sobota, 2 maja 2020

Patricia Wiltshire - "Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw"


Tytuł: Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw
Autor: Patricia Wiltshire
Wydawnictwo: Feeria
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 330

Opis:
Czy zastanawiasz się czasem, ile informacji kryje się pod twoim butem?
Ta fascynująca książka jest mieszanką reportażu i opowieści o nauce badającej cenny, ale często szokujący związek między kryminalistyką a naturą. Patricia Wiltshire, pionierka ekologii sądowej, opisuje w niej najbardziej zagadkowe morderstwa… i najbardziej nietypowe śledztwa.
Dla autorki istotny jest każdy szczegół, od śladów błota na cichej wiejskiej drodze po brud na podeszwach butów. Właśnie tam tkwią wskazówki pozostawione przez przestępców!
Patricia Wiltshire, uzbrojona w mikroskop, wyszukuje dowody i eliminuje hipotezy, ostatecznie opracowując przekonującą tezę o tym, kto, jak i kiedy popełnił zbrodnię. Jej niezwykła wiedza, dokładność i pasja do ujawniania prawdy sprawiła, że stała się jednym z najbardziej pożądanych konsultantów policji na świecie. Ślady zbrodni to rozwiązywanie zagadek morderstw, znajdowanie zwłok i oczyszczanie z zarzutów niesłusznie oskarżonych. Książka wprowadzi cię w niewidzialny dotąd świat roślin, zwierząt, pyłków, zarodników, grzybów i mikrobów – tak, ten pod twoimi stopami! Dzięki niej zrozumiesz, jak zaskakująco silna jest nasza relacja z przyrodą. Przekonaj się, ile do powiedzenia na sali sądowej ma natura!


Recenzja:
Książki z dziedziny kryminalistyki cieszą się niesłabnącą popularnością. Zwykłych zjadaczy chleba fascynują przestępstwa i sposób, w jaki są one wykrywane. Sama przeczytałam sporo takich pozycji, studiowałam nawet kierunek o wdzięcznej nazwie chemia kryminalistyczna i zawsze chętnie sięgam po książki, które jakoś ten temat zgłębiają. Czytałam już o tym, jak pomagają w śledztwie badania nad rozkładem zwłok czy profilowanie przestępców, ale ekologia sądowa, którą Patricia Wiltshaire opisuje w Śladach zbrodni, to dla mnie zupełnie nowa dziedzina wiedzy.
Biorąc pod uwagę obecny rozwój nauki i technologii, popełnianie przestępstw staje się coraz trudniejsze. Przestępcy posługują się co prawda bardziej wyrafinowanymi metodami niż kiedyś, ale sposobów na wykrywanie zbrodni jest już tyle i są tak zaawansowane, że trudno o zbrodnię, która nie zostawi żadnego śladu. Jeśli nie będzie to nagranie na monitoringu, odciski palców czy materiał biologiczny, przestępcę może pogrążyć… pyłek na podeszwach jego butów. Ale od początku.
Patricia Wiltshaire nie od razu została ekologiem sądowym. Była archeolożką sądową, od ponad 45 lat zgłębiającą świat roślin, kiedy w 1994 roku policja po raz pierwszy poprosiła ją o pomoc. Sprawa dotyczyła zaginięcia młodej kobiety – w miarę szybko ustalono, że odpowiadał za to jej narzeczony, który zabił ją w trakcie kłótni, a zwłoki wywiózł do lasu i zakopał. Sęk w tym, że miejsce wybrał bez żadnego planu i nie potrafił później do niego wrócić. I tu wkracza Patricia, która na podstawie analizy pyłków i zarodników znajdujących się na ubrania zabójcy, jego butach, matach podłogowych z samochodu, nakładach na pedały i kilku innych drobiazgach sporządza profil miejsca, w którym pochowano ciało. Brzmi jak magia? Cóż, w rzeczywistości sprowadza się to do długich godzin spędzonych przy mikroskopie.
Na czym polega praca ekologa sądowego? Najprościej rzecz ujmując, bada on ślady interakcji między przestępcą a otaczającym go światem przyrody. Taki ekolog może pomóc ustalić, czy dana osoba przebywała na miejscu zbrodni lub dajmy na to w przypadku gwałtu, gdy mamy słowo przeciwko słowu, która osoba mówi prawdę.
Jak to w tego typu pozycjach bywa, na książkę składają się głównie opisy spraw, w których autorka brała udział. Poszczególne przestępstwa służą jako punkt wyjścia do opisania metod, jakimi posługuje się ekolog sądowy, oraz samej mykologii i palinologii, a także możliwości ich wykorzystania w kryminalistyce. Jednocześnie sporo tu wątków autobiograficznych. Autorka opisuje swoje dzieciństwo i najważniejsze wydarzenia z życia, które ją ukształtowały. Bez wątpienia jest osobą pracowitą, rzetelną i posiadającą szeroką wiedzę w swojej dziedzinie oraz dziedzinach pokrewnych, a przy tym jest wymagająca i bardzo krytyczna i potrafi bez żenady pisać o żalu, jaki miała do swoich rodziców, czy byłego męża. Przestawia również swój światopogląd, który niektórzy mogliby nazwać dość kategorycznym. Choć siłą rzeczy takie pozycje są mocno związane z osobą autora, nie lubię, kiedy reportaż zmienia się w autobiografię, a Patricia Wiltshaire w pewnym momencie dość mocno zbaczała z kursu.
Ślady zbrodni to książka taka jak ich autorka: rzetelna i solidna. W dodatku choć pozycji o trupach czy psychice morderców jest mnóstwo, nie sądzę, byście znaleźli drugą taką, która opowiadałaby o tym, jak świat przyrody może pomóc w złapaniu przestępcy. Z minusów: jest dość nużąca i szybko się nudzi, bo autorka już na wstępie wszystko wyjaśnia, a potem głównie powtarza opisy swojej pracy. Z tego powodu czytałam ją bardzo długo, ale nie zmienia faktu, że dzięki niej dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Jeśli interesujecie się kryminalistyką, nie możecie ominąć tego tytułu.

