środa, 21 maja 2025

Książki dla dzieci - zbiór recenzji tych, które są warte polecenia!

Autor: Lidia Miś

Tytuł: W pewnym teatrze lalek

Wydawnictwo: Dreams [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 96


Opis:

Do teatru lalek przybywa nowa marionetka Perełka. Jest niedoświadczona i nigdy nie występowała na scenie. Do roli aktorki pomagają jej przygotować się nowi przyjaciele: Kamilla, Babcia, Miś i Kaczka. Plejada marionetek, jawajek i pacynek wiedzie na pozór beztroskie życie, co rusz wcielając się w nowe kreacje. Okazuje się jednak, że aktorstwo niesie ze sobą wiele wyzwań, a teatr jest czymś więcej niż pracą jest całym ich światem!

Książka W pewnym teatrze lalek w sposób zabawny, a zarazem wzruszający opowiada o kształtowaniu charakteru, relacjach i przynależności do grupy. To historia o budowaniu własnej tożsamości, rozpoznawaniu emocji oraz o otwartości na potrzeby innych.


Recenzja:

Zaczynam dzisiejszą listę recenzowania od wyjątkowej książki - od mojego patronatu, który ujął mnie nie tylko fenomenalną i ciekawą tematyką (jest dla mnie ważna z psychologicznego punktu widzenia - takie zboczenie zawodowe), ale także piękną prezencją (blisko sto stron dobrej jakości tekstu i fajnych ilustracji). Do tego twarda oprawa... Czego może chcieć więcej od książki, która dosłownie porwie dzieci w wieku wczesnoszkolnym?

"W pewnym teatrze lalek" mamy do czynienia z wieloma wątkami - całkiem dobrze do tematu wprowadzi Was opis, więc nie będę go już powielać, ale ja osobiście miałam też wrażenie, że to bardzo mądra książka, z fantastycznym morałem, która jest w stanie naprawdę w prosty sposób pewne rzeczy pokazywać: jak chociażby docenianie każdego dnia, cieszenie się z małych rzeczy, wartość nawiązywania nowych kontaktów społecznych czy chociażby kwestie bardziej związane z emocjami (bo bardzo podoba mi się w tej pozycji to, że bohaterowie uczą się zwracać uwagę na nie uwagę i artykułują czego potrzebują).

Oprócz tej warstwy wartościowości mamy jednak dużo przygód, ciągle się coś w teatrze dzieje - a na zakończenie mamy nawet słowniczek pojęć, które przybliżą dziecku w ogóle to, jak funkcjonuje teatr i jakie czynniki i osoby są ważne, aby w ogóle mogło powstać przedstawienie.

Można więc powiedzieć, że "W pewnym teatrze lalek" to pozycja wielowymiarowa - i że zachwyca pod każdym względem i aspektem. Jak dla mnie to będzie hit dla dzieciaków, więc już teraz gorąco polecam: bo warto wspierać takie perełki!

Bez zbędnego przedłużania - bardzo doceniam książkę Lidii Miś - i jestem na "tak" jeśli chodzi o promowanie tak istotnych kwestii w tak zrozumiały i jasny sposób, który skierowany jest już do najmłodszych. Wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie...


Autor: zbiorowy

Tytuł: Wierszyki ćwiczące nawyki. Rymowanki wspierające samodzielność

Wydawnictwo: Papilon [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 40


Opis:

„Wierszyki ćwiczące nawyki” to nie tylko wspaniała zabawa, ale także pierwszy krok ku samodzielności Twojego malucha.

Wesołe rymowanki o codziennych czynnościach wspierają rozwój dziecka

i nabywanie nowych umiejetności, takich jak: samodzielne ubieranie się, dbanie o higienę czy zasypianie.

W tomie wiersze Agnieszki Frączek, Doroty Gellner, Doroty Głośnickiej, Ali Hanny Murgrabii, Tomasza Plebańskiego, Marii Szarf, Małgorzaty Strzałkowskiej oraz Grzegorza Strzebońskiego.

Kartonowe wydanie, przyjazne w dotyku, odporne na rosnące ząbki i ciekawskie paluszki, umili wspólnie spędzane chwile.

Samodzielność to supermoc!


