sobota, 7 kwietnia 2018

Neil Gaiman - "Dym i lustra"

Autor: Neil Gaiman
Tytuł: Dym i lustra
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 17 stycznia 2018
Liczba stron: 480
Ocena: 10/10

Opis: 

Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain „Po drugiej stronie lustra”. Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana – jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.

Recenzja:

Neil Gaiman jest jednym z moich ulubionych współczesnych pisarzy. Zawsze zaskakuje mnie swoimi pomysłami, w jego opowiadaniach i powieściach nigdy nie mogę narzekać na nudę, a i pospolitości wśród jego bohaterów i wykreowanych światów dotychczas nie spotkałam. Myślę, że jest jednym z niewielu pisarzy, którzy z dziecięcą łatwością odnajdują się w różnorodnych gatunkach literackich, a antologia Dym i lustra tylko potwierdza moją tezę.

Gaiman wita nas w swojej antologii niebagatelną przedmową, bo poświęca dla niej aż trzydzieści trzy strony. Jednak nie jest to taka zwyczajna przedmowa, bo dzięki niej poznajemy w zabawny sposób autora, a także genezę każdego tekstu znajdującego się w Dymie i lustrach, jego inspiracje, potknięcia, a także opowiadanie, które planował podarować znajomym w prezencie ślubnym, ale... ostatecznie kupił im toster (dlaczego musicie przekonać się sami). Muszę ze wstydem przyznać, że dotychczas omijałam przedmowy szerokim łukiem, uważając je za banalne - u Gaimana nawet w przedmowie nie było mowy o banalności!

Kiedy byłem mały, dorośli ostrzegali mnie, bym nie wymyślał niestworzonych historii, bo w przeciwnym razie spotka mnie coś okropnego. Jak dotąd, okropieństwa te polegają na częstych wyjazdach za granicę i późnym wstawaniu.

Po tej jakże pokrzepiającej i motywującej przedmowie (mama mówiła mi podobne rzeczy, jest dla mnie nadzieja!), przechodzimy do właściwych tekstów. Jest ich dokładnie trzydzieści cztery, nie brakuje wśród nich wierszy i drabble, ale większą część antologii pochłaniają krótkie nowele. Poznajemy w nich miedzy innymi uroczą staruszkę, która odnajduje Graala, niezbyt szczęśliwego Mikołaja, Czarnego Kota broniącego niczym lew rodziny, Trolla pochłaniającego życie, a także wiele innych intrygujących postaci. Moją szczególną sympatię wzbudziła narzeczona Lisa w wierszu Biała droga, gdyż jej postać przywołała mi na myśl kulturę krajów wschodu.

I nagle widzę ją,
bladą dziewczynę o jasnych włosach,
uśmiech dotarł już na jej wargi.
(...)
A gdy odchodzi,
z miejsca na podłodze,
dostrzegam ogon między jej nogami;
(...) Pobiegnie
na czterech łapach, hen, w dal, białą drogą.

Jednak kultura wschodu, to nie jedyne co spotykamy w Dymie i lustrach. Teksty, zawarte w tej antologii oscylują pomiędzy rzeczywistością a irracjonalnością, nie brakuje w nich nawiązań do mitologii, fantastyki, a także... magicznych sztuczek. Moim ulubionym i - zdaje się - najbardziej realistycznym opowiadaniem jest zdecydowanie Złote rybki i inne historie. Najbardziej intrygujące w nim jest to, że częściowo powstało na prawdziwych przeżyciach autora i - można by rzec - to od czytelnika zależy to, co jest prawdą, a co fikcją.

Dym zaciera ostre kontury.

Warto również zauważyć zmiany w stylu autora, nie tylko ze względu na różne czasy powstania ów tekstów, ale i częściowe upodabnianie do pióra innych pisarzy. Między innymi, w opowiadaniu Córka sów, Gaiman posłużył się gawędziarskim stylem Johna Aubrey'a, o którym choć nie było dane mi słyszeć, to za jego dzieła na pewno niebawem się zabiorę! 

Dym i lustra polecam fanom twórczości Gaimana, a także osobom, które szukają w książkach przede wszystkim rozmaitości. Jestem pewna, że ta antologia porwie Was w swoje iluzjonistyczne światy i zaczaruje, zacierając granice pomiędzy światem rzeczywistym, a fantastycznym.

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu MAG. :) 

8 komentarzy:

 1. Już od jakiegoś czasu mam tą książkę na liście do przeczytania i mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi.

  OdpowiedzUsuń
 2. O tym autorze od dłuższego czasu jest bardzo głośno, a ja jakoś nie czuję się przekonana... Pozostaje mi sięgnąć po jego twórczość i przekonać się, o co tyle krzyku. :)

  Pozdrawiam!
  Czytanie Naszym Życiem

  OdpowiedzUsuń
 3. na razie z tej serii mam Mitologię Nordycką:) Poluje na nastepne

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba muszę w końcu zapoznać się z twórczością tego autora, bo strasznie wiele pozytywnych opinii zbierają jego dzieła. :D
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka bardzo mi się podoba :) W dodatku zachęciłaś mnie recenzją :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest w tym oryginalność, różnorodność, niebanalna wyobraźnia i czar sam w sobie. Nic tylko brać i pochłaniać książki Gaimana :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedyne co przyciągnęło moją uwagę to okładka.I to by było na tyle.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapoznanie z twórczością Pana Gaimana rozpoczęłam od Chłopaków Anansiego. I z przykrością muszę stwierdzić, że nie był to najtrafniejszy wybór z mojej strony. Książka nie zrobiła na mnie wrażenia ( no może z wyjątkiem kilku fragmentów). Ciągle jednak czytam, jaki to wspaniały autor... i zaczynam wierzyć, że tak może być. Pora na próbę nr 2 ( i być może właśnie czas na "Dym i lustra").

  OdpowiedzUsuń