czwartek, 26 grudnia 2019

Bohdan Dyakowski - "Z naszej przyrody"

Autor: Bohdan Dyakowski
Tytuł: Z naszej przyrody
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 26 listopada 2019
Liczba stron: 696
Ocena: 10/10

Opis:

To jedno z dwóch klasycznych, obok „Naszego lasu”, dzieł najwybitniejszego polskiego popularyzatora wiedzy o przyrodzie. Znajdują się w nim opisy wszystkich najważniejszych roślin i zwierząt występujących na terenie naszego kraju. Autor nie ukazuje ich jednak w suchym porządku systematycznym, przedstawia całokształt życia lasu, pola, łąki, stawu — od obudzenia się ze spoczynku zimowego na wiosnę do stopniowego zamierania w jesieni. Bohdan Dyakowski był zarówno przyrodnikiem, pedagogiem i literatem. Uczy umiejętnego podpatrywania świata, rozumienia procesów i mechanizmów, które nim rządzą. Jego opowieść, bogato ilustrowana, nie jest sucha i bezosobowa. Przyroda poznawana nie w warunkach laboratoryjnych i w wykładowej sali, ale w czasie wędrówki i spaceru jest bliska i fascynująca. W tej książce wszystko ze sobą rozmawia, współgra, współżyje. Autor ucząc poznawać otaczający świat, uzupełnia narrację przysłowiami, cytatami z wierszy Mickiewicza, Krasickiego, Pola, Konopnickiej i wielu innych twórców, którzy, od wieków obserwowali świat, zachwycali się nim i swój zachwyt najpiękniej wyrazili.

Recenzja: 

Gdyby człek znał po świadomu, 
Ile skarbów leży e domu, 
I co tworów Bożych w borze, 
To by więcej było morze, 
Na tym świecie gniazd szczęśliwych, 
Ludzi dobrych i prawd żywych. 
(W. Pol)*

Przyroda od zawsze jest bliska mojemu sercu. Wychowałam się na Mazurach, a wyprawy do lasu, na łąki i pola były dla mnie codziennością. Natura to dla mnie najprawdziwsza kraina cudów, pełna sekretów i czarów, a Bohdan Dyakowski postrzega ją bardzo podobnie. W książce Nasz las i jego mieszkańcy (innej powieści autora) zakochałam się bez pamięci i ogromnie ucieszyłam się na wieść, że Wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło wznowić i drugie dzieło wspaniałego przyrodnika. A najnowsze wydanie, co tu dużo mówić, jest po prostu obłędne! 

Z naszej przyrody jest misternie wydane - z całą pewnością to jedna z najpiękniej wydanych książek przyrodniczych, z jakimi miałam dotychczas do czynienia. Wszystko w niej wspaniale współgra i tekst, i piękne ilustracje oraz współczesne, kolorowe zdjęcia, którymi książka została urozmaicona. Dzięki tym barwnym dodatkom nieco łatwiej odnaleźć się wśród naszej rodzimej fauny i flory, a spacer na który zabiera nas Bohdan Dyakowski nabiera więcej aspektów. 


Książka została podzielona na sześć rozdziałów, przedstawiających rozmaite siedliska w różnych miesiącach (W domu i na podwórku, W ogrodzie, W polu, Na łące, W lesie, Woda). W każdym z nich autor bogato opisuje rośliny i zwierzęta występujące w danym miejscu oraz przedstawia ich życie (od budzenia się wiosną do zamierania jesienią), jednakże nie robi tego w sposób podręcznikowy, dzięki czemu lekturę chłonie się z większą przyjemnością i zaangażowaniem. Dyakowski uczy nas tutaj rozumieć otaczającą nas naturę, by odczuwać jej piękno, namawiając do obserwacji i samodzielnych poszukiwań czarów. Jego narracja sprawia, że nawet pospolite istoty stają się na swój sposób magiczne, a i działania człowieka dla przyrody okazują się istotniejsze. Jesteśmy wzajemnie zależni, ot co. 

