wtorek, 27 marca 2018

Magdalena Kubasiewicz - "Topienie Marzanny" + KONKURS

Tytuł: Topienie Marzanny
Autor: Magdalena Kubasiewicz
Wydawnictwo: Lucky
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 320
PATRONAT KSIĄŻKOWIRU

Opis:
Dla Mary i Majki to miały być po prostu wakacje z dala od Krakowa. Niespodziewanie jednak zjazd rodzinny przeradza się w kryminalną zagadkę. Ginie Marzanna Wicher Starsza, nestorka rodu Wichrów, i nikt nie rozpacza po jej śmierci… Dlaczego?
Odpowiedź przyniesie powieść Magdaleny Kubasiewicz. „Topienie Marzanny” to obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy lubią nieoczekiwane zwroty akcji, dowcip i rodzinne tajemnice.

Recenzja:
Marzena Wicher nie ma szczęścia, choć jakby się tak zastanowić, ma go więcej niż Marzena Wicher Starsza, która ginie podczas rodzinnego zjazdu. Wyobrażacie sobie już tę rozpacz rodziny? Starsza pani zostaje zamordowana, wszyscy są w szoku, wszyscy płaczą… Ano nie. Nikt za Marzeną Wicher Starszą specjalnie nie przepadał. A w sumie nie przesadzę, jeśli napiszę, że wszyscy szczerze jej nie znosili. Starsza nie miała łatwego charakteru, przez co te rodzinne zjazdy były prawdziwą próbą cierpliwości. Właśnie dlatego Mara zabrała ze sobą przyjaciółkę Majkę. Biedna Majeczka, nie spodziewała się, że to, co miało był błogim lenistwem z dala od zgiełku miasta, przerodzi się w thriller.
Magdalena Kubasiewicz debiutowała książką Spalić wiedźmę. Topienie Marzanny, które najtrafniej można scharakteryzować jako komedię kryminalną, niby różni się od debiutu, ale nie aż tak bardzo. Brak tu elementów fantastycznych, ale też mamy humor, a nawet o wiele więcej humoru i wyrazistą bohaterkę. Marzena Wicher (Młodsza – a jakby co, jest też Średnia) ma straszliwego pecha, wleką się za nią wszelkiego rodzaju nieszczęścia, które często sama przyciąga i generalnie nie jest osobą, z którą dałoby się nudzić. Jest to dość standardowy typ bohaterki, jeśli chodzi o kryminalne komedie. Jeżeli czytaliście serię Kalina w malinach, to pewnie wiecie, o co chodzi. Oprócz Marzeny mamy całą galerię innych postaci, rodzina Wichrów jest bowiem bardzo liczna i przeważnie nie można powiedzieć o jej członkach, że są zupełnie normalni. Ja najbardziej polubiłam Francuzo-Amerykano-Polaka Christophe, który wykazywał wielki entuzjazm dla wszystkiego, co wiązało się z morderstwami. Ups. Bo na jednym się nie skończy.

– Widzieliście? Znaleźliśmy skarb – ucieszył się Christophe.
Cóż, zależy, jakie ma się wymagania.

Akcja powieści toczy się w stosunkowo spokojnym tempie. Mamy trupa, przyjeżdża policja. Na początku nikt się tym specjalnie nie przejmuje, ale potem pojawia się drugi trup i rodzina Wichrów zaczyna się odrobinę niepokoić, chociaż żadna z zabitych osób nie cieszyła się specjalną popularnością. Pojawiają się też dziwne telefony, włamania, ludzie spadają ze schodów i w końcu Mara zaczyna myśleć, że trzeba coś zrobić, by pomóc policji w odnalezieniu mordercy. Być może to, że jest brana po uwagę jako podejrzana, też jakoś wpływa na jej decyzję. Przeżywając kolejne wpadki, zbliża się do poznania prawdy, ale czy uda jej się ją odkryć? Czy swoim niezgrabnym śledztwem nie przepłoszy mordercy? Czy w końcu sama nie padnie jego ofiarą? Przeczytajcie, jeśli chcecie się dowiedzieć!
Topienie Marzanny to lekka i humorystyczna lektura, która idealnie się nada na poprawę humoru. Jeśli zaczytujecie się w komediach kryminalnych, lubicie wspomnianą już przede mnie serię Kalina w malinach lub książki Alka Rogozińskiego, ta powieść na pewno przypadnie wam do gustu. Spotkanie z Marzeną z pewnością zapamiętacie na długo. To jak, skusicie się?

