czwartek, 6 sierpnia 2020

Joanna Jax - "Drugi Brzeg"


Autor: Joanna Jax
Tytuł: Drugi brzeg 
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 1 lipca 2020
Liczba stron: 502
Ocena: 9/10

Opis:

Joanna Jax – bestsellerowa autora, którą pokochały Czytelniczki – z zupełnie nową powieścią! Poruszająca historia rodziny, w czasach, gdy każdy dzień był niewiadomą. Rodzina Niemojskich próbuje odnaleźć się w trudnej rzeczywistości 1919 roku. Osiemnastoletnia Wiktoria, po ciężkiej chorobie, wkrótce opuści swoją ukochaną Warszawę i wyjedzie na wieś. Starszy z braci – Fryderyk – po wojnie pozostaje żołnierzem i wiąże swoją przyszłość ze służbą. Młodszy – Gustaw – myśli tylko o dobrej zabawie i hulaszczym trybie życia. Głowa rodu wraca do zdrowia po walce podczas wojny. Matka – Hortensja – udziela się natomiast charytatywnie i dba o domowe ciepło. Jak potoczy się rodzinna historia? Z jakimi wydarzeniami będą zmuszeni zmierzyć się bohaterowie? Jak losy Polski wpłyną na życie Rodu Niemojskich? W trudnych czasach… rodzina jest siłą!

Recenzja:


   Jak ja uwielbiam te momenty, kiedy to mam przyjemność sięgnąć po najnowszą książkę Joanny Jax. Tym razem autorka rzuca nas w powojenny wir wydarzeń i rodzinę Niemojskich. Ja ogólnie nie czytam takich książek,  ale w wykonaniu tej Pani zawsze jest to niesamowita przygoda. Także dzisiaj słów kilka na temat Drugiego brzegu.

Jak odnaleźć się w rzeczywistości roku 1919? Rodzina Niemojskich musi dostosować się do tego, jak teraz wygląda młoda Polska, która dopiero co odzyskała swoją niepodległość. Wiktoria po ciężkiej chorobie wyjeżdża na wieś. Pierworodny Fryderyk wiąże swoją przyszłość z wojskiem, a Gustaw myśli tylko o dobrej zabawie. Jak potoczy się rodzinna historia?

Jeśli mam być szczera, to na początku odrobinę obawiałam się, że nie dam rady wciągnąć się w tę historię i dosyć opornie będzie mi z nią szło. I faktyczne, przez pierwszych kilka rozdziałów musiałam się przestawić na to w jaki sposób jest napisana i że każdy z rozdziałów kolejno dotyczy innego człona rodziny Niemojskich, lub innej bliskiej im osoby. Jednak nie trwało to zbyt długo i wciągnęłam się bardzo w tę historię. Jej przeczytanie zajęło mi trochę czasu, ale za każdy razem sięgałam po tę książę z ogromna przyjemnością.

To co powtarzam praktycznie zawsze przy książkach Tej autorki mogę wspomnieć i tym razem. Największym atutem jej całej twórczości i tej książki także jest to, w jak świetny sposób łączy faktyczne tło historyczne, które miało miejsce z częścią fabularną. Ja osobiście nie znam się zbyt dobrze na tych czasach i nie jestem w stanie stwierdzić, które szczegóły były prawdziwe a które nie. Oczywiście mówię tu o jakiś nazwach czy czymś takim. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak autorka musiała się ogóle przygotować do napisania takiej książki, aby wszystko było tak realne.

Tak jak już wspomniałam, każdy z rozdziałów jest poświęcony tak na prawdę osobistej historii każdego z bohaterów, jednak one bardzo mocno się ze sobą przeplatają. Podoba mi się takie podejście do narracji, ponieważ ono sprzyja budowaniu głębokich i ciekawych postaci. Oczywiście moim ulubionym bohaterem tej książki jest Gucio, bo któż by innym, jednak każdy z przedstawionych bohaterów jest bardzo dobrze przybliżony czytelnikowi.

O stylu autorski nie powiem zbyt dużo, bo już wielokrotnie rozpływałam się na tym jak bardzo go lubię. Oczywiście i tym razem Joanna Jax zaprezentowała się od najlepszej strony. Jednak chciałam zwrócić uwagę, na jedną rzecz, która towarzyszyła mi przez całą książkę. Niby pierdoła, a jednak powtarza się bardzo często. Mianowicie, kiedy któryś z bohaterów żartował czy mówił coś uszczypliwego lub zabawnego, zawsze "rechotał". Nie żebym miała coś do tego słowa, ale w większości przypadków zawsze było rechotanie. Nie żeby mi to przeszkadzało, ale tak jakoś zwróciłam na to uwagę. 

Historia ta jak zwykle dostarczyła mi całego wachlarza emocji podczas czytania. Tak bardzo wciągnęłam się w losy rodziny Niemojskich, że razem z nimi przeżywałam ich rozterki i radości. Tutaj praktycznie cały czas coś się działo i jeszcze to historyczne napięcie w tle sprawiło, że czytało mi się bardzo dobrze tę książkę.

W sumie nie orientuje się, jakie dale losy czekają tę historię. Wydaje mi się, że będzie to jednotomowa historia, ale mogę się mylić i w sumie chętnie przeczytałabym jakieś dalsze losy bohaterów, choć to zakończenie jak dla mnie jest bardzo dobre i tak mogłoby już zostać. Dobra zagmatwałam pewnie, ale mam nadzieję, że zrozumieliście.

