niedziela, 30 października 2016

Amber Smith - "Co mnie zmieniło na zawsze"


Autor: Amber Smith
Tytuł: Co mnie zmieniło na zawsze
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 9 listopada 2016
Liczba stron: 392
Ocena: 8/10
PATRONAT KSIĄŻKOWIRU

Opis:

To nie liceum ją zmieniło. To gwałt.
Pewnego wieczoru najlepszy przyjaciel jej brata – niemal członek rodziny – sprawia, że świat Eden wywraca się do góry nogami. To, co kiedyś wydawało się proste, teraz jest skomplikowane. To, co kiedyś wydawało się prawdą, teraz jest kłamstwem. Ci, których kiedyś kochała, teraz budzą tylko jej nienawiść. Nic już nie ma sensu. Wie, że powinna powiedzieć komuś o tym, co się stało, ale nie może tego zrobić. Więc ukrywa to w sobie, głęboko. Ukrywa też to, kim kiedyś była – bo teraz jest już inna. Na zawsze.

Recenzja:

   Na tę książkę czekałam już od kiedy pojawiła się w zapowiedziach. Wiedziałam, że to będzie coś innego niż miałam do tej pory okazję czytać, a kiedy dowiedziałam się, że obejmiemy tę pozycję patronatem, to moja ekscytacja była jeszcze większa. Premiera Co mnie zmieniło na zawsze 9 listopada, a ja już dzisiaj mam dla Was co nie co na jej temat.

Eden jest miłą nastolatką, z której naśmiewa się pół szkoły, gdyż jest typową kujonką, w którą przecież można celować z groszku na przerwie obiadowej. Skrycie podkochuje się w najlepszym przyjacielu brata, który zmienia jej życie w piekło. To nie przykrości ze strony uczniów jej szkoły zmieniają jej podejście do życia, to gwałt. To co do tej pory było jej bliskie, na raz staje się zupełnie obce. Teraz jest już inna, już nie jest tą samą Eddy, którą była do tej pory.

Szczerze powiedziawszy, trochę obawiałam się tego, jak autorka zmierzy się z tak trudnym tematem, jakim jest gwałt, pisząc książkę dla młodzieży. Ja wiem, że historii z takim wątkiem jest sporo, ale zawsze jest gdzieś we mnie takie ziarnko niepewności, które każe mi się zastanawiać, czy autor zbyt bardzo nie spłyci tego problemu, skupiając się na wszystkim innym dookoła. Już teraz mogę Wam powiedzieć, że Amber Smith bardzo dobrze wywiązała się z postawionego sobie zadania i cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę.

Jak już wspomniałam, książek o tej tematyce jest całkiem dużo, ale chyba po raz pierwszy miałam okazję przeczytać historię, w której wszystko dzieje się na oczach czytelnika. I nie, nie chodzi mi tutaj o jakieś brutalne szczegóły, czy coś takiego, tylko mam na myśli całą, stopniową przemianę bohaterki. Nie ma czegoś takiego, że zostaje podana informacja, że "ta dziewczyna została zgwałcona i to zmieniło jej życie, że teraz wygląda tak", tylko, że czytelnik przez cały czas towarzyszy Eden i obserwuje jej przemianę.

"Wymyślam się na nowo. Wszyscy wokół to robią"

Bardzo zżyłam się z główną bohaterką, choć nie mogę powiedzieć, że zawsze pochwalałam to co robiła Eden. Co prawda, autorka bardzo dokładnie opisuje co w danym momencie odczuwa, to i atak nie mogę sobie wyobrazić jak ta dziewczyna mogła się czuć. To co jest opisane, to zaledwie mała cząstka tego jak może odbierać świat ofiara gwałtu. Podoba mi się to w jaki sposób została wykreowana postać Eden i reszta bohaterów książki. Mimo, że to Eddy jest główną bohaterką, czytelnik ma okazję poznać trochę bliżej inne postaci.

Już od pierwszych stron polubiłam styl pisania autorki. Pisze ona bardzo przystępnym i obrazowym językiem. Miałam wrażenie że towarzyszę głównej bohaterce w jej historii i z pierwszego rzędu mogę obserwować jej przemianę z tego kim była, w tą osobą, którą stała się teraz.

"To przecież takie proste. Musisz tylko zachowywać się, jakby wszystko było z tobą w normie i porządku, a ludzie zaczynają Cię tak traktować."

Książka porusza bardzo ciężką problematykę. Nie chodzi tylko o sam gwałt, ale także o radzeniu sobie z własnym sobą, problemami dorastających nastolatków czy walce z własnymi lękami. Nie jestem pewna, czy jest to książka dla każdego, nie wiem też, czy każdy byłby w stanie zrozumieć wszystko co ma miejsce w tej książce, całą przemianę i zachowanie Eden. Jednak uważam, że została napisana w bardzo przystępny sposób i na prawdę warto po nią sięgnąć.

"-Słyszę bicie twojego serca.
To takie proste, słodkie stwierdzenie."

Jeśli ta recenzja Was zainteresowała, to nie wahajcie się ani chwili, tylko jak najszybciej, jak to będzie tylko możliwe, zapoznajcie się z nią, bo to jedna z książek, które warto przeczytać. Możecie także zamówić ją w przedsprzedaży TUTAJ, lub poczekać, aż będzie dostępna w księgarniach. Warto.

Z gorącymi pozdrowieniami,
Klaudia.

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria Young

4 komentarze:

 1. Ta książka zainteresowała mnie od razu jak zobaczyłam ją w zapowiedziach. Masz racje, ostatnio często w książkach pojawia się gwałt i niestety nie każdy autor radzi sobie z tak trudną tematyką. Po twojej recenzji jednak wynika, że Amber Smith sobie poradziła i jestem jej teraz jeszcze bardziej ciekawa. Nie mogę się doczekać aż sama ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dostrzegłam tę książkę dopiero wczoraj i byłam nią zainteresowana, teraz jestem jeszcze bardziej. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z przyjemnością sięgnę po tę lekturę, bo porusza istotny oraz trudny temat, a takie powieści czytam bardzo chętnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za taką tematyką, ale od czasu do czasu sięgam i w sumie coraz bardzie mnie ciągnie do powyższej powieści. Zapewne kiedyś przeczytam ;)
  Pozdrawiam cieplutko!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń