wtorek, 16 maja 2017

Hanna Greń - "Jak kamień w wodę"

Tytuł: Jak kamień w wodę
Autor: Hanna Greń
Seria: Polowanie na Pliszkę (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 303
Ocena: 7/10

Opis:
Tylko ode mnie zależy twój los. Gdy w środku nocy usłyszysz szmer za oknami, to będę ja, i gdy w słońcu nagle pochłonie cię cień, to też będę ja. Nie uciekniesz przede mną.
Kiedy Kornelia zaczyna otrzymywać tajemnicze listy z pogróżkami, uważa to za głupi dowcip. Żyje na uboczu, nie wchodząc nikomu w drogę i nie nawiązując żadnych bliższych relacji z innymi ludźmi, kto więc mógłby życzyć jej śmierci? Jednak sytuacja staje się coraz poważniejsza, dlatego kobieta podejmuje decyzję o zgłoszeniu się na policję.
Nie jest to dla niej łatwe – jej dotychczasowe kontakty ze stróżami prawa nie należały do najprzyjemniejszych. W młodości została niesłusznie oskarżona o składanie fałszywych zeznań. Wszyscy zdawali się być wrogo nastawieni do Kornelii, ponieważ mężczyzna, którego oskarżyła wtedy o próbę gwałtu, sam był policjantem, a jego koledzy nie wierzyli, że mógł dopuścić się przestępstwa.
W wyniku zbiegu okoliczności, kobieta natrafia na posterunku na tego samego funkcjonariusza, który przed laty próbował ją zdyskredytować, aby chronić swojego przyjaciela. Mimo wrogiego nastawienia, to jednak właśnie ten mężczyzna może okazać się dla Kornelii jedyną nadzieją.

Recenzja:
Hanna Greń debiutowała w 2014 roku pierwszą częścią kryminalnego cyklu o policjantach z Wisły, którego jak dotąd ukazały się trzy części. Jak kamień w wodę to pierwsza część nowej serii. Autorka nadal pozostaje w kryminalnych klimatach, ale choć zawsze silne są u niej wątki obyczajowe, tym razem napisała powieść obyczajową z wątkami kryminalnymi, a nie na odwrót.
Główną bohaterką książki Jak kamień w wodę jest Kornelia Pliszka. Na początku poznajemy jej nieszczęśliwe dzieciństwo i niewiele szczęśliwszą młodość oraz nieprzyjemną przygodę z policją, podczas której poznała Gerarda Skrzyńskiego i na długo zniechęciła się do policji. Niechęć do przedstawicieli prawa była w niej na tyle silna, że kiedy jedenaście lat później zaczęła dostawać listy z pogróżkami, wolała po prostu je zbierać, niż coś z tym zrobić. Do tego, żeby iść na policję, zmusił ją dopiero bardziej bezpośredni atak. Traf chciał, że na komisariacie po raz kolejny spotkała znienawidzonego Skrzyńskiego. Ten jednak, mimo że nadal uważał ją za odpowiedzialną śmierci przyjaciela, zainteresował się sprawą z listami i niemal wymusił na Kornelii jakieś działania w kierunku jej rozwiązania.
Kornelia i Gerard od początku ponownego spotkania traktują się z mniejszą lub większą wrogością, ale okazuje się, że po latach czują też do siebie przyciąganie. Autorka swoim zwyczajem w bardzo sympatyczny sposób opisała ewolucję ich znajomości – ewolucję w wiadomym kierunku, bo wszyscy wiemy, że kto się czubi, ten się lubi. Rozwiązywanie zagadki kryminalnej zeszło w związku z tym na drugi plan i dopiero pod koniec akcja przybrała dramatyczny obrót i skończyło się na trupie. Z tym że trup nie został zidentyfikowany, a seria nazywa się Polowanie na Pliszkę, dlatego liczę, że w następnej części nastąpią jakieś zmartwychwstania. Tzn. co do tego, że mamy trupa, nie ma żadnych wątpliwości, ale wcale nie musi się on okazać tą osobą, którą zasugerowała autorka. Prawda? W związku z tym, w gruncie rzeczy okrutnym wobec czytelników rozwiązaniem, niecierpliwie czekam na kolejną część. Na skrzydełku Jak kamień w wodę można już zobaczyć jej okładkę, więc mam nadzieję, że wydawnictwo nie każe nam na nią długo czekać.
Książkę polecam wszystkim fanom powieści obyczajowych i kryminałów. To zgrabne połączenie tych dwóch gatunków, choć muszę przyznać, że bardziej podobały mi się pozycje z cyklu Wiślańskiego, gdzie proporcje były odwrotne. Po lekturze tamtych książek miałam swoje oczekiwania co do nowej powieści autorki i zostały one trochę zawiedzione – bo chociaż Jak kamień w wodę czyta się szybko i przyjemnie, brakowało mi czegoś w tej książce – jakichś większych emocji czy napięcia. Liczę na to, że druga część to nadrobi, a tymczasem polecam wam zapoznać się z pierwszą!

Książkę dostałam od wydawnictwa Replika
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz