wtorek, 17 września 2019

Lindsay Harrel - "Oddać serce"

Autor: Lindsay Harrel 
Tytuł: Oddać serce 
Wydawnictwo: Dreams 
Data wydania: 10 września 2019 
Liczba stron: 368 
Ocena: 8/10 
PATRONAT KSIĄŻKOWIRU 

Opis: 

Megan Jacobs od zawsze marzyła o zdrowym sercu. Całe dzieciństwo spędziła w szpitalach, podczas gdy jej siostra bliźniaczka, Crystal, uprawiała sporty, podrywała chłopaków i dobrze się bawiła. Niestety nawet przeszczep nie pomógł Megan czerpać z życia garściami. Teraz pracuje jako pomocnik biblioteczny i mieszka z rodzicami, marząc o przygodzie, którą przeżyje, „gdy tylko poczuje się lepiej”. 
Kiedy otrzymuje pamiętnik swojej dawczyni serca – wraz z listą rzeczy do zrobienia przed śmiercią – postanawia zdobyć się na odwagę i spełnić marzenia nastolatki. Crystal chce dołączyć do niej z własnych powodów, ale Megan z radością przyjmuje jej propozycję jako okazję do naprawienia ich wątłej relacji. 
Zwiedzając niezwykłe miejsca rozsiane po całym świecie, siostry wyruszają jednocześnie w głąb siebie, a „żyć naprawdę” może się okazać o wiele większym wyzwaniem niż trudy podróży. 

Recenzja: 

Życie często nie jest usłane różami. To również nie bajka, choć niektóre historie złudnie ją przypominają. Za to Oddać serce jest opowieścią doskonale wyważoną, pełną niepewności i wesołych barw, przy której niejeden czytelnik się wzruszy i uśmiechnie… 

Książka Lindsay Harrel to niesamowita historia o odnajdowaniu siebie oraz… radości życia. Śledzimy w niej losy bliźniaczek, które równie wiele dzieli, co łączy. Megan od dzieciństwa chorowała, natomiast Crystal żyła pełnią życia – tylko z pozoru. Stale bała się o swoją siostrę, o usłyszenie straszliwej wiadomości, ale – szczęśliwie – tak się nie stało. Megan przetrwała operację serca i pewnego dnia postanawia… poznać rodzinę dziewczyny, od której otrzymała możliwość na nowy początek. To bardzo trudny moment dla obu stron, ale – jak się okazuje – równie pomocny. Dziewczyna otrzymuje listę rzeczy do wykonania przed śmiercią dawczyni i postanawia dokończyć jej plany, a w tej wyprawie towarzyszy jej Crystal… 

Fabuła historii może nie jest zbyt odkrywcza, jednakże podana jest w niezwykle przyjemny sposób. Książkę się pożera, a każdą przygodę czytelnik przeżywa całym sobą. Niekiedy zadania wymagają od bohaterek podróży, innym razem są swoistym wyzwaniem – jak pływanie na golasa czy też pocałowanie przystojnego nieznajomego w deszczu. Wiele tutaj wydarzeń zabawnych, ale i – jak wspominałam wcześniej – nie brakuje dramatów. Choroba Megan, siostrzane konflikty, zagubienie własnego ja i celu – to zaledwie kilka z nich. Jedno jest pewne – książka Oddać serce niesie ze sobą wiele refleksji i nadziei. 

Są rzeczy, których nigdy się nie zapomina. 

Nie mogę nie wspomnieć i o fantastycznie lekkim piórze Lindsay Harrel. Jeszcze zanim przeczytałam notatkę na końcu książki o autorce, czułam ze stron bijącą pozytywną energię. Lindsay wielokrotnie figlarne puszcza do czytelnika oczko, co bardzo dobrze wpływa na odbiór powieści. Było kilka momentów w powieści, kiedy choć miałam oczy pełne łez, to uśmiechałam się szeroko. Pisarka ma fantastyczną aurę, nie do opisania. I lubi zajadać się kwaśnymi cukierkami!

Oddać serce to cudowna opowieść o pokonywaniu lęków, odnajdywaniu siły w sobie i miłości. Jestem absolutnie zauroczona tą historią i mimo tego, że czytałam wiele podobnych wzruszających książek, tak żadna nie urzekła mnie jak ta. Wciąż kłębią się we mnie emocje po lekturze, ale nie są to smutki i łzy – to jakaś motywacja, pozytywna siła i nadzieja. Jestem przekonana, że każdy, kto sięgnie po tę powieść odda jej serce. Polecam z całego serducha!

11 komentarzy:

 1. W roku 2019 Światowy Dzień Donacji i Transplantacji przypada na 26 października (sobota), jednak jego obchody już zaczęły się imprezami biegowymi w całej Polsce. Książka wpisuje się świetnie w te obchody i myślę, że może pomóc podjąć niezwykle ważną decyzję, jaką jest podpisanie deklaracji dawcy.
  Historia ukazuje dziewczynę, która po operacji serca, po otrzymaniu drugiego życia, uczy się żyć. Uczy się radości i smutków codzienności. Kto jej w tym pomaga? Okazuje się, że dawczyni, która zostawiła listę spraw do zrobienia, a która to lista stała się wyznacznikiem, drogowskazem dla biorczyni organu. Jest i siostra, która do tej pory żyła pełnią życia, ale czy na pewno?! Okazuje się, że każde życie, czy to w ścianach szpitalnych, czy poza nimi ma swoje blaski i cienie, a różnica polega na ich proporcjach.
  I przyznam, że po recenzji, mam ogromną chrapkę na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się skojarzyło trochę z filmem "Choć goni nas czas". Uważam, że ta książka może być bardzo ciekawa. Po pierwsze zawsze mamy w głowie plany, które wciąż odkładamy na później, a potem jest za późno. Warto czasem przystanąć, zastanowić się nad życiem a nie biec ciągle do przodu, najlepiej brać z życia garściami, korzystać gdy tylko się nadarzy okazja. Po drugie podoba mi się wątek, wątłej relacji sióstr bliźniaczek, prawda taka że nieraz czegoś zazdrościmy komuś a ten ktoś może sam nam czegoś zazdrościć albo wcale tak kolorowo u niego nie jest np. zewnątrz wygląda na osobę pełną życia a w środku może być kłębkiem nerwów. Po trzecie na pewno jest bardzo wzruszająca, ma mnóstwo ciemnych stron ze szpitalnych korytarzy. Okładka książki mi się bardzo podoba, jest taka romantyczna, może uchodzić za pamiętnik podróżniczy romantyczki. Chętnie przeczytam, zwłaszcza, że to z Wydawnictwa Dreams, którego jestem fanką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż się wzruszyłam czytajac ta recenzje. Nie miałam okazji przeczytać tego typu książki ale szukał czegoś takiego. Z początku myślałam że to kolejna prosta historia których jest już pełno jednakże pomyliłam się. Ta książka zapowiada się bardzo ciekawie i czuję że nie raz poleci mi łezką z oka. Fajnie tez pokazana jest relacja sióstr bliźniaczek. Jest pokazana inaczej niż zwykle. Dziewczyny nie są sobie bardzo, ale to bardzo bliskie i nie czytają sobie w w myślach. Jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja. Sama historia jest niezwykła. Dziewczynka zostaje uratowana po przez przeszczep i mimo że nie zna swojej dawczyni nawiązuje z nią specyficzną więź. Lista spraw które ma załatwić bohaterka za zmarła dziewczynkę jest dla niej pewnego rodzaju drogowskazem. Ukazuje się też siostra bliźniaczka która jak do tąd myślała że żyje pełnią życia, jednak i to ma swoje ciemne strony. Okładka nie jest najgorsza. Najbardziej podobają mu się kompozycje kolorystyczne. Można powiedzieć że jest taka trochę dziewczęca. Książka zapowiada się ciekawie. Z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Oddać serce" to lekka i przyjemna książka, ale też na pewno bardzo wzruszająca. Nie wyobrażam sobie jak bardzo byłabym wdzięczna komuś, kto "oddał" by mi swoje życie. Książka ta zapowiada się ciekawie. Megan otrzymuje szanse na normalne życie i w końcu może robić to co zawsze chciała i czego zazdrosciła siostrze. Ale gdy od dziecka cały swój czas spędza się w szpitalu to na pewno zacząć żyć na nowo nie jest wcale prosto. Jednak Megan musi temu sprostać bo ma jeszcze misje do wykonania. I to właśnie mnie najbardziej ciekawi. Jestem ciekawa jak Megan sobie z tym poradzi, czy da radę wypełnić wszystkie misje i czy siostra zechce jej we wszystkim towarzyszyć. Idealna pozycja na te coraz chłodniejsze wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podziwiam pisarzy,którzy potrafią poważne i trudne tematy podać w lekki, przystępny sposób. Trudno jest nie przegiąć w żadną stronę. Można stworzyć wyciskacz łez, lub podać temat zbyt lekko, potraktować go po łebkach. Rzadko spotykam książki, które w trudnych momentach potrafią i wzruszać i wywoływać uśmiech. Jeżeli po lekturze czujemy pozytywną siłę i nadzieję, to taka książka na pewno jest warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się lekką, przyjemną lekturą, mimo że dotyka poważnego problemu. Z początku przypominała mi się fabuła "Różanego labiryntu", gdzie dziewczyna otrzymuje serce, a w międzyczasie zakochuje się w... bracie dawcy. Istnieje opinia, że ludzie z przeszczepami jakby dziedziczą pewne cechy dawców (nieśmiertelne pytanie z filmu "Bogowie" o Relidze: czy mój mąż nie będzie mnie już kochał z cudzym sercem?), nie wiem, na ile jest to badane, czy istnieje jakiekolwiek potwierdzenie, czy to czasem nie zostało wypromowane przez literaturę i filmy.
  Na pewno w "Oddać serce" problem przeszczepów i w ogóle problemów zdrowotnych, tematyki choroby (tak dzisiaj popularnej we współczesnej literaturze) jest ujęty inaczej, bardzo cukierkowo, ale nie uważam, by było to złe. Na pewno w odmienny sposób przyswaja tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka Lindsay Harrel porusza ważny temat w opakowaniu boskim. Pisarka opowiada historię o chorobie oraz jaki ona m wpływ Na siostrzane więzy a dokładniej między bliźniaczkami. Zawsze miałam wyobrażenie, że miedzy bliźniakami jest specyficzna więź, chętnie się dowiem jak pisarka przeprowadziła fabułę między siostrami. Na pewno chusteczki będą potrzebne, czytając "Oddać serce" wzruszę się ale coś czuje, że będą potrzebne też przy wycieraniu łez ze śmiechu. Intryguje mnie ta lista którą dostała Megan od rodziny dawczyni serca, co się na niej znalazło i jak sobie poradzi bohaterka wraz z siostrą przy jej odhaczaniu. Chętnie poznam autorkę książki oraz poznam jej pióro.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje mi się, że to będzie książka idealnie w moim guście. Uwielbiam takie emocjonujące powieści, które poruszają trudne tematy. Motyw przeszczepu nie jest czymś nierealnym i warto uświadamiać ludzi na temat dawstwa organów i za to ogromne brawa dla autorki. Motyw z listą nie jest zbyt oryginalny, ale przecież nie każdy schemat musi być zły ;) Spodobało mi się też podkreślenie więzi między siostrami, bo mam wrażenie, że w literaturze wciąż za mało mówi się o kobiecej przyjaźni i solidarności.
  Zdecydowanie zachęciła mnie też wzmianka o motywacji. Wkurzają mnie książki, które są nastawione jedynie na wyciskanie łez i tanie emocje, kiedy mam wrażenie, że autor stoi nade mna i wrzeszczy, że mam płakać. Lubię, kiedy trudne sytuacje są pokazane jako okazja do wzmocnienia się i coś, co hartuje. Myślę, że w tego typu literaturze to ważne, aby dawać nadzieję i otuchę, bo może i lubimy sobie popłakać i się powzruszać, ale prawda jest taka, że ludzkie dramaty nie powinny być okazją do tanich emocji, a właśnie nieść ze sobą jakąś wartość, uwrażliwiać i pokazywać, że warto walczyć o siebie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka dni temu na nią natrafiłam na nią na blogu i powedrowala na listę ale twoja recenzja jeszcze bardziej zachęciła do przeczytania jej 😁 liczę na śmiech i łezkę chętnie spędzę z bohaterkami trochę czasu

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię tego typu powieści. Chętnie jej poszukam i przeczytam, tym bardziej, że recenzja nie pozwoli mi na ominięcie "Oddać serce". Sadzę, że i ja będę zauroczona.

  OdpowiedzUsuń
 11. Niedługo do kin wejdzie piękny film "Last Christmas", on też będzie opowiadał o chorobie, drugiej szansie, o możliwości spełnienia marzeń. Piękna książka, niosąca wzruszenia, refleksje na temat życia, że trzeba żyć tu i teraz, spełniać marzenia, nie czekać na niewiadomo co, bo kto wie może jutra nie ma ? 💙

  OdpowiedzUsuń