wtorek, 4 lipca 2023

Kevin Chen - "Upiorne miejsce"

Autor: Kevin Chen
Tłumaczenie: Jarek Zawadzki
Tytuł: Upiorne miejsce
Wydawnictwo: MOVA
Data wydania: 26 kwietnia 2023
Liczba stron: 400
Ocena: 8/10

Opis:

Chen Tien-Hong jest najmłodszy w rodzinie. Jako długo wyczekiwany syn ma głównie starsze siostry, ojca, który nigdy nie mówi, i matkę, która z kolei nigdy nie przestaje. Mieszkają w małym miasteczku Yongjing w środkowej części Tajwanu. Dla Chena to jedynie miejsce, w którym się urodził, nie traktuje go jak domu. Kiedy orientuje się, że jest gejem, ucieka przed tajwańską prowincjonalnością do Berlina.
Wiele lat później Chen wychodzi z więzienia po odbyciu kary za zabicie swojego chłopaka w Berlinie. Jedzie do Yongjing, teraz biednego i zapuszczonego miejsca. Jego rodzice odeszli, siostry wyszły za mąż. Chenowi nic tutaj nie pozostało, dlaczego więc wraca? Co się stało ponad dekadę temu, że ta niegdyś szczęśliwa rodzina uległa rozbiciu? I dlaczego Chen zamordował swojego niemieckiego chłopaka?

Powieść rozpisana na niezliczoną liczbę głosów – zarówno żywych, jak i martwych osób. Utkana z hipnotyzującej sieci rodzinnych sekretów i wiejskich przesądów podejmuje wątki poszukiwania tożsamości, ukazuje zderzenie kultur i ze zwodniczą łatwością porywa czytelników w podróż poprzez czas.

Recenzja:

Kocham powieści, które wprowadzają mnie w gąszcz emocji, tajemnic i wielowymiarowych relacji, a takim tytułem z całą pewnością jest Upiorne miejsce. To książka niezwykle poruszająca, która w mistrzowski sposób eksploruje tematykę tożsamości, tęsknoty i skomplikowanych relacji rodzinnych. Kevin Chen przenosi nas między innymi do małego miasteczka Yongjing w Tajwanie, gdzie główny bohater, Chen Tien-Hong, doświadcza skomplikowanej dynamiki swojej rodziny i otoczenia.

Pochodzę z tego upiornego miejsca, a to jest mój dom rodzinny. Dzisiaj jest Święto Duchów, zjawią się upiory, dusze zmarłych. Ja też wróciłem.

Fabuła książki jest rozpisana na wiele głosów - zarówno żywych, jak i martwych osób, co nadaje narracji niezwykłą głębię. Poprzez tę strukturę czytelnik ma okazję poznać różne perspektywy i głosy, które kształtują życie bohatera. Chen jest młodszym synem w rodzinie, otoczonym starszymi siostrami, ojcem milczkiem i nieustannie mówiącą matką. Już na wstępie możemy zauważyć kontrast między tradycyjnymi oczekiwaniami rodziny a Chenem, który w miarę dojrzewania odkrywa swoją tożsamość homoseksualną. A decyzja bohatera o ucieczce z rodzinnego miasteczka do Berlina w poszukiwaniu akceptacji i wolności jest punktem zwrotnym w jego życiu. W ten sposób powieść subtelnie ukazuje, jak walka o akceptację samego siebie w obliczu tradycji i norm społecznych może kształtować nasze wybory i wyznaczać naszą drogę życiową.

Centralnym punktem historii jest powrót Chena do Yongjing po wielu latach i po odbyciu kary za zabicie swojego chłopaka w Berlinie. Dlaczego wrócił do tego miejsca, które dla niego nie było domem? Dlaczego w ogóle dokonał tego przestępstwa? W miarę jak odkrywamy tajemnice rodzinne i przeszłość bohatera, ukazuje się złożoność ludzkich relacji, oraz wyzwania, jakie niesie ze sobą bycie sobą. Pokochałam sposób,w jaki autor konfrontuje różne kultury i mentalności. Chen, będący połączeniem tajwańskiej i zachodniej kultury, staje w obliczu wyzwań i trudności związanych z akceptacją samego siebie w obu kontekstach, a... to nie jest łatwe...

Upiorne miejsce to opowieść, która porusza, zmusza do refleksji i angażuje czytelnika. Przenikliwe spojrzenie na ludzką naturę, z jej pragnieniami, bólem i nadziejami, w połączeniu z wielowarstwową narracją, czynią tę powieść niezapomnianym doświadczeniem czytelniczym. Kevin Chen porusza tematy uniwersalne, takie jak tożsamość, miłość, zrozumienie i wybaczanie, tworząc literacki opus magnum, który zachwyci czytelników poszukujących głębokich emocji i mądrych przemyśleń. Polecam z całego serca!

1 komentarz:

  1. To dobrze, że Ci się podobała, ale to nie jest raczej książka dla mnie. 🤔

    OdpowiedzUsuń