Recenzja:

Uwielbiam proste i jasne sposoby na uczenie dzieci odpowiednich zachowań. Wiadomo, że moralizujące rozmowy nie przynoszą tyle sukcesów, co chociażby "Wierszyki ćwiczące nawyki"! Łatwo wpadają w ucho (i w pamięć), a dzięki temu dziecko zostaje wyposażone w większą wiedzę z zakresu samodzielności i wie już, co ma robić (i jak, w jakiej kolejności), aby pewne czynności wykonać.

Książka jest z grubej tektury - więc jest solidnie wydana - a poruszana tematyka (chociażby o myciu buzi, o czesaniu, o myciu zębów czy o samodzielnym ubieraniu) sprawia, że dla dziecka nawet trudne rzeczy zaczynają wydawać się śmiesznie łatwe.

Ostatnio zaczęłam czytać tę książkę na zajęciach psychologicznych w przedszkolu (na treningu umiejętności społecznych) - poruszaliśmy akurat tematykę "Proszę, dziękuję, przepraszam" - i myślę, że bardziej ta rymowanka zyskała wyrazy uznania niż cokolwiek z tego, co powiedziałam oprócz tego. W pewnym momencie dzieci same powtarzały pewne słowa (czasem nie do końca dokładnie tak, jak było w wierszyku, ale też nie czytaliśmy tego zbyt wiele razy). Myślę też, że na innych zajęciach oprzemy się chociażby o "Pomocny Nionio".

Ale "Wierszyki ćwiczące nawyki" nie trzeba rezerwować tylko na zajęcia w przedszkolu - można śmiało wykorzystywać ja na co dzień, ćwiczyć funkcje poznawcze dziecka - bo można się pewnych krótkich wierszyków nauczyć nawet na pamięć! Ćwiczenie szarych komórek to zawsze zdecydowanie na plus - dzięki temu minimalizujemy późniejszą szansę na problemy między innymi z demencją!

Podsumowując: mnie "Wierszyki ćwiczące nawyki" zauroczyły - i wiem, że w tej serii są też inne pozycje, więc będę definitywnie na nie polowała, bo warto!


Autor: Suzanne Lang

Tytuł: Szym Pansik bawi się cały dzień

Wydawnictwo: Papilon [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 32


Opis:

Szym Pansik, bohater bestsellera „New York Timesa”, powraca w kolejnej superzabawnej książce, tym razem o odkładaniu wszystkiego na później.

Szym Pansik postanawia BAWIĆ SIĘ cały dzień! I… ignorować wszelkie obowiązki. Co za tym stoi? I co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami!

Dzięki tej książce dzieci dowiedzą się, że w życiu ważny jest umiar i zachowanie równowagi.

Seria o Szym Pansiku koncentruje się na tematach związanych z emocjami i umiejętnościami  społecznymi.


Recenzja:

O mój drogi Szym Pansiku, zabaw czeka nas bez liku! Mogłabym powiedzieć, że nowe przygody tego małpiego bohatera są w pewien sposób zabawne - ale przy okazji łączą także funkcję moralizatorską. 

Nasz główny bohater chce cały dzień się bawić - ale dowiaduje się, że jeśli nie ma się umiaru i nie ma czasu na nic innego, to nagle może być głodny, brudny, bez energii... I że wykonywanie swoich obowiązków czasem nie jest zabawne, ale sprawia, że ostatecznie lepiej się czujemy.

Nie powiedziałabym - jako psycholog - że ten tom jakoś bardzo koncentruje się na emocjach i umiejętnościach społecznych (nie licząc tego, że Szym Pansik uwielbia bawić się z innymi), ale według mnie przedstawia znacznie ważniejszą rzecz do nauczenia: że czasami trzeba powiedzieć "stop" - bo nasz organizm nie jest w stanie znieść ignorowania wszystkiego, byle tylko zabawa mogła trwać dalej. I że chociaż obowiązek jedzenia czy sprzątania swojego łóżeczka może być dla nas czasem nudny, to jednak sprawia, że ostatecznie czujemy się dobrze.

Ta pozycja skierowana jest dla przedszkolaków - i uważam, że to będzie hit w niejednym domu, bo wydaje mi się, że zdecydowanie brakuje takich treści. Szczególnie, że Szym Pansik jest sympatyczny, uwielbiany przez dzieci - i że łatwo się z nim identyfikować.

Polecam: co tu dużo mówić!


Autor: Maria Szarf

Tytuł: Reksio wyszukiwanka. Zwierzaki

Wydawnictwo: Papilon [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 20


Opis:

Kochany piesek bawi i uczy!

Wyszukiwanka dla dzieci idealna do zabawy i odkrywania fascynujących zwierzaków oraz ich naturalnych środowisk, m.in. łąki, lasu, gór, sawanny, dżungli, rafy koralowej. A wszystko to z ulubionym bohaterem Twojego dzieciństwa.

Najmłodsi znajdą tu:

Reksia i jego przyjaciół

wiele gatunków zwierząt do wyszukania i nazwania na pełnych detali ilustracjach

śmieszne, rymowane zagadki ćwiczące spostrzegawczość

zabawę w dopasowanie zwierząt do miejsc, w których żyją.

Książka wspiera rozwój umiejętności poznawczych: spostrzegawczość, pamięć i koncentrację, pomaga w nauce liczenia, wzbogaca słownictwo.

Raz, dwa, trzy, z Reksiem szukasz Ty!


Recenzja:

O tak - kolejna z przygód Reksia, którego uwielbiam. Tym razem zamysł wydania jest trochę inny - ale jak dla mnie: mega ważny. Ćwiczenia funkcji poznawczych przekładają się na całe nasze funkcjonowanie w ciągu życia - i jak wspomniałam wyżej, ćwiczenia mózgu zmieszają ryzyko wystąpienia chorób otępiennych. Ale przecież umiejętność szybkiego zapamiętywania czy lepszej koncentracji na zadaniu przydaje się już nawet w przedszkolu i szkole!

W tej pozycji mamy dziewięć scenerii - np. łąka, wieś - gdzie musimy odnaleźć odpowiednią liczbę zwierzątek. Możemy także poodpowiadać na zadane przez Reksia zagadki! W ogólnym rozrachunku ćwiczymy nawet liczenie - bo w końcu musimy wiedzieć, że wypatrzyliśmy akurat pięć strusi, prawda?

Na zakończenie mamy pewien test naszej pamięci - musimy dopasować zwierzęta do ich naturalnych środowisk (np. pokazujemy na piktogramach, gdzie może żyć motylek). 

Solidne wydanie (twarda tektura), piękne wydanie (bo ilustracje są świetne!), a do tego wszystkiego ważne treści - bo te ćwiczenia są z jednej strony dosyć proste, z drugiej: wymagające, ale przede wszystkim: bardzo, bardzo potrzebne!

Myślę sobie, że to co prawda nie jest książka, którą można przeczytać przed snem - ale jest to treść tak genialna, że warto ćwiczyć z dzieckiem na co dzień, chociaż przez kilka minut. WOW!


Autor: Lewis Carroll

Tytuł: Alicja w Krainie Czarów

Wydawnictwo: Skrzat [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 160


Opis:

Przed Wami jedyna w swoim rodzaju wyprawa do KRAINY CZARÓW!

Zapowiadało się typowe sielskie popołudnie, gdy nagle Alicja ujrzała królika. To znaczy Białego Królika – biegnącego z zegarkiem w ręku i mruczącego coś o spóźnieniu. Zaciekawiona Alicja popędziła za nim, a potem… Wpadła do króliczej nory, wzięła udział we wpiętkęgonitwie, poznała szczerzącego się Kota z Cheshire i pomylonego Kapelusznika, i to wcale nie koniec!

Czy znacie już ten świat na opak? Jeśli nie – czeka Was wspaniała niespodzianka. Jeśli tak – poznajcie go w nowej odsłonie. Oto przygody Alicji w mistrzowskim przekładzie Pawła Beręsewicza!


Recenzja:

Sama "Alicja w Kranie Czarów" pewnie jest Wam już doskonale znana - chociaż w przekładzie Pawła Beręsewicza zdecydowanie jest warta grzechu!

