wtorek, 5 listopada 2019

Jacek Karczewski - "Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach"

Autor: Jacek Karczewski 
Tytuł: Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach 
Wydawnictwo: Poznańskie 
Data wydania: 16 października 2019 
Liczba stron: 416 
Ocena: 9/10 

Opis: 

Z ptakami łączy nas ponad 50 genów odpowiedzialnych za mowę, muzykowanie i śpiewanie. Nasze włosy i paznokcie zbudowane są z tego samego białka, co ich pióra. Łączy nas też zamiłowanie do patrzenia w niebo, gadania na każdy temat oraz skłonność do wiązania się w pary. Jeszcze na początku XX wieku zabijaliśmy je regularnie i odmawialiśmy im rozumu. Dopiero od niedawna rozumiemy, że należy chronić ptaki oraz krajobraz. Tylko czy to wystarczy? 
Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Ptaki Polskie, które znane jest z takich kampanii społecznych jak "Bądź na pTAK!", podgląda ptaki m.in. na rozlewiskach Biebrzy i przy ujściu Warty czy na angielskich Farne Islands. Obserwuje ich zwyczaje i zachowania. Opisuje niezwykłe losy ptasich bohaterów oraz wyjątkowych ludzi, takich jak Tata Żuraw czy Kobieta, która leciała z łabędziami. Wszyscy jednym głosem opowiadają nam naprawdę piękną historię - może nawet dowiecie się, czym gęś zasłużyła sobie na miano "jej wysokości". 

Recenzja: 

Gdyby nie wróbel, nie byłoby ani Jacka Sparrowa z Karaibów, ani Edith Piaf z Paryża. 
Mozart wyprawił pogrzeb, kiedy odszedł jego ulubiony szpak. 
Emily Dickinson w jednym ze swoich wierszy napisała, że nadzieja to "to coś z piórami". 

Jestem ptasiarką – uwielbiam obserwować ptaki, słuchać ich świergolenia oraz zgłębiać o nich wiedzę. Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach to książka, która dosłownie sfrunęła mi z nieba, bowiem od dłuższego czasu odczuwałam posuchę w kwestii przyrodniczo-skrzydlatych lektur. I wiecie co? To zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji o naszych ptasich przyjaciołach, z jaką miałam dotychczas do czynienia! 

Sama przedmowa przepełniła mnie pozytywną energią i z zapałem chłonęłam każdą stronę. Autor wspaniale opowiada o ptakach, ale zaznacza, że nie jest to tylko opowieść o nich. Jacek Karczewski (warto tutaj zwrócić uwagę na to, że należy on do stowarzyszenia Ptaki Polskie) nie tylko gawędzi tutaj o ptakach, ale i opowiada o nietuzinkowych wyprawach, dzięki którym możemy poznać wiele ciekawostek na ptasie tematy, ale i możemy zauważyć wyraźne podobieństwa pomiędzy ludźmi i ptakami. W swojej książce zwraca uwagę również na problemy wielu zagrożonych gatunków. Myślę, że poruszanie obecnie tematów ochrony środowiska jest niezwykle ważne, bo z Ziemi znika coraz więcej stworzeń, a - niestety – to my się do tego przyczyniamy… 

Kiedy na chwilę odstawimy nasze tytuły, drogie gadżety i święte prawdy, kiedy spuścimy z tonu, okaże się, że mamy podobne problemy, a nawet ambicje i pragnienia: mieć rodzinę, a czasami święty spokój, czuć się bezpiecznym w stadzie, ale zachować własną przestrzeń. Być zdrowym i sytym, mieć szacunek swojej grupy, a nawet dobrze wyglądać i się podobać... 

Na czerpanie przyjemności z lektury miał również wpływ lekki styl autora oraz jego niesamowita ptasia zajawka. Jak sam zaznacza, to prawdziwa książka o ptakach i nie można z tym się zgodzić, bowiem to one są tutaj głównymi bohaterami. Ba! Ich nazwy (tudzież imiona) pisane są wielką literą, a i na końcu książki nie znajdziemy indeksu ptaków, a… Indeks Bohaterów. Bardzo spodobał mi się taki stosunek do tych istot, bowiem sama mam na ich punkcie hopla i choć niektóre informacje zdawały mi się nieco zbyt encyklopedyczne lub były mi dobrze znane to… i tak znalazłam tutaj mnóstwo zadziwiających faktów. Czy wiecie, że kiedyś cena niektórych piór wielokrotnie przewyższała cenę złota? A rozmiar czarnego proporzeca na piersi samczyków wróbli ma ogromny wpływ na ich życie towarzyskie i seksualne? Różnorodnych ciekawostek tutaj nie brakuje! W książce znalazło się miejsce również na wiele barwnych zdjęć, które często są podpisane w humorystyczny sposób. Przy książce Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach nie można się zwyczajnie nudzić! 

Jacek Karczewski napisał coś fantastycznego, obok czego nie można przejść obojętnie. Jego opowieści zachęcają do obserwowania przyrody, zatrzymania się na chwilę i poznania bliżej naszych ptasich przyjaciół. To niezwykła książka – humorystyczna, odrobinę naukowa i... przepięknie wydana. Z wielu jej rozdziałów można także wyciągnąć niebanalne wnioski, nie tylko na temat ochrony środowiska, ale i życia. Polecam z całego serducha – to wspaniała propozycja nie tylko dla miłośników przyrody! 

