środa, 12 grudnia 2018

Roger Lancelyn Green - "Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu"

Autor: Roger Lancelyn Green
Tytuł: Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 26 listopada 2018
Liczba stron: 390
Ocena: 7/10

Opis: 

Pełna magii i niesamowitości legenda o szlachetnych rycerzach, walce dobra ze złem i miłości.
Legenda o królu Arturze jest jedną z najbardziej znanych legend w kulturze europejskiej. Od magicznego momentu, w którym Artur uwalnia miecz z kamienia, po ostatnią bitwę, Roger Lancelyn Green ożywia oszałamiający świat króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.
Oto historie o mieczu w kamieniu, o Zielonym Rycerzu, o miłości Lancelota i Ginewry, o poszukiwaniu Świętego Graala i o odejściu do Doliny Avalonu.

Recenzja: 

Bardzo lubię powieści nawiązujące do legend, podań, mitów, baśni. Pozwalają one nie tylko na powrót do dawnych czasów i ulubionych historii, często z dzieciństwa, ale i bywają ciekawą interpretacją danego utworu. Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu to właśnie jedna z takich książek. Miałam na nią chrapkę już od dawna, a nowe wydanie Wydawnictwa Zysk i S-ka okazało się doskonałą okazją do zapoznania się w końcu z tą powieścią! 

Zacznę może od delikatnego wprowadzenia. Książka ujrzała światło dzienne po raz pierwszy w 1953 roku, co bez wątpienia może miłośników bardziej współczesnej literatury odstraszyć. Zapewniam jednak, że jeśli z tego powodu zrezygnujecie z lektury – z pewnością tego pożałujecie! Powieść napisana jest przyjemnym językiem, elikatnie specyficznym i rycerskim. Nie brakuje w niej odrobiny fantastycznego humoru i zaskakującej lekkości, dzięki czemu książkę czyta się w zatrważającym tempie. Roger Lancelyn Green znakomicie buduje opowieść i niesamowicie wciąga w nią czytelnika. Cieszy mnie niezwykle, że inspirował się twórczością Thomasa Malory’ego – z zalążkiem twórczości tego pisarza miałam do czynienia na studiach i byłam nim zafascynowana. 

Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu to przede wszystkim historia tytułowych bohaterów. Akcja i przygody zawarte w tej książce toczą się właśnie wokół nich i jestem przekonana, że nikogo nie rozczarują. Nie brakuje tutaj romansu, walki, magii i… sporej ilości śmierci. Postacie – poza jednym mankamentem, o którym wspomnę później – wspaniale komponowały się z historią, każda zdawała mi się nieodłączną jej częścią i wiele wnosiła. Ogromnie podobało mi się również to, że postacie w tej książce są doprawdy wielowymiarowe. Nie rozumiałam jedynie, dlaczego niektórzy bohaterowie byli tak bardzo chętni do bójki – naprawdę, wystarczyła drobna „nieścisłość”, aby rzucali się w wir walki! Ale miało to również swoją zaletę, bo ta nierozważność budziła we mnie wiele emocji – od niedowierzania i oburzenia, po rozbawienie. 

Oprócz plastycznego i interesującego języka, fabuły pełnej akcji i różnorodnych bohaterów, książka ma jeszcze jedną zaletę – PIĘKNE WYDANIE! Absolutnie zakochałam się zarówno w okładce, jak i ilustracjach wewnątrz książki. Są przepiękne, czarno-białe i proste, ale fenomenalnie oddają klimat całości i zdecydowanie przykuwają wzrok. Po prostu cudowne! 

Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu to przepiękna i ponadczasowa opowieść o legendarnych postaciach arturiańskich, spleciona w jedną, spójną całość. To historia pełna szlachetności i odwagi, miłości i nienawiści, zakazanej magii i smutku. Jako, że na końcu tego wydania znajduje się krótka charakterystyka każdej z postaci, to idealna książka do rozpoczęcia swojej przygody z Królem Arturem. Polecam miłośnikom legend i baśni, fantastyki oraz rycerskich klimatów. Naprawdę warto!

8 komentarzy:

 1. Historie Króla Artura Niby znam. NIBY... Kilka wątków z filmów, kilka z innych powieści, a tak naprawdę nigdy nie czytałam tych legend. I wydawnictwo Zysk i S-k stworzyło mi okazję by to nadrobić. Zdradzę w tajemnicy, że czekam na tą książkę i już ogromnie cieszę się, że jest tak fajnie napisana, lekko i przystępnie, w patosie rycerskim ( wszak to rycerskie legendy). Nie dziwi mnie także bojowość rycerzy- jak mieli udowodnić swą rycerskość, którą niektórzy pojmowali ja tylko jako waleczność. I znajdę tam i romans, i magię, i fantastykę, i pewnie wiele, wiele innych wspaniałych elementów. Już nie mogę się doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 2. UWIELBIAM! 😍 ❤
  Piękne księżniczki, damy w opresji, ratowane przez swych rycerzy, średniowieczny klimat, wyprawy krzyżowe.. Kto nie zna Króla Artura i jego rycerzy?! ☺ To najpiękniejsze historie jakie powstały i są czytane do dziś z wielkim entuzjazmem. Ja osobiście z chęcią sięgam po takie książki. ❤ Pełne przygód,bez specjalnego podkoloryzowywania sytuacji. Dodatkowo w przypadku akurat tej książki to samo wydanie faktycznie przyciąga oko. ☺

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem fanką legend, baśni i rycerzy. Jednak Twoja recenzja wzbudziła moją ciekawość. Z chęcią przyniosę się do czasów arturiańskich.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię legendy i uwielbiam romanse historyczne więc jestem pewna, że książka bardzo by mi się spodobała, a poza tym kto nie lubi Króla Artura i rycerzy? :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię baśnie, legendy, walki na miecze, turnieje a szczególności historie o królu Arturze i jego rycerzach. Król Artur był okryty tajemniczością, chętnie przeczytam jego losy do tej pory tylko oglądałam filmy o nim. Miłość, zdrada, magia, przyjaźń wszystko znajdę w "Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu" książka zachęca także pięknym wydaniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niby każdy zna opowieści o królu Arturze i jego rycerzach, ale najwyraźniej czytelnika są jeszcze w stanie zaskoczyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka jest świetna i tylko dla niej kupiłabym tę książkę. Nie przepadam za legendą o królu Arturze, bo jest ona dla mnie za bardzo przygnębiająca. Zdrada ukochanej z najlepszym przyjacielem, tego moja romantyczna dusza nie może znieść.

  OdpowiedzUsuń
 8. To lubię.Magia i historia w jednym!Super.

  OdpowiedzUsuń