poniedziałek, 5 września 2016

Janina Lesiak - "Miłosna kareta Anny J."


Autor: Janina Lesiak
Tytuł: Miłosna kareta Anny J.
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 31 sierpnia 2016 r.
Liczba stron: 224
Ocena: 8/10

Opis:

Anna Jagiellonka to władczyni, o której wiemy sporo, i kobieta, o której nie wiemy prawie nic… Miłosna kareta Anny J. to opowieść o siostrze, narzeczonej, żonie i ciotce czterech polskich królów, czyli o pokerowej karecie, którą miała w ręce Anna J. To także opowieść o kochanych przez nią królach: jej bracie Zygmuncie Auguście, niedoszłym mężu Henryku Walezym, faktycznym mężu Stefanie Batorym i siostrzeńcu Zygmuncie I Wazie.
Grała z mistrzami, więc ten królewski poker nie mógł się dla niej dobrze skończyć! Anna J. to kolejna bohaterka sprzed stuleci przypominająca się współczesnym czytelnikom i licząca na to, że zrozumieją oni jej walkę o siebie i o miłość, lepiej ją poznają i może polubią…


Recenzja:

    Jakiś czas temu, recenzowałam dla Was książkę Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej. Już wtedy, jak tylko przeczytałam, że będzie więcej takich pozycji to wiedziałam, że bardzo chętnie po nie sięgnę. Udało się, i mamy kolejny patronat nad naprawdę dobra książką. Paczka dotarła do mnie w moje urodziny, więc wspaniale się złożyło i dzisiaj mogę Was zaprosić do przeczytania mojej opinii na temat tej książki.

Anna jest jedną z sióstr Zygmunta Augusta. Tą najmniejsza, najbrzydszą i najmniej lubianą. Takie przynajmniej ma mniemanie o samej sobie. Zasiadała na polskim tronie jako małżonka Stefana Batorego. W swoim otoczeniu miała aż czterech królów, ale czy o niej samej jest dużo wiadomo? To historia o kobiecie, która jest pełna sprzeczności i niuansów, które autorka stara się przybliżyć czytelnikowi.

Książka nie jest obszerna, ale wydaje mi się, że te liczba storn jest idealnie dobrana, i zmienienie jej skutkowałoby albo nadmiarem informacja albo ich brakiem. W książce zastosowana jest także dosyć spora czcionka, co dla mnie jest jak najbardziej na plus. Całość jest sfabularyzowana, co jest przystępniejsze dla czytelnika, ale mimo to zawiera mnóstwo ciekawych faktów. Autorka posługuje się stylem, który jest przyjemny w odbiorze, a przy tym nie jest "historycznie nudny".

Bardzo podoba mi się pomysł autorki, która idąc za tropem tytułu, albo tytuł dopasowała do całości, nie wiem jak było, podzieliła książkę na cztery części. Kolejno król trefl, król pik, król kier oraz król karo, to cztery rozdziały, które odpowiadają czterem królom z otoczenia Anny Jagiellonki i o jej relacji z tymi mężczyznami. Oczywiście jest tak, że to wszystko się ze sobą przeplata w różnych rozdziałach, ale ten pomysł na taki a nie inny podział bardzo mi się spodobał.

Anna była kobietą, która mimo swojego wieku, wciąż zachowywała się, jakby była małą dziewczynką. Jej relacje z mężczyznami nie należały do najłatwiejszych, a sama zawsze pozostawała w ich cieniu. Podoba mi się jak autorka wykreowała tę postać, bo wydaje mi się że zrobiła to w bardzo realistyczny sposób, przybliżając tym samym czytelnikowi tę niezwykle interesująca bohaterkę. 

Kolejnym wielkim plusem, jak dla mnie, tej pozycji jest ciekawa narracja. Pani Lesiak, pisze w taki sposób jakby czytelnik był w intymnych stosunkach z Anną, a ona sama była jego bliską przyjaciółką. Ta atmosfera pozwala jeszcze bliżej poznać tę kobietę. Inne postaci są jakby nieco odległe i poznajemy je z perspektywy Anny, ale mimo to ich kreacja też jest bardzo interesująca.

Kolejna okładka, która jest bardzo niekonwencjonalna, ale przyciąga wzrok i idealnie pasuje do całości. Razem z poprzednią częścią świetnie prezentują się na półce i mam nadzieje, że będzie ich zdecydowanie więcej.

Mam nadzieję, że sięgnięcie po tę książkę jak najprędzej, a ja nie mogę się doczekać na kolejne części, bo przecież historia skrywa jeszcze wiele kobiet, które choć mało znane i mało popularne, a należy o nich pisać, bo ich żywoty są bardzo interesujące.

Z gorącymi pozdrowieniami,
Klaudia.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG

13 komentarzy:

 1. Dzięki Wam przeczytalam o Królowej Cecylii bo udało mi się ja wygrać :) Tak samo bardzo mi się podobała choć za historia nie przepadam, ale opowiadała o czymś innym - o tym co działo się z kobietami w tamtym czasie. Byłam wstrząśnięta tym co przeczytalam. Ta też bym z chęcią przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam! czytam, jest super i bardzo się cieszę, że autorka napisała kolejną książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z historią mi nie po drodze, ale tak zachwalasz, że chyba się skuszę ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Poszukam. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że będę miała okazję ja przeczytać. Bardzo lubię taką tematykę, zagłębiać się w to co się działo bardzo bardzo dawno. Recenzja jest bardzo zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki, więc z przyjemnością ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Być może jeśli kiedyś udałoby sie mi ją wygrać lub dostała bym w prezencie to przeczytam, jednak sama jej nie kupię bo nie jestem co do niej przekonana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Małgorzata Adamczuk30 listopada 2017 17:08

  Świetnie, że coraz więcej pojawia się książek przybliżających zycie bohaterów historycznych. Myślę że jest ich jeszcze za mało, a my moglibyśmy poznać ludzi którzy mieli wpływ na nasz kraj znacznie lepiej. Duży plus za wydanie tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka jak dla mnie rewelacja i te cztery karty królów w ręku. Lubię czytać o postaciach historycznych, a jeszcze są to kobiety i które za siadywały na naszym tronie jako władczynie to jest wisienka na torcie. To listy do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za książkami historycznymi ( choć maturę zdawałam z historii :) ) ale po tej recenzji mogłabym sięgnąć i dać jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za takimi książkami, ale może kiedyś się przekonam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Historia i karty... Cóż, nieraz hazard gubił wielkich, ale też karty historii wiele mówią. Może dzięki takiej odsłonie Anna Jagiellonka pokaże nam się z nieznanej strony. Jeste zainteresowana nie tylko ze wzgledu na postać, ale też formę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla osoby która jest zainteresowana historia Polski, takie książki są na wagę złota. Szkoda, że tak mało autorów próbuje cofnąć nas w odległe czasy w przystępny sposób :)

  OdpowiedzUsuń