wtorek, 16 marca 2021

Patrick Ness - "Pytanie i Odpowiedź"

Autor: Patrick Ness
Tytuł: Pytanie i Odpowiedź
Cykl: Ruchomy chaos (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 9 marca 2021
Liczba stron: 528
Ocena: 9/10

Opis:

Kontynuacja bestsellera Patricka Nessa "Na ostrzu noża", na podstawie którego został nakręcony film z Daisy Ridley i Tomem Hollandem w rolach głównych, który wejdzie na ekrany kin w 2021 roku.

Witajcie w Nowym Prentisstown! W mieście, które zadaje więcej pytań, niż daje odpowiedzi, w świecie, w którym wszystkie żywe stworzenia słyszą swoje myśli w niemilknącym strumieniu dźwięków, słów i obrazów zwanym Szumem.
Uwięziony i oddzielony od Violi Todd zostaje zmuszony do podporządkowania się rozkazom burmistrza Prentissa, który teraz mianował się prezydentem. Todd oswaja się z nową rzeczywistością, ale pytania i wątpliwości nie przestają go dręczyć. Gdzie jest Viola? Co się dzieje poza miastem? Czym jest tajemnicza Odpowiedź? Aż pewnego dnia miastem wstrząsają wybuchy i nieuchronnie zbliża się finalna bitwa.

Recenzja:

Bardzo, bardzo mocno wyczekiwałam kontynuacji Na ostrzu noża! BARDZO! Ten cykl jest fantastycznie niepokojący, wzbudza pełną gamę emocji (i wszystkie rodzaje dreszczy) oraz porywa od stron pierwszych! Podobnie jak w przypadku tomu pierwszego, tak i tutaj czasami przy treści dygotałam, ale… odłożyć książki nie potrafiłam. Jestem może dziwna, ale kocham bogactwo wrażeń, które twórczość Patricka Nessa mi dostarcza!

Jak zawsze wspominam przy recenzji części kolejnych serii, tak i tutaj jestem trochę w kropce, bo o fabule nie mogę za wiele powiedzieć. Pytanie i Odpowiedź czystą kontynuacją wydarzeń, aczkolwiek następuje tutaj wiele zmian. Przede wszystkim, głównym motywem jest tutaj wojna, którą autor przedstawia w sposób nieoczywisty. Ciężko jednoznacznie tutaj stwierdzić, która strona jest zła, która jest dobra – każda zdaje się mieć swoje racje, choć podejmowane czyny niekiedy zdają się im przeczyć. Autor zdaje się tutaj świetnie bawić, urządzając pranie mózgu zarówno bohaterom, jak i czytelnikom – nie wiadomo, komu tu ufać. Niepewność towarzyszy nam przez całą powieść i… po jej zakończeniu sami kwestionujemy swoje myśli względem danych sytuacji i postaci.

- Chcesz to postrzegać w prostych kategoriach dobra i zła (…). Świat nie funkcjonuje w ten sposób. Nigdy nie funkcjonował, nigdy nie będzie (…).

Autor w nietuzinkowy sposób ukazuje tutaj kwestie wojny, rzekomo uzasadnionej przemocy, niewoli oraz braku tolerancji, swoistego rasizmu. Warty przemyślenia jest tutaj szczególnie motyw manipulacji, uleganiu rzekomej lepszej opcji, mniejszemu złu. Jednak jak wiadomo – mniejsze zło to wciąż zło – ale na całe szczęście bohaterowie, choć od razu nie wszystko widzą, z czasem zauważają bolesną prawdę. Bohaterowie są tutaj bardzo prawdziwi – nieidealni, ale z charakterem, rozwijający się oraz – mimo tego, że nie we wszystkim się z nimi zgadzamy – budzą w nas sympatię oraz sprawiają, że trzymamy za nich kciuki. Bo w tej całej nienawiści i SZUMIE, znajduje się miejsce także na poświęcenie i rodzącą się miłość – bardzo realistycznie ukazaną…

Kocham w tej serii również sposób wydania oraz nieoczywistą czcionkę, gdzieniegdzie wyraźnie pogrubioną, niekiedy przybierającą formę osobliwej ilustracji – dodającą klimatu oraz wyróżniającą tę powieść na tle innych. Bo – choć to taki drobiazg – to również wpływa na odbiór całości, budzi malutki niepokój, daje w jakimś stopniu w niektórych fragmentach dodatkowo do myślenia.

