niedziela, 19 marca 2017

Joss Stirling - "Naznaczona"

Autor: Joss Stirling
Tytuł: Naznaczona
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2017
Ilość stron: 356
Ocena: 8/10
PATRONAT KSIĄŻKOWIRU

Opis:

Szesnastoletnia Kate wie, jak zniknąć i zatrzeć po sobie wszelkie ślady. Tym razem stała się jednak mimowolnym świadkiem tragedii. Musi ukryć się przed niebezpiecznym gangiem, który śledzi każdy jej krok.
Zadaniem Nathana jest działać w ukryciu i odnaleźć dziewczynę, zanim zrobią to przestępcy. Kiedy ścieżki tych dwojga krzyżują się, żadne nie jest przygotowane na uczucie, które spada na nich, jak grom z jasnego nieba.

Czy mogą zaufać sobie na tyle, żeby ocalić się nawzajem?

Czy następny pocałunek będzie tym ostatnim?


Recenzja:

Ostatnia powieść Joss Stirling - pierwszy tom tej serii, "Wyklęta" - była dla mnie jednym z odkryć roku. Zdecydowanie przez tę książkę zaczęłam czytać wcześniejsze powieści tej autorki i muszę przyznać, że pisarka ta stała się jedną z moich ulubionych. "Naznaczona" jest pozycją napisaną w troszkę innym stylu, niemniej jednak wciąga - strasznie wciąga, więc niejedna osoba zarwie z tą książką noc. Ja zarwałam i wcale tego nie żałuję. 

W "Naznaczonej" i w "Wyklętej" mamy przedstawiony świat współczesny, w którym istnieje pewna organizacja, założona przez byłego wojskowego, gdzie przygotowuje on młodzież do tajnych misji - w przyszłości ma to im pomóc w zdobyciu pracy w policji, wojsku, albo w innych służbach porządkowych. Często te akcje są jednak narażone na niebezpieczeństwo, stąd też zazwyczaj do jednej sprawy przypisani są ludzie z różnych działek: Sowy (odpowiadające za obmyślanie planów), Wilki (uważane za tropicieli), Koty (uważane za obserwatorów), czy Kobry (uważane za swego rodzaju grupę od ataku). Dzięki takiemu podziałowi wszystkie akcje wydają się łatwiejsze i mniej niebezpieczne. Czy jednak na pewno?

Szesnastoletnia Kate - przedstawicielka Kotów - od roku ucieka przed organizacją przestępczą, która odkryła jej podstęp. Skorpiony - bo tak nazywają się ci gangsterzy, gdyż podobno ich ukąszenie zawsze jest śmiertelne, wiedzą, że Kate wie coś, co może ich pogrążyć i rozbić ich szajkę. Dziewczyna wie, że jej życie jest nieustannie zagrożone, stąd przemieszcza się z miejsca na miejsce, nie chcąc w to wszystko mieszkać swoich przyjaciół, gdyż wie, że w ich szeregach znajduje się osoba, która udziela Skorpionom informacji. Kate udaje się przeżyć tylko dlatego, iż jest doskonale wykształconym Kotem - wie, że prędzej czy później sytuacja musi się rozwiązać, a do tego czasu stara się tylko i wyłącznie wtapiać w otoczenie i przeżyć. 

Nathan - jeden z Wilków - był kiedyś szaleńczo zakochany w Kate, która nie zwracała na niego uwagi. Kiedy otrzymuje zadanie, by sprowadzić ją ponownie do bazy i utrzymać przy życiu, wie, że ta misja będzie dla niego trudna - szczególnie, że Kate wymyka mu się z każdej zasadzki, którą na nią urządza. Dopiero w momencie, w którym dziewczyna uświadamia mu, że w ich organizacji znajduje się przeciek, Nathan postanawia zająć się ochroną Kate na własną rękę. Szybko przekonuje się, w jakich warunkach i w jakim stresie musiała przez ostatni rok żyć jego towarzyszka. Przekonuje się także, że stara miłość nie rdzewieje, a każda sekunda spędzona w towarzystwie obiektu swojego westchnień, jeszcze bardziej go w tym przekonaniu utwierdza.

Pościgi, zabójstwa, ucieczki i motyw miłości nastolatków, to kombinacja zdecydowanie wybuchowa. "Naznaczona" jest swego rodzaju thrillerem - nie tylko dla młodzieży, ale dla osób w każdym wieku, gdyż jest świetnie napisana, a atmosfera w niej stworzona jest nie do podrobienia. Co więcej - nigdy wcześniej nie spotkałam się z tego typu książką. Nic dziwnego, że zakochałam się w twórczości tej autorki, nieprawdaż?

Najważniejszymi pytaniami, jakie zadawałam sobie przez całą tę książkę, było to, co stanie się z Kate, kto jest wtyczką oraz - czy Skorpiony będą miały starcie z organizacją młodzieżową? Powiem tak - pomysłowość Joss Stirling znacznie przerosła moje oczekiwania. Polecam, polecam, polecam! Nie oderwiecie się od tej serii, kiedy już ją zaczniecie czytać!

Joss Sriling naprawdę umie pisać - świetnie opisuje nie tylko uczucia takie jak miłość, ale także takie jak strach, tworząc naprawdę ciekawy klimat, który od razu przenosi się na czytelnika. Dodatkowo - jej opisy i dialogi są pod każdym względem dopracowane i czyta się je świetnie. Powieść tą można tylko pożreć wzrokiem, bo inaczej po prostu się nie da. Nie jestem w stanie napisać żadnego złego słowa o "Naznaczonej".

Jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy powinniście przeczytać tę serię, to zaufajcie mi i zróbcie to - czym szybciej zaczniecie czytać, tym szybciej zakochacie się w Joss Stirling i jej bohaterach, którzy są bardzo realistyczni i przesympatyczni. Nie żałuję nawet sekundy, którą spędziłam na czytaniu tej książki - wy też nie będziecie!

Powieść tą dostałam od Wydawnictwa Akapit Press

1 komentarz:

  1. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej autorce, toteż chętnie poszukam jej książek ;3 Fabuła zdaje się być trochę zbyt przewidywalna, ale nie osłabia to moich chęci ;3

    OdpowiedzUsuń