wtorek, 17 kwietnia 2018

Anna Kańtoch - "Tajemnica Godziny Trzynastej" + KONKURS


Tytuł: Tajemnica Godziny Trzynastej
Autor: Anna Kańtoch
Cykl: Tajemnica diabelskiego kręgu (tom 3)
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 18 kwietnia 2018
Liczba stron: 364
Ocena: 8/10
PATRONAT KSIĄŻKOWIRU

Opis:
Nina budzi się zziębnięta wśród rozsypanych na posadzce odłamków szkła. Nie wie, gdzie właściwie się znajduje, ani nie pamięta, kim jest. Rozglądając się wokół, zauważa, że odzyskała przytomność w pałacyku, który stoi przy rynku niewielkiego miasteczka. Tydzień wcześniej Nina, Jacek, Tamara oraz Hubert zostali zabrani przez komunistów na ferie zimowe. Mieli je spędzić w urokliwym miasteczku w Bieszczadach, jednocześnie przygotowując się do swoich przyszłych zadań jako elitarna grupa Czerwonych Kapturków, czyli nastolatków zwalczających skutki anielskiej magii. A teraz przerażona, pozostawiona sama sobie Nina, ubrana jedynie w staroświecką suknię z koronkami, odkrywa, że miasteczko jest wymarłe. Nie napotyka żadnych śladów życia, zupełnie jakby wszyscy mieszkańcy nagle zniknęli. Pozostało jedynie zimno i śnieg. Jak się tu znalazła i co się stało z mieszkańcami opuszczonego miasteczka.

Recenzja:
Anna Kańtoch ma na swoim koncie wiele powieści, w tym fantastyczną serię dla młodzieży. Ale choć główna bohaterka cyklu Tajemnica diabelskiego kręgu ma zaledwie trzynaście lat, o jej przygodach z przyjemnością będą czytali również dorośli, a wszystko za sprawą nieustannie podkręcanego napięcia, niepowtarzalnej atmosfery grozy i po prostu bardzo dobrego warsztatu autorki.
Tajemnica godziny trzynastej to trzecia część cyklu i muszę przyznać, że zrobiło mi się przykro, gdy w materiałach od wydawnictwa przeczytałam, że ostatnia. Na szczęście okazało się, że to pomyłka i że będą kolejne. Kamień z serca, bo to jedna z moich ulubionych polskich serii fantastycznych. Jeśli zastanawiacie się, czy możecie czytać Tajemnicę godziny trzynastej bez znajomości poprzednich części, odpowiedź brzmi tak. Jest to możliwe, ale oczywiście warto znać poprzednie i będę was namawiała, żebyście jednak zaczęli tę serię od początku. Nie pożałujecie!
Rozpoczęcie książki jest naprawdę mocne i klimatyczne, niczym z jakiegoś horroru. Bohaterka budzi się w lodowatym pomieszczeniu ubrana w strój z innej epoki. Nic nie pamięta, nie wie nawet, jak ma na imię, nie ma pojęcia, gdzie się znajduje i co najważniejsze – gdzie u diabła podziali się wszyscy ludzie w miasteczku? Pierwszych trzydzieści stron mocno przykuwa uwagę czytelnika. Potem autorka powraca do wcześniejszych wydarzeń, które doprowadziły Ninę do sytuacji, w jakiej się znalazła. Książka składa się z następujących po sobie rozdziałów z teraźniejszości i przeszłości. Jeśli dodać do tego fakt, że autorka powolutku odsłania karty i dawkuje informacje, jest to zabieg bardzo sprytny, bo nieustannie trzyma czytelnika w napięciu i pobudza jego ciekawość. Kiedy już wydaje nam się, że bohaterka coś odkryła, okazuje się, że kolejne odpowiedzi jedynie mnożą pytania. Nie sposób nie zastanawiać się wraz z Niną nad rozwiązaniem zagadki i żeby w jakimś stopniu się go domyślić, przydaje się znajomość poprzednich części.
Oprócz Niny w Tajemnicy godziny trzynastej mamy dużo Jacka, który razem z dziewczyną trafia do opuszczonego miasteczka. Lis pojawia się jedynie sporadycznie, ale jak już to robi, wzbudza zainteresowanie czytelnika. Bo może jednak jest inny, niż nam się wcześniej wydawało? Jacek jak to Jacek, jest sympatycznym chłopakiem, myślącym sporo o jedzeniu. Pojawia się też nowa postać – Marcin. Podobnie jak Lis jest on dość niejednoznacznym bohaterem i jestem ciekawa, czy spotkamy się z nim jeszcze w kolejnych częściach.
Ustaliliśmy już, że bardzo lubię ten cykl i że ta część jak najbardziej trzyma poziom poprzednich, ale nie może obejść się też bez minusów. A niestety ta seria ma jeden ogromny: kolejne części ukazują się w zbyt dużych odstępach czasu. Domyślam się, że autorka ma inne zobowiązania i nie może skupiać się jedynie na pisaniu kolejnych części przygód Niny i jej przyjaciół, ale kiedy książki z serii ukazują się co kilka lat, treść poprzednich części ulatuje z głowy i jeśli ich sobie nie przypomnimy, siadamy do czytania właściwie jak ci, którzy nie znają poprzednich części. Niestety nie miałam pod ręką tych książek i musiałam pobudzać pamięć czytaniem własnych recenzji, by przypomnieć sobie wcześniejsze wydarzenia. Trochę to odbiera radość z czytania, więc mam nadzieję, że kolejną książką z cyklu autorka uszczęśliwi nas szybciej.  
Szczerze polecam tę część i całą serię zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. To bardzo przyjemna, trzymająca w napięciu lektura, z niepowtarzalną atmosferą grozy, którą autora buduje bez uciekania się do tanich środków. Jeśli jeszcze nie poznaliście Niny i jej przyjaciół, koniecznie nadróbcie zaległości!

KONKURS
Z wielką przyjemnością objęłyśmy tę książkę patronatem i teraz mamy dla was kilka egzemplarzy do rozdania. Jeśli macie ochotę wygrać swój, wpisujcie w komentarzach pytania, które chcielibyście zadać Annie Kańtoch. Odpowiedzi na wybrane opublikujemy w osobnym poście, a autorzy dwóch najciekawszych zostaną nagrodzeni egzemplarzami Tajemnicy godziny trzynastej. Macie czas do 24.04.2018 do godziny 13:00. Zapraszamy!

13 komentarzy:

 1. To chyba nie zaszkodzi,ponieważ dobijam do 40 dziestki załapać się na powieść dla młodzieży.Świetny opis , ciekawa ,zachęcająca recenzja.Okładka piękna,delikatna i urzekająca.Jeśli by się zdarzyło wygrać tę książkę ,trzeba by było dokupić wcześniejsze pozycje ,bo jak to czytać od tyłu 😜
  Mogłabym zadać pani Annie wiele pytań np.skąd pseudonim Anneke lub dlaczego wybrała orientalistykę ? Ja jednak zadam pytanie : co skłoniło panią do pisania powieści fantastycznych i czy pani również czyta science-fiction innych autorów ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ma Pani już koncepcję na kolejną część przygód Niny? Czy pojawi się w niej wspomniany Marcin?

  OdpowiedzUsuń
 3. 1.Z jakim pisarzem lub pisarką się Pani utożsamia i mogłaby się Pani porównać? mówimy o stylu, doświadczeniach, ideałach..
  2.Czy odnajduje pani szczęście w tym co robi?
  3.Czy może Pani podać kilka plusów pracy pisarza, i kilka minusów? Co Pani lubi a czego nie lubi w swojej pracy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nazwać młodzieżą mnie już nie można ale lubię książki pisane dla mnich, które poruszają ważne tematy dają do myślenia. Nie czytałam żadnej książki Anny Kańtoch, ale jestem zainteresowana nią, przykuwa moją uwagę książka. Jak miedzy częściami książek jest taka duża przerwa to jest kiepsko, zapomina się o książce i jej treści.
  1. Czyta Pani innych pisarzy i pomysł zawarty w ich książkach jest fajny a Pani myśli dlaczego nie wpadłam na niego.
  2 Czy lubi pani ekranizacje książek (fantastyka).
  3 Czy którąś książkę Pani nie dokończyła pisać.