Powiem wprost: w Polsce mamy mnóstwo różnych wydań, ale mnie skusiło to od Wydawnictwa Skrzat, bo nie tylko tłumaczenie jest genialne, ale także wykonanie: twarda oprawa, mnóstwo pięknych ilustracji w środku, dobrej jakości papier. Jest to jedna z tych pozycji, które można sprawić na prezent sobie (lub swojemu dziecku) albo komuś całkiem innemu (bo tak dopracowanego wydania nie jest wstyd komuś podarować!).

Milena Molenda, która robiła ilustracje, zasłużyła na specjalne podziękowania za ogrom pracy, którą włożyła w to, że pewne grafiki wręcz zapierają dech w piersiach!

Cena tego egzemplarza także jest atrakcyjna - bo widziałam w internecie już za mniej niż dwadzieścia złotych. Jeśli nie macie więc jeszcze swojego wydania "Alicji w Krainie Czarów" - macie doskonałą okazję, aby w końcu to nadrobić!

Dla mnie samo to tłumaczenie sprawia, że warto kupić to konkretne wydanie!


Autor: Lewis Carroll

Tytuł: "Alicja po drugiej stronie lustra"

Wydawnictwo: Skrzat [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 184


Opis:

A gdyby tak zajrzeć na

DRUGĄ STRONĘ LUSTRA

Ot, trwa niewinna zabawa, i nagle Alicja ląduje w lustrzanym świecie, który przypomina… szachownicę. Czemu nie? – Alicja chętnie po niej poskacze, skoro na końcu ma zostać królową! Tyle że wszystko tu działa dziwacznie i nim dziewczynka zdobędzie koronę, musi: odróżnić Tirlibuma od Tirlibima, niemal złapać Zbuczka Stłuczka, pojąć historię Żaberłacza, a może nawet… skłonić Jednorożca, by uwierzył w dzieci?!

Czy znacie już ten świat na opak? Jeśli nie – czeka Was wspaniała niespodzianka. Jeśli tak – poznajcie go w nowej odsłonie. Oto przygody Alicji w mistrzowskim przekładzie Pawła Beręsewicza!


Recenzja:

Żeby Wasza przygoda z Alicją była kompletna - polecam też od razu kontynuację, która jest równie zachwycająca. Dalej w znakomitym wydaniu - zarówno pod kątem tłumaczenia (ten sam tłumacz) oraz ilustracji (ta sama ilustratorka), ale także, co warto zaznaczyć: w takiej samej oprawie, w takiej samej wielkości co tom pierwszy (czyli idealnie pasują do siebie na półce!).

Przy okazji tego tomu także mamy zaskakująco fenomenalną cenę - dosłownie oba tomy można zdobyć za około czterdzieści złotych łącznie. Nie wiem czy teraz historie Alicji są w lekturach szkolnych, ale myślę, że w sumie każdy powinien znać tę opowieść: bo chociaż bywa zwariowana, jest także świetnym przykładem na to, jak wiele można zawdzięczyć wyobraźni.

Porównałam sobie też wydania z ostatnich lat na rynku polskim i myślę sobie, że zdecydowanie jest to najbardziej atrakcyjne wydanie. Jeśli więc chcecie mieć taką perełkę na swojej półeczce - to wiecie już chyba, co powinniście zrobić, prawda?

Od razu dodam swoją poradę, wpiszcie tytuł i dopisek "Wydawnictwo Skrzat" do wyszukiwarki Google, żeby się Wam ukazały odpowiednie wydania - i odpowiednio promocyjne ceny!

Podsumowując: fajnie było wrócić do świata Alicji! Nostalgicznie - bo jak byłam nastolatką, to wychodziły też filmy, które uwielbiałam. Ale jak chcielibyście je pokazać swoim dzieciakom: najpierw namawiam jednak do przeczytania książki!

5 komentarzy:

  1. Świetne propozycje dla najmłodszych 🥰

    OdpowiedzUsuń
  2. Super polecajki dla dzieci. Wpadła mi w oko seria o Alicji w krainie czarów i Reksio. Wasz patronat "W pewnym teatrze lalek" tez wydaje sie ciekawy.. Fajna książka do czytania...

    OdpowiedzUsuń
  3. Same super tytuły 🥰🥰

    OdpowiedzUsuń
  4. O, Alicja z Krainy Dziwów się pojawiła

    OdpowiedzUsuń