15 komentarzy:

 1. Wydaje się w porządku. Zanotuje tytuł i może kiedyś do niej wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie, zapisuje tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie pociąga mnie ta tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zawsze zacznę od okładki, jako swoistego początku. W tym przypadku reprezentuje ona pewien minimalizm zarówno w kolorach, jak i elementach, które się na niej znajdują. Zostały dobrane idealnie do tytułu „Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw". Ślad buta, ulatujące dmuchawce, mucha. Wszystko w barwach przybrudzonej bieli jak na śniegu i czerni, do tego litery w tytule, w imieniu i nazwisku autorki przechodzące jakby pomiędzy kolorem bordowym a czernią. Zdecydowanie ta część książki robi konkretne wrażenie. Zarówno poprzez opis, jak i recenzję mogę się przekonać, że to, co przedstawia nam Patricia Wiltshire, przenosi nas w świat trudno zrozumiały dla większości z nas, gdyż nie sposób uwierzyć, że to ten drobny ślad pod podeszwą może doprowadzić do rozwiązania zagadki? Książka wydaje się całkiem ciekawa, może nam dać spojrzenie na obraz, działania osób zajmujących się właśnie badaniem dowodów. Nie jestem jednak pewna czy dla każdego ona będzie pasować, wiadomo, są gusta i guściki, jednak osoby, które gustują w delikatniejszej tematyce, mogą nie preferować tej tutaj zamieszczonej, chociaż oczywiście mogą się z nią zapoznać. Ja sama jestem ciekawa, jednak na chwilę obecną zamieszczę tę książkę na liście: jeszcze nie wiem, jeszcze się waham czy przeczytam, czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się rzetelne i solidne źródło wiedzy. Szkoda tylko, że odrobinę nużące. Ale i tak chętnie do niej zajrzę, najwyżej będę czytać po trochu, przerywają dobrą sensacją. W końcu Stanisław Jerzy Lec pisał: Czasem nawet głupi but zostawia po sobie niezniszczalny ślad.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca pozycja przedstawiająca metodę badań w kryminologii. Możemy poznać zagadki kryminalne z innej strony, inaczej będziemy postrzegać otaczający nas świat, że pyłek z kurtki może doprowadzić do rozwiązania sprawy i schwytania mordercy. W świadomości nie wiemy dokładnie jak dochodzi do schwytania winowajcy, "Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw" przybliżają nam to. Chętnie dowiedziałabym, się więcej na temat ekologii sądowej.

  OdpowiedzUsuń
 7. O ekologii sądowej nie słyszałam, ale brzmi ciekawie, jak CSI trochę czy Sherlock 😍😍❤ Moje klimaty, więc chętnie poczytam. Lubię takie reportaże ❤

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie interesowałam się kryminalistyką, więc jestem pod wrażeniem, jak bardzo rozwinęła się nauka i technologia w kierunku wykrywania zbrodni, a mimo to wydaje mi się, że tych zbrodni jest jeszcze więcej i wcale nie są tak łatwo wykrywane, czasem nawet w ogóle. Jednak to zdecydowanie nie jest mój temat. Opisy zbrodni, czy tez wątki autobiograficzne w zupełności mnie odstraszają. Nie wiem czy przetrwałabym chociaż jedną stronę. Chociaż może jakbym miała kiedyś problemy z zasypianiem to po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam, że tematyka bardzo ciekawa i już sama recenzja mnie wciągnęła i czytałam z zapartym tchem "o pyłkach na butach". Zastanawiam się tylko, na ile nas, jako państwo, stać by przeprowadzać takie badania przy przestępstwach? Ale to pytanie na osobną dyskusje.
  Super, że piszecie o tej książce tutaj, bo przyznam, że pewnie nigdy nie zwróciłabym na nią uwagi, a z moich odczuć przy czytaniu recenzji wnioskuje, że byłaby to dla mnie ogromna strata.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem zaintrygowana. Lubię takie kryminalistyczne ciekawostki 😍 tak samo jak uwielbiam te wszystkie seriale kryminalne 🖤 wpisuję sobie na listę 😏

  OdpowiedzUsuń
 11. Szukałem zaklęcia miłosnego, które sprowadziłoby moją żonę po rozstaniu przez 2 lata, próbowałem 3 różnych rzucaczy zaklęć, za które zapłaciłem im pieniądze i żadne z nich nie było w stanie odzyskać mojej żony, przez co wyglądałem na sfrustrowanego, dopóki nie mój przyjaciel skierował mnie do doktora Muguru, który zrobił to, co nazwałem zaklęciem miłości. Byłem z nim w kontakcie i po 48 godzinach moja żona zadzwoniła do mnie i powiedziała, że chce, abyśmy byli razem, a teraz wróciliśmy z moją 8-letnią córką i w naszym związku jest więcej romansu. proszę, jeśli ktoś potrzebuje prawdziwego zaklęcia miłosnego lub oszustwa wcześniej, zaklęcie Muguru jest rozwiązaniem twojego problemu w związku, do którego możesz się z nim skontaktować, Call / WhatsApp: +90 538 069 4285
  E-mail: dr.makinidrmurugu@gmail.com
  Strona internetowa: http://drmuruguspells.com
  Strona internetowa: https://drmakinidrmurugu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. NATYCHMIASTOWA ŚMIERĆ SPELL CASTER KONTAKT DR. MURUGU +90 538 069 4285
   
  Bardzo się cieszę z tego, co zrobił dla mnie Prorok Muguru, pomaga mi rzucić zaklęcie śmierci na życie mojego przyjaciela, który tak naprawdę martwił moje życie i przyszłość, nigdy nie potrzebowali mnie do postępu, za każdym razem, gdy dostaję pracę od firmy, Zostałem odwieziony z powodu moich przyjaciół czarów, nigdy nie wiedziałem, że mój przyjaciel niepokoi mnie, dopóki pewnego dnia nie skontaktowałem się z Prorokiem Muguru o pomoc, a on powiedział mi, Ramson, mój przyjaciel jest tym, który mnie niepokoi, a on pomaga mi rzucić mu zaklęcie śmierci. Cieszę się, ponieważ Ramson, złoczyńca, nie żyje wczoraj z wielkim zaklęciem śmierci Proroka Mujuru. skontaktuj się z nim teraz, jeśli potrzebujesz zaklęcia śmierci pod adresem: dr.makinidrmurugu@gmail.com Zadzwoń / WhatsApp: +90 538 069 4285
  E-mail: dr.makinidrmurugu@gmail.com
  Strona internetowa: http://drmuruguspells.com
  Strona internetowa: https://drmakinidrmurugu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. NATYCHMIASTOWA ŚMIERĆ SPELL CASTER KONTAKT DR. MURUGU +90 538 069 4285
   
  Bardzo się cieszę z tego, co zrobił dla mnie Prorok Muguru, pomaga mi rzucić zaklęcie śmierci na życie mojego przyjaciela, który tak naprawdę martwił moje życie i przyszłość, nigdy nie potrzebowali mnie do postępu, za każdym razem, gdy dostaję pracę od firmy, Zostałem odwieziony z powodu moich przyjaciół czarów, nigdy nie wiedziałem, że mój przyjaciel niepokoi mnie, dopóki pewnego dnia nie skontaktowałem się z Prorokiem Muguru o pomoc, a on powiedział mi, Ramson, mój przyjaciel jest tym, który mnie niepokoi, a on pomaga mi rzucić mu zaklęcie śmierci. Cieszę się, ponieważ Ramson, złoczyńca, nie żyje wczoraj z wielkim zaklęciem śmierci Proroka Mujuru. skontaktuj się z nim teraz, jeśli potrzebujesz zaklęcia śmierci pod adresem: dr.makinidrmurugu@gmail.com Zadzwoń / WhatsApp: +90 538 069 4285
  E-mail: dr.makinidrmurugu@gmail.com
  Strona internetowa: http://drmuruguspells.com
  Strona internetowa: https://drmakinidrmurugu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. NATYCHMIASTOWA ŚMIERĆ SPELL CASTER KONTAKT DR. MURUGU +90 538 069 4285
   
  Bardzo się cieszę z tego, co zrobił dla mnie Prorok Muguru, pomaga mi rzucić zaklęcie śmierci na życie mojego przyjaciela, który tak naprawdę martwił moje życie i przyszłość, nigdy nie potrzebowali mnie do postępu, za każdym razem, gdy dostaję pracę od firmy, Zostałem odwieziony z powodu moich przyjaciół czarów, nigdy nie wiedziałem, że mój przyjaciel niepokoi mnie, dopóki pewnego dnia nie skontaktowałem się z Prorokiem Muguru o pomoc, a on powiedział mi, Ramson, mój przyjaciel jest tym, który mnie niepokoi, a on pomaga mi rzucić mu zaklęcie śmierci. Cieszę się, ponieważ Ramson, złoczyńca, nie żyje wczoraj z wielkim zaklęciem śmierci Proroka Mujuru. skontaktuj się z nim teraz, jeśli potrzebujesz zaklęcia śmierci pod adresem: dr.makinidrmurugu@gmail.com Zadzwoń / WhatsApp: +90 538 069 4285
  E-mail: dr.makinidrmurugu@gmail.com
  Strona internetowa: http://drmuruguspells.com
  Strona internetowa: https://drmakinidrmurugu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Super książka też ją czytałem i bardzo mi się podobała

  OdpowiedzUsuń