  OdpowiedzUsuń
 5. 1. Czy kiedykolwiek rozważała Pani pisanie pod pseudonimem?
  2. Jaka jest Pani ulubiona niedoceniana powieść?
  3. Jak równoważy Pani stawianie wymagań czytelnikowi z dbaniem o czytelnika?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy chciałaby Pani zamienić się miejscami z którąś ze stworzonych przez siebie postaci, a jeśli tak to z kim?
  Czy wiedza zdobyta na orientalistyce przydaje się Pani w życiu codziennym?

  OdpowiedzUsuń
 7. 1. Gdyby Pani mogła spędzić jeden dzień z bohaterem z Pani wszystkich książek. To kto to by był ?
  2. Kto jako pierwszy przeczytał Pani książkę Tajemnica godziny trzynastej i jaka była reakcja na jej treść ?
  3. Z jakiej swojej książki jest Pani najbardziej dumna ? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Uwielbiam pytania, które zmuszają do chwili zadumy, tak więc i tutaj takie zamieszczę. A zatem... gdyby miała Pani stanąć przed sądem, to przez którego bohatera/bohaterkę chciałaby być Pani osądzona i dlaczego?
  2. Kto jako pierwszy przeczytał Pani książkę i jaka była reakcja na jej treść?
  3. Czy podjęłaby Pani wyzwania, napisania książki z losowo wybranymi przez czytelników wątkami?

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. Kogo, co Pani widzi, gdy patrzy w lustro? (Mam nadzieję, że uśmiech w takich momentach wypływa na Pani twarz. :))
  2. Najbardziej wstydliwa (może zabawna) rzecz, która Pani zrobiła, przez którą zawsze na policzkach u Pani się pojawiają rumieńce to? :)
  3. Pisanie, obowiązek czy przyjemność?
  4. Największa wada jaka może być w drugim człowieku? Często zachowanie, którego Pani nie toleruje?
  5. Jest osoba, której powierzyłaby Pani największy sekret?
  Miłego dnia, pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. 1. Dlaczego wybrała Pani gatunek literacki jakim jest fanatyka?
  2. Kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się pomysł napisania cyklu "Tajemnica diabelskiego kręgu"?

  OdpowiedzUsuń
 11. 1. Mogąc zabrać ze sobą na bezludną wyspę dwie dowolne rzeczy i jedną książkę na co by się Pani zdecydowała? Która książka i jakie dwie inne rzeczy?
  2. Jakie jest Pani największe marzenie związane z literaturą?

  OdpowiedzUsuń
 12. 1) Czy Anna Kańtoch to ta sama osoba co Anneke? Czy może postać realna różni się czymś od tej internetowej?
  2) Świat fantazji może wciągnąć jak Trójkąt Bermudzki. Jak radzi sobie Pani do powrotu do realnego świata, w którym codzienność, zwykłość i szarość potrafi czasem nieźle przytłoczyć?

  OdpowiedzUsuń
 13. 1. Tajemnica wiąże ze sobą wszystkie tomy cyklu. "Tajemnica diabelskiego kręgu" i "nawiedzonego lasu", w pewien sposób nawiązują do różnych motywów z literatury, mitologii czy wierzeń ludowych. Skąd pomysł na "godzinę trzynastą" ? Czy może miało miejsce znaczące wydarzenie w Pani życiu? Czy może jest to nawiązanie do jakiego mniej znanego motywu z kultu ludowego bądź innego?
  2. Czy pisząc, sięga Pani do wierzeń ludowych, mitologii i innych źródeł?
  3. Wybiera się Pani w podróż w nieznane, gdzie będzie miała Pani do wykonania zadanie, które wydaje się niewykonalne. Wszystko może się zdarzyć, możliwe, że każdy świat trzeba będzie odwiedzić. Którego bohatera wybrałaby Pani na partnera/ partnerkę podróży i dlaczego?

  OdpowiedzUsuń