Bohdan Dyakowski pisze w sposób niezwykle przystępny. Z pasją i zaangażowaniem omawia nawet najmniejsze istoty (rośliny, owady, ptaki, gryzonie...), uważnie obserwując otaczającą go naturę. To czyni Z naszej przyrody swoistą gawędę o polskiej przyrodzie, a jednocześnie nie brakuje tutaj fachowej wiedzy o gatunkach roślin i zwierząt, przekazanej w fenomenalny sposób. Jak wspominałam wcześniej, autor zabiera nas zwyczajnie na spacer, zgrabnie opowiadając o przyrodzie i wplatając w swą historię nawet polskie przysłowia i poezję (m.in. Adama Mickiewicza i Marii Konopnickiej. Ta książka to cudo, które najzwyczajniejszy w świecie budzi miłość do rodzimej przyrody… 

Z naszej przyrody to lektura obowiązkowa dla miłośników fauny i flory. Choć książka powstała na początku XX wieku, wiedza w niej zawarta zdaje się być zadziwiającą aktualna, a język zrozumiały dla każdego pospolitego zjadacza chleba. Jestem absolutnie zachwycona tą pozycją i mam nadzieję, że Wydawnictwo Zysk i S-ka pokusi się o wydanie pozostałych książek autora. Najprawdziwszy majstersztyk. Polecam z całego serducha!

*str. 5

11 komentarzy:

 1. Nie czytałam poprzedniej książki, ale widzę, że muszę to nadrobić. Są to pozycje, które każdy, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, powinien przeczytać. Do tego widzę wspaniałe ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka naprawdę zachwyca. Chociaż niezbyt często sięgam po tego typu publikacje to patrząc na nią mam ochotę natychmiast to zmienić. Warto poczytać o cudach natury i poznać ich prawdziwe piękno. Przyroda ma tyle tajemnic, że jej odkrywanie z pewnością dostarczy mi mnóstwa wrażeń. Zapisuję sobie ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka ukazuje naszą rodzimą przyrodę, która nas otacza a my nie widzimy jej. "Z naszej przyrody" przyciąga wzrok piękną okładką, a także zawartością oraz ilustracjami a wiersze oraz przysłowia dodają książce uroku. Dobrze, że książka jest napisana przejrzystym językiem, ułatwi czytelnikom w zrozumieniu treści. Tylko wyjść na spacer z taką książką i podziwiać, odkrywać przyrodę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie czytam tego typu książek ale na tą czuję się zachęcona samą okładką. Jest po prostu przepiękna i ma w sobie coś z magii. Myślę, że to lektura właściwie dla każdego, warto wiedzieć coś o otaczającym nas świecie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co prawda, ja sama mam już za sobą etap gdy z namiętnością zaczytywałam się w książkach z tego gatunku. Jednak tutaj muszę przyznać, że sięgnęłabym do niej choćby dla samej grafiki, dla strony edytorskiej, która zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia. Na myśl przychodzi mi od razu skojarzenie z ilustracjami zamieszczonymi w książkach z mego dzieciństwa, a to od razu budzi we mnie pozytywne skojarzenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam programy przyrodnicze, od małego pamiętam jak oglądałam z zapartym tchem programy BBC na jedynce i dwójce o zakątkach całego świata 😍 ta książka to coś dla mnie, chętnie bym ją przeczytała 😊 Super, że wydawnictwo wznowiło wydania książek tego autora. Warto czytać takie pozycje, poznawać i odkrywać na nowo otaczający nas świat 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna okładka. Po niej zapewne bym się zdecydowała. Zdecydowanie dla przyrodolubców.

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka super. Lubię przyrodę i wszelkiego rodzaju kanały przyrodnicze myślę że ta pozycja jest dla mnie i chętnie po nią siegne

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, ze przyrodą każdemu z nas jest bliska, ale faktycznie, Ci którzy mieszkają otoczeni nią są zazwyczaj bardziej z nią związani. Natura jest nieodłącznym elementem naszego życia dlatego powinniśmy się bo nią troszczyć. Ale niestety nie każdy tak uważa, i nie każdy wie jakie ona skarby w sobie kryje.
  W tej książce najbardziej obawiałam się właśnie tego, że będzie zbyt podręcznikowa, a ciężko jest takie czytać. Na szczescie autor nie poszedł schematowo i dodał książce magii, dzięki czemu wzbudzi ona większe zainteresowanie.
  Choć nie zdarza mi się czytać takich pozycj, bo właśnie zazwyczaj są one pisane podręcznikowo, to ta mnie zauroczyła. Fajnie jest poznawać i odkrywać to co natura jeszcze ukrywa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę że ta książka mogłaby mi się spodobać. Uwielbiam zwierzęta i naturę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kocham przyrodę, zwierzęta... Na pewno sięgnę po taką książkę. To moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń