piątek, 7 lipca 2023

Mieko Kawakami - "Heaven"

Autor: Mieko Kawakami
Tłumaczenie: Anna Horikoshi
Tytuł: Heaven
Wydawnictwo: MOVA
Data wydania: 31 maja 2023
Liczba stron: 264
Ocena: 10/10

Opis:

Czternastoletni chłopak z powodu swojego zeza jest pośmiewiskiem całej klasy. Nie potrafi obronić się przed napaścią kolegów, więc godzi się ze swoim losem i cierpliwie znosi wszystkie tortury i upokorzenia, którym jest poddawany. Pewnego dnia znajduje w swoim piórniku list bez nadawcy, którego treść rozpoczyna zdanie „Pasujemy do siebie”. Odnalezienie kogoś, kto być może rozumie to, co przeżywa, sprawia, że w jego życiu pojawia się promyk nadziei.
Tym promykiem okazuje się Kojima, dziewczyna z jego klasy, prześladowana za bycie brudną i biedną. Dziewczyna ma w sobie radość życia i pewnego rodzaju zrozumienie dla tego, przez co oboje muszą przechodzić.
Spotykają się w tajemnicy, gdyż mają świadomość, że ta przyjaźń mogłaby sprowokować ich prześladowców do znacznie gorszych czynów. Chłopak nadal znosi brutalność kolegów, jednak przyjaźń z Kojimą przynosi mu ulgę i pomaga przetrwać.

Mieko Kawakami głosem swojego bohatera opowiada historię przemocy i poniżenia. Snuje opowieść o paraliżującym strachu i samotności. Realistyczna i głęboka, dotkliwa powieść autorki, która w Japonii jest ikoną feminizmu i nie boi się brać na warsztat trudnych tematów.

Recenzja:

Rozważając trudne tematy literackie, często trafiamy na historie, które odważnie ukazują społeczne realia, które niektórzy wolą zepchnąć na margines. Wnikanie w zakamarki ludzkiej psychiki i stawanie w obliczu przemocy oraz poniżania, którym młodzi ludzie są poddawani przez swoich rówieśników, to zadanie wymagające empatii, rozmowy i refleksji. Takie właśnie zaangażowanie podejmuje Mieko Kawakami w swojej powieści Heaven.

Jak by to było dobrze, gdyby moje listy i jej przynosiły ulgę w ciężkich chwilach.

Głównym bohaterem powieści jest czternastoletni chłopak, który cierpi na zeza. To wystarcza, aby stał się celem drwin i wyśmiewania ze strony swoich rówieśników. Jego brak umiejętności obrony przed napaściami kolegów sprawia, że akceptuje swoje cierpienie jako nieodłączną część życia. Jednak los przynosi mu niespodziewany zwrot, gdy w piórniku znajduje anonimowy list, którego treść sugeruje, że istnieje osoba, która może go zrozumieć. To wprowadza promyk nadziei do jego dotychczas mrocznego życia. Kojima, dziewczyna z jego klasy, staje się tym promykiem. Oboje łączy podobne doświadczenie prześladowań i poniżenia. Kojima, choć sama jest celem drwin z powodu swojego ubóstwa, emanuje radością życia i empatią. Ich spotkania odbywają się w tajemnicy, ponieważ obaj zdają sobie sprawę, że publiczne ujawnienie przyjaźni mogłoby prowokować prześladowców do jeszcze bardziej brutalnych czynów.

- Radomina – powiedziała jak kiedyś.
- Co to jest radomina? – spytałem.
- To jak dopamina. Wytwarza się, kiedy czujeś radość – odparła.
- Aha. Nie wiedziałem.
- Kiedy cierpisz, wydziela się cierpamina.
- A kiedy czujesz się samotna?
- Samotamina oczywiście!

Chociaż główny bohater nadal musi zmagać się z brutalnością ze strony kolegów, to przyjaźń z Kojimą przynosi mu ulgę i wsparcie. Autorka, Mieko Kawakami, w głosie bohatera opowiada historię, która dotyka tematu przemocy, strachu i samotności. Powieść ta ukazuje również siłę i znaczenie przyjaźni jako źródła wsparcia i nadziei w trudnych sytuacjach. Heaven nie tylko ukazuje realistyczne oblicze przemocy i upokorzenia, ale także pokazuje, że mimo trudności można znaleźć ocalające promyki w postaci zrozumienia i współczucia. Warto zwrócić uwagę na jej głęboką narrację, która oddaje emocje i przeżycia bohaterów oraz na odwagę autorki w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów. Przecież przemoc, poniżanie i prześladowania w szkole to aspekty rzeczywistości, które wciąż istnieją, choć czasem są traktowane jako tabu. Świat, w którym żyją bohaterowie powieści, staje się areną brutalności, gdzie niewinność jest łamana, a uczucia schodzą na drugi plan w obliczu dominującej chęci wywyższania się kosztem innych.

- Myślę – podjąłem rękawicę – że nie możemy tak na serio zamienić się w stół albo wazon, ale możemy udawać, że jesteśmy rzeczami. Chodzi o to...
- Chodzi o to... – podchwyciła Kojima.
- Że my – próbowałem dokończyć myśl, ale ona weszła mi w słowo.
- że my już jesteśmy rzeczami. W wystarczającym stopniu. – Roześmiała się, lekko przegryzając wargę. – Rzecz w tym, że nie musimy się zmianiać w rzeczy, bo dla nich już jesteśmy rzeczami. Czy ja mówię od rzeczy?

Heaven Mieko Kawakami to dotkliwa i realistyczna powieść, która porusza tematy przemocy, poniżenia i przyjaźni. Autorce udaje się oddać emocje bohaterów, a jednocześnie stworzyć przekaz o sile i nadziei w obliczu trudności. To lektura, która z pewnością żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym oraz fenomenalnie opowiada o tym, jakie ma znaczenie wsparcie i empatia w życiu młodych ludzi. Nie jest to lektura lekka ani przyjemna w tradycyjnym sensie, ale może być ważnym narzędziem do rozmów na wspomniane tematy. Jeśli macie ochotę zanurzyć w głęboką, realistyczną historię, pełną emocji i wstrząsających sytuacji – polecam z całego serca. Ta książka jest po prostu niesamowita...

1 komentarz:

  1. Na pewno poruszająca i chwytająca za serce książka, myślę, że kiedyś chętnie przeczytam ☺

    OdpowiedzUsuń