czwartek, 29 września 2016

Neil Gaiman - "Gwiezdny pył" (audio)

Autor: Neil Gaiman
Tytuł: Gwiezdny pył
Producent: audioteka.com
Czyta: Artur Barciś
Czas trwania: 6 h 32 min
Ocena: 7/10

Opis:

Wspaniała opowieść autorstwa Neila Gaimana, mistrza baśniowych historii. Teraz tak lubiana książka autora również w wersji audio i to w znakomitym, docenionym przez fanów gatunku wykonaniu Artura Barcisia. „Gwiezdny pył” to historia chłopca, który wyruszył w daleką, niebezpieczna podróż, aby spełnić pragnienie swego serca. Poznamy nie tylko bogaty wewnętrzny świat emocji bohatera, ale przede wszystkim wiktoriańską Anglię, w której rozgrywa się akcja. To uniwersalna opowieść o marzeniach, dążeniu do celu i odwadze, która każdy musi znaleźć w sobie, jeśli chce przeżyć ciekawe, wartościowe życie.


Recenzja:

Lubię poznawać pierwowzory historii, do których ekranizacji często wracam. Z "Gwiezdnym pyłem" sytuacja wyglądała podobnie, choć na początku nie miałam świadomości, że istnieje książka.

"Gwiezdny pył" to wspaniała baśń, której jednak nie polecałabym jako lektury do poduszki dla dzieci. Wbrew pozorom i zapewnieniom, że historia jest piękna, miła i przyjemna, nie brak w niej mroku i przemocy. Uważam, że adaptacja jest o wiele bardziej optymistyczna, a elementy autorskie dodane przez reżysera sprawiają, że również moim zdaniem lepsza. Co nie zmienia faktu, że bez książki, nie byłoby filmu.  

Tak jak wspomniałam, "Gwiezdny pył" jest w konwencji baśniowej, a więc wszystkie elementy "techniczne", a szczególnie widać to na przykładzie narracji, wskazują, że wysłuchujemy quasi gawędy. Lubię takie luźne formy, ponieważ bardzo przyjemnie się je czyta, czy jak w tym wypadku słucha. Dodatkowym atutem okazał się głos Artura Barcisia, który bardzo pasował do aury bajkowości. Można było się rozpłynąć i usnąć, choć na pewno nie z powodu znudzenia! 

Muszę przyznać autorowi, że ma niesamowitą wyobraźnię. Wykreował całkiem innowacyjny świat, pełen magii i tajemnic. Wątki składnie się ze sobą przeplatały, więc nie można zarzucić braku ciągłości fabularnej i konsekwencji. Ci, którzy znają ekranizację, wiedzą na pewno, jak spektakularny jest świat przedstawiony "Gwiezdnego pyłu", jak nieprzewidywalne bywają wydarzenia i oczywiście, jak niezwykli są bohaterzy powieści. Mamy tutaj do czynienia z tym charakterystycznym dla Grimmowskich baśni schematem tworzenia postaci, które należą do tych złych bądź dobrych. Mimo że wydają się pozbawione charakteru, nadrabiają swoją historią.       
  
Jedynym negatywnym elementem, na który muszę zwrócić uwagę, bo jestem diabłem, jeśli chodzi o szczegóły, była oprawa muzyczna. Została w nieodpowiednich momentach wstawiona i troszkę przeszkadzała, bo niekiedy nawet zagłuszała lektora. Ot, taki malutki feler. 

Ostatecznie, polecam tego audiobooka. Po książkę papierową bym nie sięgnęła, ponieważ historia z początku wydawała mi się infantylna, jednak bardzo się pomyliłam. Tak jak wspomniałam, to bajka, jednak jej targetem jest raczej młodzież i dorośli niż ci najmłodsi. Audiobook to świetne rozwiązanie, jeśli nie jesteście zagorzałymi fanami Neila Gaimana, a jednak jesteście ciekawi "Gwiezdnego pyłu". Tak opowiedziana historia nabiera nowego charakteru.

Wasza Ariada :)

Za audiobooka dziękuję serwisowi Audioteka


2 komentarze:

  1. "Gwiezdny pył" czytany przez Artura Barcisia :) To musi być super, uwielbiam jego głos, taki specyficzny i wszędzie rozpoznawalny.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Gwiezdny pył" czytany przez Artura Barcisia :) To musi być super, uwielbiam jego głos, taki specyficzny i wszędzie rozpoznawalny.

    OdpowiedzUsuń