Pytanie i Odpowiedź to kapitalna kontynuacja, równie fantastyczna jak Na ostrzu noża i – być może – jeszcze bardziej poruszająca wnętrze czytacza. To intrygujący postapokaliptyczno-dystopijny obraz społeczeństwa, który absorbuje i wprawia w zdumienie, bo choć kręci się wokół problemów znanych, tak ukazuje je w sposób niespotykany – pod każdym względem. I – oczywiście – znów kończy się w takim momencie, że mam ochotę rozszarpać autora. Mam nadzieję, że tym razem przyjdzie mi krócej czekać na dalszy ciąg historii Todda i Violi. Polecam z całego (drżącego) serca! 💓

7 komentarzy:

 1. Nie miałam w planie tego czytać. Ale jakoś mnie zachęciłyście. Muszę tylko pamiętać, że to druga część, A Na ostrzu noża pierwsza. Kolejna pozycja wyleciała na chciejlistę

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam pierwszej części. Moc emocji, przemoc, swoisty rasizm... Trochę mam mieszane uczucia co do tej powieści, ale nie mówię "nie".

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przeszłam przez pozycje o tytule "Na ostrzu noża", więc podejrzewam, że to najpierw musiałoby się stać. Czy ta książka nie została czasem sfilmowana? Bo jeśli chodzi o treść, to w sumie moje tematy, dlatego byłoby dziwnie, gdybym nie zajrzała do tej książki (jakiegokolwiek tomu). Rozumiem, że pojawi się jeszcze część trzecia, tak?
  Załączona strona pochodząca z książki przypomina mi inną książkę - "Lanny" Max Porter. Tam również mieliśmy do czynienia z dziwna czcionką przemieszczającą się tam, gdzie zwykle jej nie ma. Było to ciekawe doświadczenie, niecodzienne, by tak rzec. Tamta pozycja była jednak częściowo skierowana do młodzieży (przynajmniej w moim odczuciu), a ta prezentowana tutaj jednak dla starszych czytelników. Ciekawe, nie powiem. Na pewno kiedys zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trafiłam na zwiastun filmu 'Ruchomy chaos' i z tyłu głowy miałam skąd to znam, poszperałam w internecie i trafiłam na "Na ostrzu noża" (recenzja książki zainteresowała mnie). Teraz mamy już drugą cześć "Pytanie i Odpowiedź" (interesujący tytuł) jestem coraz bardziej zaintrygowana światem stworzonym przez Patricka Nessa jego wizją postapokaliptycznej Ziemi. Wojna, nienawiść, zniewolenie, terror a także miłość na pewno będę rozglądać się za tymi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poczekam na całość. To czekania mnie dobija.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe co nam autor zaserwuje w trzecim tomie ? 😁 Zgadzam się drugi tom to udana kontynuacja i dość brutalna lektura, w końcu porusza temat wojny, terroru, okupacji i tego jaki potrafi być człowiek... Kończę teraz pierwszy tom, tak, tak wyszło, że drugi przyszedł do mnie szybciej i zaczęłam go czytać, a potem dopiero zaczęłam pierwszy. U mnie to akurat standard 😂😂

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie poznałam jeszcze pierwszego tomu,więc najpierw powinna pi niego sięgnąć,ale jakoś nie za bardzo mi się do tego spieszy. To raczej nie są moje klimaty. Poczekam na kolejny tom oraz ekranizacje i wtedy zobaczę,czy warto się w nich bardziej zagłębić ☺Jakby się chciała wszystko książki poznać,to życia by nie starczyło,a nie jestm pewna,als wydaje mi się, że przez tą pandemię,dużo więcej książek ujrzało światło dzienne i przez to,miesiąc za miesiąc jest wypełniony po brzegi premierami☺I jak zwykły śmiertelny czytelnik, ma za nimi wszystkim nadążyć,no jak😉☺😀Śliczna okładka☺Bardzo dziękuję za recenzję😘B.B

  OdpowiedzUsuń