wtorek, 11 kwietnia 2017

Autor zbiorowy - "Księga cytatów. Najpopularniejsze motywy literackie"

Tytuł: Księga cytatów. Najpopularniejsze motywy literackie
Autorzy: Ewa Wolańska, Adam Wolański i inni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 400

Opis:
Księga cytatów to zbiór około 1500 najważniejszych cytatów z blisko 500 utworów prozatorskich, poetyckich i dramatycznych, powstałych od starożytności (VIII w. p.n.e.) do czasów współczesnych (XXI w. n.e.) oraz 250 sentencji łacińskich wraz z tłumaczeniem, pochodzących z dzieł Cycerona, Horacego, Owidiusza, Seneki, Wergiliusza i innych. Książka zawiera też zwięzłe noty biograficzne, zawierające najważniejsze informacje na temat życia i twórczości cytowanych w niej 100 najwybitniejszych autorów literatury polskiej i obcej. Dodatkowo zamieszczone są kalendaria i indeksy, a wśród nich indeks motywów literackich, zawierający 500 typowych wątków, tematów, postaci, miejsc, przedmiotów, symboli i zagadnień, przewijających się w utworach przez wszystkie epoki literackie i kalendarium historii literatury, czyli chronologiczne zestawienie 250 najważniejszych utworów w dziejach literatury polskiej i obcej.
Księga stanowi nieocenioną pomoc między innymi dla uczniów powtarzających materiał z języka polskiego, piszących przekrojowe wypracowania, rozprawki i eseje, a także przygotowujących prezentację własnego tematu na tzw. maturę wewnętrzną.


Recenzja:
Niedługo maj, zakwitną kasztany… a tegoroczni maturzyści podejdą do egzaminu dojrzałości. Do maja jeszcze trochę zostało, ale niewiele, dlatego jeśli ktoś ma w planach szybką powtórkę materiału, to przysłowiowy ostatni dzwonek. Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby przygotować się do matury z języka polskiego, ale i o tych, którzy lubią cytaty i złote myśli, powstała Księga cytatów.
Książka została tak pomyślana, że może stać się świetną pomocą przy pisaniu różnego rodzaju wypracowań, ale nada się też dobrze do powtórki materiału przed maturą. Dzieli się na cztery części, z czego pierwsza, największa, zawiera krótkie życiorysy i najważniejsze cytaty z utworów prawie 100 polskich oraz zagranicznych autorów. Mamy tu niemal wszystkich twórców obecnych na liście lektur – m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Orzeszkową czy Szymborską – brakowało mi chyba tylko Gombrowicza (sami przyznajcie, jego cytat „Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? [...] Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!” zasługuje na zamieszczenie w takim zbiorze). W kolejnych częściach znajdują się cytaty z anonimowych utworów średniowiecznych oraz z Biblii, a w ostatniej 250 łacińskich sentencji z literatury antycznej z polskim tłumaczeniem. Porządek jest alfabetyczny, zarówno jeśli chodzi o autorów, jak i o ich dzieła – jedynie cytaty są ułożone w takiej kolejności, w jakiej można je znaleźć w tekście. Cała konstrukcja jest przejrzysta, dzięki czemu z książki korzysta się niemal intuicyjnie.
Coś, co powinno przypaść do gustu wszystkim maturzystom, to znajdujący się na samym końcu indeks motywów literackich. Można dzięki niemu łatwo dotrzeć do utworów zawierających interesujące nas motywy – a indeks zawiera ich prawie 500. Na pewno bardzo się to przyda osobom piszącym różnego rodzaju prace o motywach literackich. Często pojawiają się pytania, w jakich utworach występuje jakiś motyw – tutaj wszystko zostało zebrane w jednym miejscu i z pewnością posłuży za niejedną inspirację, choć warto dodać, że książka zawiera jedynie cytaty, bez żadnych interpretacji. Autorzy zostawiają ją czytelnikom (swoją drogą, ciekawostka – jednym z autorów jest Adam Wolański, którego studenci filologii polskiej na pewno kojarzą).
Ta książka jest przeznaczona głównie dla uczniów i to im ją polecam. Na pewno przyda się maturzystom, ale wszyscy licealiści czy gimnazjaliści również śmiało mogą się w nią zaopatrzyć i wykazać się dzięki niej w pracach pisemnych.

Książkę dostałam od Wydawnictwa Naukowego PWN

4 komentarze:

 1. Nadaje od jako księga złotych myśli?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moim zdaniem nie do końca, bo jednak została pomyślana dla uczniów ;)

   Usuń
 2. Dla uczniów książka na pewno będzie przydatna ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś w szkole miałam wybór, czy chciałabym dostać Księgę fraszek, czy Księgę cytatów i niestety wybrałam tę pierwszą, z której ani razu nie skorzystałam. Z pewnością takie zbiory cytatów wykorzystałabym nieco lepiej, choćby na blogu :)

  OdpowiedzUsuń