od razu wpadają w oko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie znam tej autorki. Fajnie, że się podoba, mnie jakoś nie po drodze, ostatnio coraz więcej pracy i mniej czasu wolnego. Gratulacje patronatu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznaję się bez bicia, nie znam powieści Mony Kasten, ale ta podobno idzie do mnie od Was, więc będę miała okazję przeczytać i wtedy zobaczę czy to coś dla mnie 😁

  OdpowiedzUsuń