czwartek, 6 grudnia 2018

David Day - "Bitwy w świecie Tolkiena"

Autor: David Day
Tytuł: Bitwy w świecie Tolkiena
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 26 listopada 2018
Liczba stron: 256
Ocena: 6/10

Opis:

Książka Bitwy w świecie Tolkiena przywołuje największe starcia, jakie miały miejsce na przestrzeni trzech er istnienia Ardy, a także przed jej stworzeniem. David Day zwięźle opisuje ludy i bohaterów zaangażowanych w poszczególne konflikty, omawia stosowaną w nich taktykę i przedstawia plany bitew oraz dokładnie umiejscawia je w czasie, najwięcej miejsca poświęcając Trzeciej Erze, a zwłaszcza walkom stoczonym w trakcie Wojny o Pierścień. Niewątpliwą zaletą książki jest porównanie konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata, i to nie tylko z tymi najbardziej oczywistymi, jak greckimi i skandynawskimi, lecz także tybetańskimi.

Recenzja:

Jestem ogromną fanką twórczości Tolkiena. Z przyjemnością sięgam nie tylko po dzieła napisane stricte przez tego autora, ale i rozmaite opracowania jego dorobku. Gdy tylko ujrzałam w zapowiedziach wydawnictwa Zysk i S-ka Bitwy w świecie Tolkiena od razu wiedziałam, że to książka idealna dla mnie. I mimo tego, że spodziewałam się czegoś innego – jestem zachwycona! 

Bitwy w świecie Tolkiena to atrakcyjny przewodnik, dotyczący zmagań dobra i zła w świecie Śródziemia. Wydanie jest zwyczajnie nieziemskie. Wewnątrz znajduje się mnóstwo wspaniałych, oryginalnych ilustracji i mapy wszystkich bitew, nie brakuje również ciekawych wykresów i komentarzy (oraz wstążki-zakładki). Absolutnie zakochałam się w szacie graficznej tej książki i z ręką na sercu mogę napisać, że jest to jedna z najpiękniej wydanych pozycji w 2018 roku! 

Przedmiotem książki – jak się pewnie domyślacie - są tytułowe walki. Niestety, większość treści pochłaniają streszczenia bitew, nieco mniej tutaj o faktycznych rozważaniach nad taktyką czy zmaganiach. Dużo tutaj również filozofii – David Day w interesujący sposób porównuje elementy świata Tolkiena do różnych mitologii oraz historii. Pokazuje również ich wpływ na jego opowieści, co czytało się świetnie, ale… czuję niedosyt. Mam wrażenie, że autor po macoszemu potraktował niektóre bitwy, bowiem – tak prawdę pisząc – nie dowiedziałam się niczego nowego z tej książki…


Muszę napisać jednak i o jeszcze kilku atutach tego opracowania. Ogromną jego zaletą jest to, że jest chronologicznie uporządkowany, dzięki czemu poruszanie się pomiędzy bitwami jest znacznie ułatwione, a motywy stron walczących łatwiejsze do zrozumienia (choć i tutaj autor mógł nieco więcej napisać). Mam wrażenie, że David Day skupił się tutaj bardziej na poglądzie moralnym samego Tolkiena – we wstępie doskonale go podsumował. Nieco zmarnował tym potencjał tej książki, bowiem pozycji o Tolkienie jest wiele, ale o bitwach Śródziemia nie spotkałam dotychczas żadnej. I mimo sześciu przemyślanych części, fantastycznie dzielących potyczki na ery i wspaniale obrazujących zmiany w świecie Tolkiena, tak… sama treść wypadła raczej nijako. A szkoda. 

Bitwy w świecie Tolkiena może nie są najlepszym omówieniem zbrojnych działań Śródziemia, ale jest to bez wątpienia pozycja warta uwagi. Cudowne ilustracje może nie maskują niedopracowania ze strony Davida Day’a, ale uprzyjemniają lekturę, inspirują, zaskakują (i zdecydowanie dominują). To raczej pozycja dla początkujących tolkienheadów – pomaga w interpretacji i rozumieniu Władcy Pierścieni oraz innych dzieł. Na szczęście znajdują się tutaj konkretne odwołania do poszczególnych tytułów, które będą pomocne w rozpoczęciu przygody ze Śródziemiem. Polecam serdecznie.

9 komentarzy:

 1. Lubię Władcę, ale nie jestem aż tak zagorzałą fanką, by czytać tylko o bitwach. Znam natomiast kogoś, kto uznałby to za świetny prezent, dlatego dla mocno zafascynowanych twórczością Tolkiena jak najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Tolkiena, ale też chyba nie na tyle, by czytać o samych bitwach ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świat Tolkiena nigdy mi się nie nudzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym miesiącu Tolkien rządzi! 😂 Mój świat fantastyki nie opiera się zbytnio na jego dziełach i dziełach o nim, ale miło od czasu do czasu i o tym poczytać. Wolę troszkę innych autorów i inny tor świata magii, lecz i do takiego nieraz zerkam ☺ Ciekawym rodzajem w tego typu książkach jest wplatanie w nie ilustracji, dzięki którym łatwiej możemy sobie wyobrazić jak dane stworzenia, czy też miejsca wyglądają oczami autora. Staje się to bardziej rzeczywiste, a nie tylko wykreowane przez nasz wytwór wyobraźni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tą książkę chcę mieć już od momentu, w którym się o niej dowiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. David Day fajnie, że przybliża bitwy jakie zostały stworzone przez Tolkiena w swoich książkach a także nakreśla, próbuje porównywać konflikty z mitów, legend ze świata rzeczywistego a tego którego stworzył Tolkien w swoich dziełach. Może dla mnie nie koniecznie a na pewno dla zagorzałego fana idealna książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam mieszane uczucia co, do tej pozycji. A jednak strony Tolkien i jego niesamowite historie, a z drugiej coś na skróty. A jednej chętnie wsparłabym się porządkując moje wyobrażenia świata stworzonego przez Mistrza, a z drugiej głosuj w mojej głowie szepce, żeś nie wszystko tolkienowskiego czytałam... może wstrzymał się i najpierw Mistrz, a potem opracowania ( jak w szkole ;) ).

  OdpowiedzUsuń
 8. Na takie bitwy raczej wole popatrzeć w tv niż o nich czytać :) więc to nie lektura dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Taki przewodnik to tylko dla zagorzałych fanów Tolkiena :/ ale jest ich sporo wśród nas :)

  OdpowiedzUsuń