sobota, 22 kwietnia 2017

dr Carin Bondar - "Dziki seks"

Autor: Carin Bondar
Tytuł: Dziki seks
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 13 lutego
Liczba stron: 368
Ocena: 6/10

Opis: 

Czuli kochankowie, niewierni partnerzy i niedostępne królowe. Czarujący dranie, samotne matki, seryjni podrywacze oraz przedstawiciele społeczności LGBT. Ich wszystkich spotkamy w królestwie zwierząt. 
Pszczoły, by z sukcesem uwodzić, chętnie używają perfum. Orangutanice podkradają samcom jedzenie, by sprawdzić, który jest najlepszym kandydatem na partnera. Węże udają gejów, by się rozgrzać, a świerszcze wiedzą, że do serca wybranki droga wiedzie przez żołądek. 
Znakomita biolożka dr Carin Bondar, gwiazda TED-a i Discovery Channel, z błyskotliwym humorem opowiada, jak kreatywna w dziedzinie uwodzenia i seksu potrafi być natura. Książka odsłania przed nami pikantne sekrety życia intymnego zwierząt, pełnego przedziwnych, zabawnych, czasem okrutnych, ale zawsze fascynujących zachowań. Wiele z nich okazuje się zadziwiająco bliskich ludziom.
Poznając życie intymne zwierząt, odkrywamy wiele prawd o ludzkich związkach, romansach, flirtach i pragnieniach. Tutaj nie znajdziecie wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale boicie się zapytać. Znajdziecie o wiele więcej!

Recenzja:

Dziki seks jest książką, po którą sięgnęłam dla swoistej rozrywki. Ot, temat życia erotycznego zwierząt wydał mi się zarówno zabawny, jak i niezwykle fascynujący - dotychczas niewiele o nim wiedziałam. Nazwisko dr Carin Bondar również zadziałało zachęcająco, bowiem miałam przyjemność przeczytać kilka wpisów autorki na facebooku. 

Owa słynna biolożka rozpoczęła swoją przygodę jako seksuolog zwierząt z banalnego powodu. Jej wpisy dotyczące m.in. porównań ludzkich intymności do namiętności zwierząt miały największą popularność, dlatego też skupiła się właśnie na tych wątkach. Współcześnie seks nie jest już tematem tabu, jesteśmy go coraz ciekawsi, eksperymentujemy, więc raczej nie wzbudzi to jakiegoś ogromnego zaskoczenia. Zaskakujące jest natomiast to, że choć książka dotyczy gorących treści, nie wywołała we mnie rumieńców, a niekontrolowane odruchy ziewania. 

Dr Carin Bondar podeszła do tematu bardzo profesjonalnie i choć wielokrotnie puszcza w treści oczko do czytelnika, rozśmieszając go zabawnymi przykładami oraz porównaniami, Dziki seks czytało mi się niezwykle ciężko. Mam wrażenie, że autorka na siłę rozciągała niektóre fragmenty, rozbijając każdą ciekawostkę ze świata zwierząt na części pierwsze, co miejscami było ogromnie irytujące i sprawiało, że miałam ochotę jedynie przejrzeć książkę, przeskakując od nowinki do nowinki. Gdybym to zrobiła, straciłabym raczej niewiele, bo w większości odniesienia do ludzkiej seksualności były wręcz oczywiste i naprawdę nie trzeba było ich obszernie wyjaśniać... Nie mogę jednak całkowicie jej skrytykować, bo jeśli mówimy o opisywaniu erotycznego świata zwierząt, dr Carin Bondar przybliżyła go wspaniale. Zaprezentowała naprawdę zajmujące i w większości nieznane mi przykłady, ubarwiając je swoją fachową wiedzą, która - w przeciwności do odnośników ludzkiego świata - faktycznie mnie pochłonęła. Być może to kwestia mojego zamiłowania do przyrody? 

Książka została podzielona na trzy części: poznawanie potencjalnego partnera, akt seksualny i następstwa aktu seksualnego. Najbardziej przypadła mi do gustu ta ostatnia, bo nie zabrakło w niej przykładów rodem z najstraszniejszych horrorów! Tytuły zawartych w poszczególnych etapach książki rozdziałów mimowolnie wywołały frywolny uśmiech na moich ustach - m.in. Mili faceci kończą ostatni, Dziewczyny z interesem, Zmęczone starsze panie i lubieżni starcy... Dr Carin Bondar ma niewybredne poczucie humoru i chociaż ujęło mnie ono prawdziwie, to wciąż nie mogę przeżyć tego, że tak bardzo starała się skupić w swojej książce na ludzkiej seksualności, gdzie tematem przewodnim miały być zwierzęta! Oczywiście, nie miało to miejsca w każdym rozdziale, przeważająca większość to jednak nonsensowne wywody. 

Dziki seks nie zawiódł mnie zupełnie. Zamysł stworzenia takiej książki oraz wiedzę na temat seksualności zwierząt zawartą w niej oceniam bardzo wysoko. Dzięki tej książce poznałam wiele zarówno odrażających i strasznych zwierzęcych aktów, jak i osobliwie pięknych. Bez wątpienia zapamiętam niektóre ciekawostki na bardzo długo, być może nawet na zawsze. Polecam miłośnikom zwierząt i rubasznych tematów. ;) 

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu Znak. :)

2 komentarze:

  1. ciekawy temat na książkę, ale czy na dłuższą chwilę ta książka by mnie zainteresowała to mam wciąż wątpliwości

    OdpowiedzUsuń
  2. Mocna książka, mocnego autora. Dobrze się ją czyta i uważam, że powinno się ją koniecznie przeczytać.

    OdpowiedzUsuń