niedziela, 3 marca 2019

Tim Marshall - "Więźniowie Geografii"

Autor: Tim Marshall 
Tytuł: Więźniowie geografii
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: kwiecień 2017
Liczba stron: 376
Ocena: 8/10

Opis:

Przywódcy wszystkich państw i narodów są ograniczeni przez geografię. Ich wybory krępują góry, rzeki, morza i beton. Dlatego, chcąc nadążać za wydarzeniami na świecie, powinniśmy rozumieć ludzi, idee i ruchy społeczne, a dla uzyskania pełnego obrazu musimy również zrozumieć geografię.
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają – ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.

Marshall przygląda się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by przybliżyć czytelnikowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na światową historię. Wskazuje, że pora więcej uwagi poświęcić przedrostkowi „geo-” w słowie geopolityka.

Recenzja:

   Studiując ekonomię, miałam taki przedmiot jak ekonomia międzynarodowa, na której szeroko omawialiśmy jak różne państwa czerpią z bogactw natury, a także jak to wpływa na politykę. Kiedy dowiedziałam się o tej pozycji, chyba przy okazji dodruku to stwierdziłam, że fajnie byłoby ją przeczytać. Zapraszam na moją opinię na temat Więźniów geografii.

Przywódcy wszystkich państw są ograniczeni przez geografię. Ich decyzje krępują góry, rzeki, morza i beton. Dla pełnego zrozumienia świata, musimy pojąć czynnik geograficzny. Autor przygląda się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości aby przybliżyć czytelnikowi ten aspekt. 

Nie ma się co oszukiwać, nie jest to pozycja porywająca i zapierająca dech w piersiach. Nie uświadczymy tutaj wartkiej akcji, ale za to autor zasypie nas potężną dawką wiedzy na temat świata, państw, polityki i geografii. Mimo to, jednak autorowi udało się mnie przyciągnąć do swojej książki tak, że bardzo chętnie przeczytałam ją w całości. 

Styl pisania autora bardzo mi podspasował. W tego typu książkach, jest to niezwykle ważne, bo bardzo łatwo można je zamieć w nudne, podręcznikowe pozycje, które nudzą czytelnika już od pierwszych stron. Na szczęście Tim Marshall dał radę i nie zrobił ze swojego tekstu nudnego zlepku suchych faktów. 

Książka dzieli się na rozdziały, z których każdy odpowiada jednemu rejonowi świata. O każdym z obszarów autor podaje czytelnikowi masę faktów geograficznych, politycznych czy społecznych. Spora cześć z nich była mi już znana - rozszerzona geografia, studia i te sprawy -- jednak co chwilę Marshall opisywał coś, co było dla mnie nie małym zaskoczeniem. Nie będę tutaj konkretnie streszczać, bo nie chcę Wam czegoś tutaj podrzucać, jednak gwarantuję, że nie jednym może was ta pozycja zaskoczyć. 

Bardzo fajnym dodatkiem są rozmaite mapki wszystkich omawianych obszarów świata. W sumie jest to nawet spore ułatwienie, bo jeśli ktoś nie do końca zna wszystkie niuanse geograficzne, to bez problemu może z nich skorzystać bez konieczności szukania w Internecie. Lepiej też się czyta będac na bieżąco z tym co przedstawia czytelnikowi autor. 

Myślę, że jest to książka, którą spokojnie można by przeczytać w przeciągu dwóch wieczorów. Ja jednak postawiłam na trochę inny system i czytałam ją trochę z doskoku, w przerwach pomiędzy innymi pozycjami i w sumie całkiem nieźle się to sprawdziło, ponieważ czytając o damym rejonie, później miałam czas aby trochę poszperać w Internecie i poznać odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w mojej głowie podczas czytania. Gdybym czytała ciągiem, raczej sporo z nich mogłoby mi umknąć. Ot, taka alternatywa czytania. 

Jeśli interesuje Was taka tematyka, bardzo polecam sięgnąć po tę pozycję. Świetnie też się sprawdzi dla kogoś, kto jest ciekawy świata. Ja chyba częściej zacznę sięgać po takie tytuły, bo sporo ciekawych informacji można z nich wynieść. Mam więc nadzieję, że może zainteresują Was Więźniowie geografii.

Z książkowymi pozdrawianiami,
Klaudia.

9 komentarzy:

 1. Ja ekonomii międzynarodowej nie miałam ale miałam politykę gospodarczą i stosunki międzynarodowe. Ogólnie to nie jest pozycja dla każdego książkoholika, tym tematem się trzeba interesować. Ja całkiem niedawno się zastanawiałam nad przyszłością Europy? I nad tym dlaczego w Afryce mimo tego, że mają ogromne pokłady różnych złóż ich nie wydobywają, a wynika to z uwarunkowań geograficznych, gdzie w wielu rejonach zwyczajnie drogi się nie zrobi, bo na pustyni wiatr ją zawieje i asfalt zwyczajnie by popękał z wysokich temperatur. Tak myślę, że ta książka jest ciekawą pozycją do zrozumienia polityki wielu państw. I ze zwykłej ludzkiej ciekawości nad światem warto ją przeczytać, na pewno jest tam milion rzeczy, których nie uświadamiam sobie na co dzień. Dziękuję za rekomendację tej książki, fajnie wiedzieć, że jest przystępnym językiem napisana a nie typowym encyklopedycznym.
  na fb Kasia Neu

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka to idealna pozycja dla mojego męża. Niestety rzadko czyta, co jest ciosem w moje serce, ale jak już czyta to same mądrości. No więc go budzę i mówię: " patrz! Ksiazka dla Ciebie" Przeczytał opis i mówi, żeby mu kupić😉 I trzeba czekać aż do kwietnia, ale warto. Sama czuję się bardzo zachęcona; super, że książka zahacza o wszystkie kraje. Fascynujące jest to, że to geografia, natura i położenie danego kraju może przesądzić o tym, czy kraj będzie biedny czy bogaty.Bardzo mało wiem o Geopolityce, ale to chyba niebawem może się zmienić. Czekam na tę książkę z nircierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogólnie tematyka nie jest w ogóle dla mnie, ale i tak jakoś zainteresowała mnie ta książka. Bardzo mi się podoba pomysł i czuję potrzebę sprawdzenia, jak mi to przypadnie do gustu, więc pewnie zapoznam się z tą książką :)

  Pozdrawiam serdecznie i po długiej przerwie w pisaniu zapraszam do siebie na lustrzana nadzieja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekonomia to coś całkiem mi obcego, ale chodziłam na rozszerzony wos, więc takie tematy są dla mnie dość interesujące. Zależności polityczne mnie ciekawią, więc może kiedyś sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam, że tego typu książki powinien każdy przeczytać. Pomagają nam w zrozumieć otaczający nas świat. Też zamierzam czytać ją z doskoku, czytam tak wiele książek historycznych i popularnonaukowych. W ten sposób łatwiej jest przyswoić sobie dużą ilość informacji, albo poszukać i doczytać treści, które nas szczególnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 6. Więźniowie geografii... bardzo ciekawy tytuł. Muszę przyznać, że działania USA w ostatnich latach tylko potwierdzają w sposób dobitny, to co przeczytać możemy już w opisie.
  Na wiele pytań odpowiedzi znajdziemy w geografii. To na niej opiera się podział polityczny świata, wiele doktryn światopoglądowych i religijnych, zwyczajów i tradycji. Dlaczego polityka miałaby od tego się różnić? Jednak cieszy mnie fakt, że w końcu ktoś to zabrał, zredagował, spisał, opisał i wydał. I to podobno z całkiem niezłym skutkiem.
  Czy sięgnę po tę książkę? Nie wiem.... może kiedyś ktoś mi ją podaruje albo któryś ze synów zainteresuje się taką tematyką?! Uważam, że ta książka to świetny pomysł na prezent dla studentów różnych kierunków, i to nie tylko geograficznych, politycznych czy ekonomicznych.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Więźniowie Geografii" książka intrygująca, jestem ciekawa jak geografia ma to potęgi danego kraju, ja zasoby naturalne wpływają na to i jak jakieś państwa dzięki nim wpływają na politykę innego państwa. Dlaczego położenie kraju wpływa na jego sytuację w regionie mam pełno pytań i może dzięki pozycji Tima Marshalla znajdę na nie odpowiedzi. Polityka i geografia wydają się tak odległe od siebie a jedna wszystko jest ze sobą powiązane. Plusem książki są mapki które ułatwiają czytelnikowi skojarzeniu państwa do regiony świata. Książka zasługująca na uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie lubiłam uczyć się geografii (dlatego na maturze wybrałam historię). Ta książka z jednej strony mnie interesuje, z drugiej jednak to jednak geografia. Może kiedyś jak nie będę miała co czytać to zabiorę się za tę książkę.

  OdpowiedzUsuń