10 komentarzy:

 1. To coś dla mnie. Chętnie jej poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcająca książka. Bardzo lubię słuchać śpiewu ptaków i sądzę że przeczytam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory nie zagłębiałam się bardziej w życie ptakow, aczkolwiek uwielbiam je, głosy które wydają, ich śpiew. Mieszkam blisko lasu więc nie wyobrażam sobie, zeby miało ich nie być. Czasem jak chodzę do lasu i słyszę jakiegoś ptaka to go naśladuje i czekam aż "odpowie" :D
  Nie raz, zdarzyło się, że szukałam jakichś informacji o ptakach i często byłam zdziwiona. Na przykład bardzo zszokowało mnie to, że istanieje taki ptak jak Harpia Wielka i może on mieć nawet do 105cm wysokości! Ogromne ptaszysko!
  Istnieje tez wiele przesądów związanych z ptakami, na przykład bez czarnych kruków nie byłoby wiele horrorów, ponieważ jest w zwyczaju mówić, że kruki przynoszą śmierć, czy nieszczęście.
  O ptakach można by było mówić i mówić, więc nie wątpię w to, że są to bardzo interesujące stworzenia. Niestety człowiek w tych czasach nie umie nic juz uszanować, dlatego też wiele gatunków jest zagrożone wyginięciem i tak samo jak do tego doprowadziliśmy, tak samo tylko my możemy sprawić by do tego nie doszło.
  Książka Jacka Karczewskiego wprowadza nas w życie ptaków, zarzuca ciekawostkami na ich temat i pokazuje, że warto choć trochę zadbać o tą naszą naturę, przyrodę, planetę. Myślę, że jest to pozycja która powinna być dodana do listy książek do przeczytania, jako pozycja obowiazkowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nooo, to mnie zaskoczyliście. Albo raczej autor. Nie pomyśliłam, że ktoś na ten temat napiszę książkę, ale skoro można pisać sporo stron o tym, dlaczego "Pingwinom nie marzną stopy" (tak, wiem, że jest to raczej książka z ciekawostkami, mam ją), to dlaczego by nie o innych ptakach? Intencje więc popieram. Tytuł chwytliwy, treść ciekawa i wiem po recenzji, że książce tej niczego nie brakuje, ja jednak wstrzymam się z zakupem - z prostego powodu: najwyraźniej podobne pozycje nie są dla mnie, aż tak świata ciekawa nie jestem. Wspomnianych "Pingwinów..." jeszcze nie przeczytałam (nie można nawet powiedzieć, że jestem w trakcie lektury), mimo że tak się starałam o tę książkę (ok, bo lubię pingwiny). Jakoś tak mam, że ciekawostkowe rzeczy mogę przeczytać dwie, trzy dziennie, a potem już jakby mam dość. A jak raz odłożę lekturę, to potem mam problem do niej wrócić. Podobne książki należy sobie dozować, u mnie to trochę nie wychodzi, delikatnie mówiąc. W każdym razie dobrze tyle pytać i czytać odpowiedzi, podobnych książek powinno powstawać więcej. Niech inni dobrze poznają ten świat :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś lubiłam czytać podróżnicze książki na przykład Arkadego Fiedlera, on dawał ciekawostki na temat zwierząt co mnie niezmiernie ciekawiło. Nigdy nie czytałam książki takiej jak ta, były takie dla dzieci bardziej o ciekawostkach na temat różnych zwierząt ale opis bardzo mi się podoba i myślę, że mogłabym siostrzeńcowi czytać, on lubi takie ciekawostki :) myślę, że po tej książce zmienia się spojrzenie na ptaki więc warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie powiem przyjemnie jest słuchać ich śpiewu, pod warunkiem, że nie jest to 3,15 rano. Ale tak naprawdę nie znam większości ptaków, tylko te najczęściej spotykane. Nie odmawiam im rozumu, ale nie jestem też zapaloną fanką. Książka na pewno jest ciekawa, ale chyba nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Odkrywać otaczający wokół nas świat, poznawać ciekawostki z życia naszych mniejszych sióstr i braci, jak nazywał ptaki i zwierzęta św. Franciszek, to ja zawsze bardzo chętnie. Świat zwierząt, ptaków zawsze mnie fascynował,pamiętam jak w soboty i niedziele siedziałam i oglądałam BBC w Jedynce, filmy przyrodnicze, a także z zapartym tchem czytałam i oglądałam przeróżne albumy, książki traktujące właśnie o niezwykłym świecie natury 😍 Fascynująca książka i ten tytuł, perełka. Muszę koniecznie poznać ciekawostki z życia ptaków i jej wysokości gęsi 😉 Dziękuję za recenzję i pozdrawiam fankę natury ❤

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa propozycja, żeby się dowiedzieć czegoś więcej na temat ptaków oraz uzmysłowić nam problemy wyginięć gatunków lub zmian klimatycznych. Ptaki są fascynującymi zwierzętami w Egipcie bogowie byli przedstawieni pod postaciami ptaków. Tytuł "Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach" intrygujący dlaczego gęś została "jej wysokości". W młodości posiadałam parkę papużek uwielbiałam ich. Książka Jacka Karczewskiego interesująca, może kiedyś tytuł zapisany.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jest to książka dla mnie. Ale recenzja zachęca by sięgnąć po nią napewno znajdzie swoich fanów

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasami mam straszny deficyt odkrywania czegoś nowego i właśnie w takich chwilach poluję na takie książki. Myślę, że byłabym zafascynowana bohaterami tego wydania. Poznawanie ich byłoby fantastyczną przygodą. Podziwiam przekaz autora i to jak pięknie ujął bohaterów swojej książki, taki zabieg jak Indeks Bohaterów czy pisanie nazw ptaków z wielkiej litery naprawdę robi miłe wrażenie. Zapamiętam ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń