niedziela, 15 kwietnia 2018

Wilkie Collins - "Córka Izebel"

Autor: Wilkie Collins
Tytuł: Córka Izebel
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 14.03.2018
Liczba stron: 336
Ocena: 8/10 
Patronat Książkowiru

Opis:

Do czego zdolna jest matka dla swojego dziecka?
Madame Fontaine, wdowa po wybitnym chemiku, ma w sobie wystarczająco determinacji i przebiegłości, żeby doprowadzić do skutku plany matrymonialne młodej Minny i każdemu, kto ośmieli się stanąć na jej drodze grożą niebezpieczne konsekwencje. Lecz czy nie natrafiła przypadkiem na godnego siebie przeciwnika w osobie niejakiego Słomianego Jacka, byłego pensjonariusza zakładu dla obłąkanych? Dopiero w domu pogrzebowym okaże się, kto zatryumfuje – i kto ujdzie z życiem.
To trzymające w napięciu studium ciemnej strony ludzkiej natury umiejscowione na tle dziewiętnastowiecznego Frankfurtu opowiada historię dwóch wdów – z których jedna to zamożna filantropka oddana sprawie liberalnych reform zapoczątkowanych przez jej męża, a druga to zmagająca się z ubóstwem matka całkowicie oddana sprawie zapewnienia pomyślnej przyszłości swojej córce.

Recenzja: 

Dopiero skończyłam czytać Córkę Izebel, a już z utęsknieniem wypatruję kolejnych polskich wydań książek Wilkie Collinsa. Jestem całkowicie zakochana w jego twórczości – w kreacji niesamowitych kobiecych postaci, umiejętnym portretowaniu społeczeństwa, w przepysznie wiktoriańskim klimacie – jego pióro i konwencja prowadzenia opowieści zachwycają! 

W każdej nacji można spotkać pewien interesujący typ kobiety - kobiety, która bez względu na to, w jakiej przestrzeni by się nie znalazła, wypełnia ją kompletnie, jak aktor wypełnia przestrzeń sceny. 

Córka Izebel obfituje w barwne postaci i niebanalną intrygę. Jak w przypadku innych powieści Collinsa, tak i tutaj spotykamy niebanalną femme fatale – tym razem w postaci wdowy-matki, która walczy o dobrą przyszłość dla swojej córki. Madame Fontaine, bo to o niej mowa, jest kobietą pełną determinacji i – może by się zdawać – bez jakiekolwiek sumienia, jednakże jej bezgraniczna miłość do córki ujmuje czytelnika. Izebel jest w stanie poświęcić wszystko dla swojego dziecka, nawet godność – jej oddanie nie zna granic i jest (dla niej) fatalne w skutkach. Natomiast Minna, tytułowa córka Izebel, zdaje się być całkowitym przeciwieństwem matki – wyidealizowana i nieco mdła, czysta sercem niczym disney’owska księżniczka. Minna jest postacią uroczą, aczkolwiek nieco mi wadziła – powieść straciła przez jej doskonałość na realizmie. 

Skąd możemy wiedzieć, ile zła drzemie w naszej naturze, dopóki nie nastąpi jakieś pechowe zdarzenie, które je w nas rozbudzi? 

Madame Fontaine i jej córka nie są jedynymi kobietami wartymi uwagi. Na kartach Córki Izebel pojawia się również druga wdowa - madame Wagner, ciotka narratora powieści. Jest to kobieta niezwykle inteligentna i szczodra, wspierająca całym sercem prekursorskie poglądy swojego męża, który popierał pracę kobiet w biurach oraz pragnął polepszyć życie ludzi w zakładach psychiatrycznych. Twardo stąpająca po ziemi, racjonalna i zdystansowana – w pierwszym odczuciu to postać chłodna, ale gdy widzimy, ile robi dla obłąkanego Słomianego Jacka… Jest to zdecydowanie postać, którą się podziwia. 

Tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo uprzejmy gest zyskuje na wymowności, gdy czyni się go w milczeniu. 

Oczywiście, w Córce Izebel nie brakuje i męskich bohaterów (głównie o stereotypowych poglądach), jednakże to kobiety kradną tę historię. Kobiety i narrator, który żywo opowiada o historii madame Fontaine – matki, która dla córki była gotowa na największe niegodziwości. Pierwsza część powieści przedstawiona jest z punktu widzenia właśnie Davida, naocznego świadka, natomiast druga – choć wciąż opowiada ją ten sam mężczyzna – powstała na świadectwie innych osób – listów, relacji, dziennika. Obie części ogromnie przypadły mi do gustu i nie mogłam doczekać się zakończenia, choć – prawdę mówiąc – czytelnik domyśla się rozwiązania tej historii. Jednakże jak do niego dojdzie? Co się jeszcze wydarzy? Czy Minna i inni bohaterowie mogą liczyć na szczęśliwe zakończenie? O tym przekonać musicie się sami. 

Im jesteśmy lepsi, tym więcej bezinteresownej uwagi poświęcamy innym. Im jesteśmy gorsi, tym bardziej koncentrujemy się na sobie.

Córka Izebel jest książką miejscami ckliwą i przewidywalną, jednakże ujmujący kunszt pisarski Wilkie Collinsa i jego pomysłowość zaskakują. Powieść obfituje w niespodzianki i zmiany akcji, jest to prawdziwie sensacyjno-wiktoriańska historia! Nie brakuje w niej również nutki humoru i odrobiny groteski, a także nawiązań do historii (słynna trucizna - Wino Aleksandra). W tle przeplatają się wątki społeczne, miłość młodych ludzi i angielski temperament narratora (zachowuje się jak stary człowiek, co sam też przyznaje). Żałuję tylko, że czytelnik w pełni nie poznaje historii Słomianego Jacka – chciałabym poznać ją całą! 

Młody pan Keller nawet nie podejrzewał, jak niewiele dzieliło moją angielską rękę i jego niemiecką głowę od nawiązania bliskiej, bolesnej znajomości. 

Jeśli lubicie wiktoriańskie powieści, przyprawione odrobiną szaleństwa, zachodniego poczucia humoru, znakomitej intrygi, miłości i śmierci – koniecznie przeczytajcie Córkę Izebel! Poznacie potęgę miłości matki do córki. 

P.S. Empik podpowiada, że w czerwcu Wydawnictwo MG wyda kolejną jego książkę - Prawo i damę. Nie mogę się doczekać!

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu MG. :)

5 komentarzy:

 1. Nie miałam styczności z twórczością Wilkie'go Collinsa. Recenzowana książka przestawia kobiety, które podejmują decyzje, dobre czy złe dla tych których kochają. Do tego wiktoriańska Anglia, intrygi z przyjemnością poznam "Córkę Izebel".

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia, intryga, ciekawe postaci - zapowiada się dobra lektura. Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam twórczości p.Collinsa,i nie za bardzo interesuję mnie wiktoriańska Anglia ,ale ta książka mnie naprawdę zaciekawiła.Chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba nie czytałam żadnej książki z pod autorstwa Collinsa. Chyba czas to nadgonić :) Dlaczego dzień ma tylko 24 godziny. Brakuje mi czasu na czytanie książek. Chyba wezmę nadgodziny w czytaniu :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Dwie silne kobiety, każda walcząca o szczęście dla drugiej osoby. Czy są w stanie pogodzić swoje interesy? Czy one wzięły pod uwagę pragnienia osób drugich? Jak to wszystko mieści się w ramach kulturowych ówczesnej epoki? Tego będę szukać w tej książce. Ciekawe, czy odnajdę?

  OdpowiedzUsuń