UWAGA KONKURS!
Jak wiecie, objęłyśmy Topienie Marzanny patronatem i mamy dla was jeszcze jeden konkursowy egzemplarz tej powieści. Jeśli chcecie, by trafił właśnie do was, napiszcie pod tym postem komentarz, a my wybierzemy osobę, która zgarnie książkę (za wysyłkę odpowiada sponsor nagrody, czyli Wydawnictwo Lucky). Macie czas do 03.04.2018, do 23:59. Zapraszamy :)


27 komentarzy:

 1. Ja bardzo chętnie zaopiekuję się rodziną Wichrów. Będą mieli u mnie dobrze. Przeczytam. Pożyczę koleżankom żeby też się poznały i będzie dobrze. Gwarantuję miłe spokojne miejsce między innymi kryminałami i thillerami, które czytam pasjami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam styczności z twórczością Pani Kubasiewicz, ale ta recenzja zdecydowanie mnie do tego skusiła. Kryminał połączony z komedią musi być świetną mieszanką, więc zgłaszam swój udział w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wielką przyjemnością zgarnęła bym tą książkę :)
  Bożena

  OdpowiedzUsuń
 4. Topienie marzanny to domena przedszkolaków. I przez to mamy śniegi na Wielkanoc, a jeśli nawet nie, to plucha i ziąb. Dlatego marzannę powinni topić wszyscy - i dorośli i dzieci. Aby zatem Wielkanoc od dzisiaj była zawsze słoneczna i ciepła, zgadzam się przygarnąć książkę pod swoje skrzydła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uśmiałam się z twojej recenzji,zresztą bardzo ciekawej -,,potem pojawia się drugi trup i rodzina Wichrów zaczyna się odrobinę niepokoić, ":) to naprawdę musi być komedia,giną osoby,a reszcie rodziny to obojetne.Rozumiem ,że morderca jest wśród osób znajdujących się na zjeździe rodzinnym.Teraz trzeba trochę dedykacji i sprytu aby odgadnąć kto to.
  Właśnie ,to w książkach lubię najbardziej-odkrywanie tajemnicy ,nie do konta oczywistej fabuły.
  Do tego piękna okładka ,nie do końca zdradzająca o czym jest książka -wianuszek i krew.
  Niestety ,nie miałam przyjemności z twórczością pióra pani Kubasiewicz,ale jestem pewna ,że się nie zawiodę.Książka ,,Topienie Marzanny" jest trafiona w mój gust literacki.
  Dlatego bardzo chętnie wezmę udział w konkursie i z wielką przyjemnością przygarnę tą książkę do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki Magdy i zdecydowanie jakimś magicznym sposobem wygospodarowałabym miejsce i na tę pozycję, na moich zapełnionych po brzegi, regałach ;) Książka nie czułaby się u mnie samotna - miałaby spore grono kolegów i koleżanek! Więc zdecydowanie zgłaszam się do adopcji "Topienia Marzanny" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Taka lekka i humorystyczna historia może mi się spodobać, dlatego chętnie wezmę udział w konkursie. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fabuła brzmi całkiem nieźle, taka lekka historia. Chciałabym przeczytać tę książkę ze względu na bohaterów z humorem oraz interesującą okładkę. :D
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczytałabym te książkę, bo nigdy nie spotkałam się w swoim malutkim czytelniczym świecie z twórczością tej pisarki.Fajnie byłoby zacząć od tej historii Pani Magdaleny Kubasiewicz.Podobno te książkę czyta się bardzo szybko, a to za sprawą lekkiego języka.A i po drugie humor ma spływać po kartach powieści, niczym czekoladowa polewa po cieście. Ciekawe czy to prawda?