Mogę Wam z czystym sumieniem polecić sięgnięcie po tę pozycję, bo jestem przekonana, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. I proszę, nie zrażajcie się, jeśli nie czytacie takiego gatunku literatury, ja też tego nie robię, a jednak książki Pani Joanny Jax mają coś w sobie coś, co nie pozwala się od nich oderwać ani na chwilę. 

Tę niesamowitą książkę znajdziecie w ofercie księgarni internetowej selkar.pl

Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.

9 komentarzy:

 1. Po książki Joanny Jax można sięgać w ciemno. Doskonale napisane, przemyślane, dopracowane. Budzą wiele emocji i rzeczywiście wciągają czytelnika. Zabierają w podróż w czasy znane z kartek podręcznika do historii, ale nie nudzą, pokazują codzienne życie zwykłych ludzi, a niejako w tle toczy się historia i przewijają się "prawdziwi"ludzie żyjący w tamtych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam powieści J. Jax. Od dawna je zbieram. W duchu podziwiam autorkę za tworzenie tak pięknych i klimatycznych historii. Ostatnio mam trochę braków, ale wcześniej, czy później na pewno uzupełnię swoją domową biblioteczkę. Takie książki kupuję w ciemno. "Drugi brzeg" - oczywiście też jest w planach i marzeniach. Recenzja prześliczna, jednak inna nie mogła być...

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna recenzja książki Joanny Jax a ja jeszcze nie przeczytałam żadnej książki pisarki. Niedługo mam wizytę w bibliotece i muszą z nie wyjść z jakąś książką Pani Jax. "Drugi Brzeg" zbudza zainteresowanie, ja także rzadko czytam książki z historia w tle. Ale jestem ciekawa losu rodziny Niemojskich na tle 1919 roku i późniejszych lat, jak potoczą się losy rodzeństwa. Oczywiście fikcja literacka miesza się z prawdziwymi wydarzeniami ale takie książki pozwalają nam zapoznać się z naszą historią, a może "Drugi Brzeg" zmotywuje niejednego czytelnika to poszerzenia swojej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytając tutejsze recenzje możemy się dowiedzieć, że Joanna Jax jest autorką piszacą świetne książki wojenne i historyczne.Tu nie jest inaczej. Jest to książka dosyć ciężka, na pewno jedna z cięższych które autorka napisała i głównie chodzi tu o język, ale po kilku działach można się już przyzwyczaić.
  Autorka dogłębnie zapoznaje nas z historią bohaterów nie zanudzająć nas tym, a budując emocje, i mimo, że jest to opowieść o jednej rodzinie a ich losy jakoś się tam przeplatają to tak naprawdę mamy poznajemy historie każdego z bohaterów oddzielnie. Bardzo zaciekawiła mnie rodzina Niemojskich i chętnie poznam ich rodzinne prepyterie i juz żałuję że być może to jedno tomowa powieść,

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciesze się bardzo z tej recenzję, bo książka czeka na mojej półce na swoją kolej. Uwielbiam, kiedy historia jest tak napisana, że czytelnik staje się jej częścią i może przeżywać razem z bohaterami ich rozterki i radości, kiedy doświadcza przeróżnych emocji, i kiedy może nawet "rechotać". Styl autorki nie zaskoczył mnie i tym razem, ciągle powoduje "rozpływanie się" czytelnika. I kto, jak kto, ale Joanna Jax to mistrzyni osadzania powieści w przeszłości. Ja nie odpuszczę za żadne skarby!

  OdpowiedzUsuń
 6. Z pozoru książki Joanny Jax „Drugi Brzeg”, a dokładnie jej okładka skojarzyła mi się z Dorianem Greyem. A czy pozory były prawdziwe? Przyznam, że nie mogę oprzeć się temu wrażeniu, a jednocześnie podoba mi się mroczne przedstawienie całości, postaci, kolorystyki, wszystkich elementów. On w czerni, ona w bieli. Dwie przeciwstawne osoby, dwa zupełnie różne punkty widzenia. Mrok i niewinność. I o ile podoba mi się okładka tak do treści, zawartości książki nie jestem w stanie się przekonać. Nie przepadam za fabułą, która pokazuje nam czasy, jakie otrzymujemy w tej książce. Czasy powojenne, to jednak nie dla mnie. Całość może wydawać się okej, jednak wiem, że nie przeczytam tego. Inną ochotę miałam po spojrzeniu na okładkę, jednak treść mnie do siebie nie przekonała. Odpuszczam sobie tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że by mi się spodobała. Uwielbiam takie powieści łączące wątki obyczajowe z historią. Powieść mówi o całej rodzinie i losach każdego jej przedstawiciela, ciekawe. Muszę w końcu przeczytać coś pani Joanny, może będzie to akurat Drugi brzeg 💙

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak, miałam przyjemność już poznać twórczość Pani Joanny Jax (Patrycji May). Miałam też okazję spotkać się i pozrozmawiać z Panią Joanną podczas Targów Książki w Katowicach. Recenzja "Drugiego brzegu" przekonuje mnie, iż mam szansę na spotkanie z kolejną klimatyczną, naładowaną emocjonalnie i wciągającą historią. Lista książek do przeczytania wzbogaca się o kolejny tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo chcę, chcę, chcę ❤️❤️❤️📚📚📚❤️❤️❤️

  OdpowiedzUsuń