poniedziałek, 22 lipca 2019

Witold Jabłoński - "Dary bogów"

Autor: Witold Jabłoński
Tytuł: Dary bogów
Wydawnictwo: Genius Creations
Data wydania: 30 czerwca 2019
Liczba stron: 364
Ocena: 9/10

Opis: 

Posłuchajcie opowieści starego bajarza… Czternastu opowieści o pradawnych czasach, gdy światy bogów i ludzi stanowiły jedność. Kiedy bogowie ciskali pioruny, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Żaden śmiertelnik nie mógł być świadkiem tych zdarzeń. Nieśmiertelni przekazali opowieści o tych dniach najstarszym ludziom, a dziadowie i ojcowie swoim synom i wnukom. Powtarzane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, przetrwały do dziś.
Wybierzcie się z nami na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia groźnej Krainy Zmarłych, by poznawać ich odwieczne tajemnice. Otwórzcie serca, odkryjcie własne korzenie, wsłuchajcie się w głosy przodków…


Recenzja:

Obecnie literatura słowiańska cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednym ze współczesnych prowodyrów tego bum jest bez wątpienia znany wszystkim (przynajmniej ze słuchu) Wiedźmin, którego spotkać możemy już nie tylko w cyklu książkowym Andrzeja Sapkowskiego, ale także i grach oraz – już niebawem – w serialu. Niestety książek, które bardziej rekonstruują mity słowiańskie i zagłębiają się nieco w naukową ich gałąź, wciąż na rynku jest niewiele. Witold Jabłoński w Darach bogów podejmuje próbę odbudowy naszych rodzimych opowieści mitycznych, aby odpowiedzieć na niedostatek tego rodzaju eposu

Opowieści te ujrzały światło dzienne już w 2018 roku, jednakże nie w wersji papierowej, a w postaci audiobooka. Przyznam szczerze, że bardzo rzadko sięgam po tę formę, a więc wydanie Genius Creations to moje pierwsze spotkanie z tym tworem. I już na wstępie muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona tą pozycją, ponieważ spodziewałam się przede wszystkim opowieści, a otrzymałam również sporą dawkę ciekawostek i wiedzy historycznej na temat słowiańskich podań i mitów. Sporą dawkę wiedzy zagwarantowało mi już samo wprowadzenie, w którym autor bardzo przyjemnie i mądrze opowiada o mitologii – powodach jej zapomnienia (wszak – jak sam zaznacza - „przeciętny Polak wie więcej o mitach greckich czy celtyckich niż własnej mitologii), pojawianiu się jej w dziełach znanych pisarzy (m.in. Juliusza Słowackiego), ale i o genezie powstania owego zbiorku, inspiracjach oraz źródłach i opracowaniach, z których czerpał. Przyznam szczerze, że wielu wymienionych przez niego publikacji nie znałam, jednakże chętnie po nie w przyszłości sięgnę, aby poszerzyć swoją wiedzę o dawnej kulturze i wierzeniach Słowian! 

W Darach bogów Witold Jabłoński wciela się w rolę dawnego bajarza, który przy ognisku opowiada zasłyszane słowiańskie opowieści. Tworzy tym samym jednolitą i spójną całość, której w naszych rodzimych mitach zdecydowanie brakuje. Naturalnie, nie opiera się tylko na źródłach, ale i własnej literackiej fantazji. Fantastycznym krokiem okazuje się tutaj również krótkie omówienie każdej historii, które pozwala odgraniczyć fikcję literacką od bardziej lub mniej faktycznych wierzeń. Autor doskonale oddaje wizję świata i filozofię życia Słowian, ich obyczajowość i obrzędowość oraz bóstwa. Fenomenalnie czytało mi się o pradawnych tradycjach oraz niesamowitej więzi człowieka z otaczającą go naturą. Nie mogłam się oderwać! Warto tutaj dodać, że styl języka i kreację narracji autor zaczerpnął z Bajarza polskiego Antoniego Glińskiego i Baśni rosyjskich Aleksandra Afanasjewa – kto czytał te książki to doskonale wie, że może spodziewać się gawędziarskiej uczty! 

Dodatkowymi smaczkami w tej publikacji są dodatki – Słowiańskie bóstwa występujące w opowieściach bajarza oraz kalendarz obrzędowy Słowian. To kolejna dawka wiedzy na temat wierzeń naszych przodków, obok której nie można przejść obojętnie! Uwagę kradną również klimatyczne ilustracje Bernadety Leśniowskiej-Gustyn, w których absolutnie się zakochałam. Znakomicie oddają charakter opowieści oraz tworzą z tekstem kapitalnie słowiańską całość. 

Dary bogów to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika słowiańskiej kultury i wierzeń. Witold Jabłoński stworzył nieziemską adaptację niemal zapomnianej mitologii, którą czyta się niczym baśnie dla dorosłych. Fenomenalnie napisana, inteligenta, fantastyczna – grzechem byłoby tej książki nie polecić. Ba! Grzechem jest się z nią nie zapoznać. Polecam z całego serca!

10 komentarzy:

 1. Nareszcie. Taka książka marzyła mi się od dawna. Tak ciężko jest dostać dobrze i lekko napisaną pozycję na ten temat. To prawda, że przeciętny Polak lepiej zna mitologię Grecji, czy Rzymu niż naszą. Bardzo się cieszę, że ktoś w końcu pokusił się napisać książkę, którą czyta się z przyjemnością, a która jednocześnie zawiera dużo ciekawostek. Zdecydowanie pozycja must read.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli ktoś miałby mi opowiedzieć o słowiańskich dziejach to tylko przy ognisku, jak to robi Witold Jabłoński. Okładka jest po prostu cudowna, a jej zawartość wydaje się być jeszcze lepsza. Bardzo chętnie dowiedziałabym się czegoś o naszych polskich mitach, wierzeniach. Ta pozycja jest idealna dla wszystkich tych, którzy tak jak ja mają dosyć nikłą wiedzę o tym co nasze, dlatego uważam, że już to samo wprowadzenie jest świetne; tłumaczenie wszystkiego, od początku, tak powinno być. Te smaczki tylko bardziej przekonują aby jak najszybciej sięgnąć po tę książkę. Kolejna bardzo dobra pozycja, która otrzymała u Was tak wysoką ocenę. Koniecznie dodaję ją do listy "must read"

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie książki. Po tej recenzji jestem wyjątkowo zaciekawiona "Darami bogów".

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję się zaszczycona zaproszeniem na ucztę baśni słowiańskich. I z wielką przyjemnością ogłaszam, że z zaproszenia skorzystam. Będzie mi niezmiernie miło.
  Cieszy mnie fakt, że autor nie ograniczył się tylko do spisanie mitów, baśni z pradawnych czasów, ale opatrzył je komentarzami, wyjaśnieniami oraz opisał źródła. Ponadto wprowadził do nich trochę własnej fantazji, którą zapewne oparł na posiadanej wiedzy, a co więcej szczerze pisze o tych momentach w baśniach, które są jego osobistym wytworem.
  Dodam tylko, że kusi mnie już sam kalendarz obrzędowy Słowian. Jeszcze z takim się nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardziej orientuję się w mitach greckich czy rzymskich niż naszych rodzimych, to zawdzięczam szkole, filmy czy seriale przyczyniły się także. Przecież mamy czym się pochwalić, cieszę się, że na rynku wydawniczym jest coraz więcej książek które mają coś sobie z wierzeń przedchrześcijańskich. "Dary bogów" wzbogaci naszą wiedzę, zachęci żebyśmy zagłębiły się w dawne czasy i sami poszperali w mitach, baśniach. Dodatki tylko zbudzają ciekawość. Chenie dowiem się w co wierzyli nasi przodkowie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka jest cudna, taka magiczna, idealnie pasująca do tematyki mitologicznej :)
  Lubię czytać o różnych wierzeniach i mitach, niezależnie od kręgu kulturowego(choć nie przepadam za mitologią skandynawską, potrafię się jednak do niej przekonać, jeśli sposób przedstawienia mi się spodoba). Publikacje takie jak ta są fajne, bo łączą jednocześnie rzetelną wiedzę(którą można potem twórczo wykorzystać, jeśli ktoś zbiera metariały na dany temat ;)) oraz wizję artystyczną, która sprawia, że całość wciąga, urzeka i dobrze się ją czyta.
  Muszę jednak zwrócić uwagę na pewną rzecz - autor twierdzi, że więcej wiemy o mitach ,,greckich czy celtyckich". Osobiście kocham mitologię grecką i uważam, że po prostu jest bardzo ciekawa, nie rozumiem tego demonizowania jej - kultura śródziemnomorska ukształtowała całą Europę, więc trudno ją odrzucić, chociaż przyznam, że te ,,północne" wierzenia nadrabiają klimatem, wydają się bardziej pierwotne i jakieś takie... dzikie. Natomiast kocham też mitologię celtycką, staram się zgłębiać wiedzę na jej temat, chociaż jest to trudne w Polsce i nie. Nie zgadzam się, że znamy mitologię celtycką, przeciętny Polak nie wymieni podstawowych demonów, świąt czy bogów celtyckich, co widać chociażby w recenzjach inspirowanych tą mitologią książek - rzadko ktoś zwraca na to uwagę ;) A bardziej popularne legendy arturiańskie wyrastają z mitologii, ale nie są stricte mitami-opowieściami o wierzeniach. Osobiście bardzo bym chciała, żeby rzeczywiście było tak jak twierdzą niektórzy i każdy świetnie orientował się w mitologiach Celtów, ale podejrzewam, że jeszcze sobie długo na to poczekam, przynajmniej póki nie minie moda na Skandynawię i Japonię ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce. Okładkę ma cudną, nawiązującą do dawnych wierzeń i jest bogata w symbolikę (drzewo i te korzenie jako oznaka życia, po prawej słońce po lewej księżyc też nawiązują do odradzania się w kółko, słońce wscodzi i zachodzi tak samo jak księżyc, cykl przemian, pory roku). Ostatnio lubię takie słowiańskie opowiastki czytać, myślę że ta książka jest idealna do uzupełnienia sobie wiedzy. Chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Dary bogów" to doskonała pozycja dla tych, którzy interesują się mitologią słowiańską. Książka zawiera sporo rzeczowych informacji, ale autor przedstawia je w tak fascynujący sposób, że całość czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Dokładnie tak, jak gdyby słuchało się opowieści snutych przy ognisku. Polecamy gorąco wraz z Tobą! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy jesteś w kryzysie finansowym, szukasz pieniędzy na założenie własnej firmy lub opłacenie rachunków?
  UZYSKAJ SWOJĄ KARTĘ KREDYTOWĄ PUSTEGO ATM W PRZYSTĘPNEJ CENIE *
  Sprzedajemy te karty wszystkim naszym klientom i zainteresowanym nabywcom
  Na całym świecie karta Tho ma dzienny limit wypłat w wysokości 5000 USD i do 50 000 USD
  limit wydatków w sklepach i nieograniczony na POS.

  MOŻESZ RÓWNIEŻ ZROBIĆ INWESTYCJE BINARNE Z MAŁYMI JAKAMI 500 USD I POZOSTAĆ 10 000 $ TYLKO W SIEDEM DNI

  email blankatmmasterusa@gmail.com
  możesz również zadzwonić lub co nas skontaktować Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać więcej informacji *
  +1 (539) 888-2243 *
  UWAŻAJ O SZORUJĄCYCH I SZYBKICH HAKERACH IMPERSONUJĄCYCH NAS, ALE NIE SĄ
  OD NAS SKONTAKTUJ SIĘ TYLKO Z TYM KONTAKTEM **
  JESTEŚMY PRAWDZIWY I LEGITOWANY ........... 2019 FUNDUSZE / ZAPOMNIJ O POZYCJI KREDYTU .. *

  strona internetowa: https: //blankatmmasterusa.wixsite.com/blankatmhackers

  Zainstaluj przeglądarkę CryptoTab i zdobądź prawdziwe Bitcoiny do jej używania. Twoje zarobki będą rosły, dopóki oglądasz YouTube, czytasz wiadomości i codziennie korzystasz z kont sieci społecznościowych. https://get.cryptobrowser.site/7773673?s=wa&f=newtab

  TESTOWANE I ZAUFANE

  OGŁOSZENIE PUBLICZNE: KAŻDY KORZYSTAJĄCY Z NAZW SIMILLAR, E-MAILÓW, ADRESÓW BIZNESOWYCH I STRONY INTERNETOWEJ JAK MOŻE JEST ZAKŁÓCENIE, PROSIMY O DISREGARD.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest książka, którą muszę przeczytać. Uwielbiam słowiańskie klimaty. Bardzo też cenię to wydawnictwo.

  OdpowiedzUsuń