  OdpowiedzUsuń
 10. Wzbogać się dziś dzięki Bitcoinom:

  https://ty5.pl/r/3kraport-kryptowalut

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie topiłam Marzanny, aż wstyd :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytanie to moje życie.Nie wyobrażam sobie dnia bez książki ,a ostatnio zakochalam sie we wszystkich polskich autorach kryminałów.Może moja kolejną przygodę czytelniczą rozpocznę z p.Kubasiewicz ,kto wie ?
  Może rodzinie Wicher śmierć Marzanny była ukojeniem tak jak innym symboliczne topienie Marzanny po dlugiej zimie ma przyspieszyć nadejście pięknej wiosny ... ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Kryminał na wesoło to coś, co tygrysy lubią najbardziej. Uwielbiam takie książki. Pani Kubasiewicz doskonale pasowałaby do książek autorstwa M. Obuch, M. Kursy, O. Rudnickiej, czy A. Rogozińskiego.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo chętnie przytuliłabym tą książkę, a po przeczytaniu przekażę dalej - niech cieszy dalej inne łapki!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam książkę Magdalena Kubasiewicz po recenzowanej pozycji tej autorki mogę żałować, ale mam chęć to naprawić. Omawiana książka wydaje się pełna humoru, sensacji, jeśli jest trochę podobna po względem humoru do "Kalina w malinach" to ja się piszę na przeczytanie tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie znam twórczości Magdaleny Kubasiewicz, ale po przeczytaniu recenzji już wiem, że warto ją poznać. A ponieważ wiosna tuż, tuż to znakomita pora na lekką, zabawną książkę i dlatego zgłaszam się z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 17. Pamiętam zwyczaj Topienie Marzanny jeszcze z przedszkola. Zawsze było mi szkoda tej panienki, bo co ona była winna, że ją topią ( szczególnie wtedy, gdy Pani Przedszkolanki ubrały ją jak Panią Wiosnę- a nie Zimę. Nie zrozumiałam wtedy, dlaczego topią wiosnę?.).
  Czytając recenzję zazgrzytało mi znowu, no bo jak? Komedia + Kryminał? Ale w sumie , to dlaczego nie?! Trochę jak, lody o smaku solonego karmelu, które okazały się być przepyszne! Więc dlaczego nie kryminał na wesoło ( albo komedia na poważnie)? Już mnie korci, by przeczytać.
  Motyw zbrodni znany, z różnych innych powieści, zagadek kryminalnych, itp- nic nowego. Starsza, zgryźliwa Pani ( w dodatku martwa)! Młoda kobieta, którą pech prześladuje, a która wytrwale dąży do celu! Wokół rodzina, której do końca ufać nie można. Mieszanka wybuchowa wśród samych bohaterów. Do tego tajemnica do wyjaśnienia, splot dziwnych przypadków, itd. Zabawa i przyjemność gwarantowane.
  Ja przeczytam na 100%. A Wy???

  OdpowiedzUsuń
 18. Lubię komedie kryminalne, budzą trochę grozy, wywołują uśmiech, a tu czuję, że będę miała tych emocji pod dostatkiem. I może w końcu, jak przeczytam i utopię Marzannę, to ta wstrętna zima sobie pójdzie?

  OdpowiedzUsuń
 19. Wigilia kojarzy nam się z pustym miejscem przy stole, a ja z okazji Świąt Wielkanocnych znajdę miejsce w swoim stosiku i sercu dla tej powieści oraz jej bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 20. Z przyjemnością przeczytam, mnie też bardzo często towarzyszy pech... :-( Zobaczymy jak będzie tym razem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Topienie Marzanny każdy z naszych czasów pamięta,
  To wspomnienie w naszej głowie się pałęta.
  W szkole na dzień wiosny Marzannę się topiło,
  A przy tym zawsze się świetnie bawiło.
  Jednak zwyczaj ten powoli zanika,
  Bo ekolodzy popali w bzika.
  Nikomu nic ona nie szkodziła,
  Gdy na wodzie delikatnie się unosiła.
  Raz do roku jak każdy wiosnę przywitał,
  To o nic nikt go nie pytał.
  Magdalena Kubasiewicz o tym tytule książkę napisała,
  Bardzo mnie nią zainteresowała.
  Z chęcią ogromną ja ją przeczytam,
  A jeszcze chętniej na swej półce przywitam!

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja chętnie przygarnę, bo mnie intryguje i jestem pewna, ze dostarczy mi wielu wspaniałych wrażeń :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Z chęcią przygarnę... Może wtedy zima odpuści na dobre. ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Z ogromną przyjemnością przeczytałabym "Topienie Marzanny".☺

  OdpowiedzUsuń
 25. Z chęcią pożegnałabym przenikające kości zimno z tą książką, która w słonecznych promieniach i rodzącej się wiośnie poprawiałaby mi humor. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Aż mi się moja polonistka z gimnazjum przypomniała - Pani Marzanna - chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń