środa, 16 lutego 2022

Piotr Górski - "Królowa lalek"

Autor: Piotr Górski 
Tytuł: Królowa lalek
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 8 lipca 2022
Liczba stron: 448
Ocena: 8/10

Opis:

Młoda kobieta po kłótni z mężem wychodzi nocą z przyjęcia. Po kilku godzinach zostaje znaleziona martwa przy trójmiejskiej obwodnicy, ze zmasakrowaną połową twarzy. Śledztwo prowadzi dwóch oficerów policji: podkomisarz Damian Paczulski i komisarz Sławomir Kruk. Po szeregu podjętych działań wydaje się, że zagadkę rozwiązano – znaleziono zarówno motyw, jak i sprawcę. Niespodziewanie na jaw zaczynają jednak wychodzić szczegóły, które grono znajomych ofiary oraz przebieg zdarzenia stawiają w nowym świetle. Rozwikłanie sprawy utrudnia fakt, że Kruk i Paczulski toczą ze sobą zimną wojnę. Nie wiedzą, że znajdą się w sytuacji, w której życie jednego będzie zależeć od lojalności drugiego.

Recenzja:

   Nadszedł ten czas, kiedy miałam wielką przyjemność powrócić do serii ze Sławomirem Krukiem w roli głównej. Musze przyznać, że czekałam aż będę mogła przeczytać kolejny tom i choć musiał na mnie chwilę poczekać na półce, ale już został przeczytany i teraz mogę się podzielić z tobą moją opinią.

Kobieta, która zostaje znaleziona martwa przy obwodnicy, kilka godzin wcześniej pokłóciła się z mężem na przyjęciu i je opuściła. Sprawę dostają Kruk i Paczulki i nie jest to najlepsza kombinacja policjantów. Niespodziewanie na jaw zaczynają wychodzić mroczne sekrety i sprawa morderstwa zaczyna się dosyć mocno komplikować.

Piotr Górski to już jeden z moich ulubionych polskich autorów. Utwierdzam się w tym przekonaniu z książki na książkę. Wcześniej miałam okazję przeczytać pierwsze trzy książki praktycznie jedna po drugiej, tym razem mam dwa tomy i już teraz zastanawiam się co to będzie, jak na kolejny przyjdzie mi jeszcze poczekać, bo oczywiście mam nadzieję, że seria o Sławomirze Kruku będzie kontynuowana. No, ale chyba pora przejść do rzeczy.

Pewnie kilka razy w trakcie tekstu pojawi się moje lekkie narzekanie, na spadek formy, ale myślę, że to dlatego, że dzięki poprzednim książkom miała bardzo wysokie oczekiwania co do tej lektury no i owszem, autorowi udało się do nich zbliżyć ale niestety nie przeskoczyć. 

Mam wrażenie jakby Kruk trochę stanął w miejscu i już nie był taki super jak w poprzednich tomach. Do tego jego relacja z Paczulskim nie trafia do mnie jakoś bardzo. Uważam, że pani prokurator była lepszym towarzyszem i ich relacja byłą jakaś ciekawsza. Tutaj mamy taką małą wojenkę między nimi i niby fajnie, ale czegoś mi tutaj brakuje.

Pomysł na fabułę jest bardzo interesujący, a przede wszystkim wciągający. Od pierwszych stron akcja zaczyna czytelnika coraz bardziej wciągać dawkując mu napięcie, odkrywając przed nim nowe fakty i informacje na temat sprawy. Górski po raz kolejny udowadnia, że każde zdanie ma znaczenie, a sieć powiązań jest dosyć zagmatwana i mniej czujne oko może coś pominąć. Bardzo lubię to w jaki sposób pisze Górski i koniecznie muszę sięgnąć po jakieś inne jego książki, a widziałam, że i jakaś fantastyka się tam przewija, więc jestem tego bardzo ciekawa.

Nie była to najlepsza część i nie ma się co oszukiwać, że jest tutaj lekki spadek formy, jednak wciąż jest to świetna lektura, która mnie wciągnęła. Mam nadzieję, że w kolejnej części Górski zaserwuje czytelnikowi ten sam rewelacyjny poziom, do którego zdążył już nas przyzwyczaić.  I tak, ponarzekałam sobie dosyć mocno ale i tak dalej będę wszystkim polecać tę książkę, a przede wszystkim te serię. 

Czy polecam Ci serię o Sławomirze Kruku? Zdecydowanie tak. Mimo delikatnie słabszej części naprawdę warto zanurzyć się w tym świecie. Najlepsze jest to, że na półce czeka już na mnie kolejny tom, więc możesz się spodziewać, że już niedługo przeczytasz o Bliskiej znajomej na Książkowirze.

Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.

10 komentarzy:

 1. No tak, było już o tej serii... Ja wciąż nie nadgoniłam jednak i nie przeczytałam żadnej książki od Piotra Górskiego. Kiedyś to myślę nadrobić, muszę jednak najpierw umniejszyć mój tzw. "stosik hańby", czyli książek na stanie, a wciąż nieprzeczytanych. Niemniej przydałby mi się jakiś dobry kryminał...

  OdpowiedzUsuń
 2. Z recenzji na recenzję seria o komisarzu Kruku coraz bardziej przypada mi do gustu. "Królowa lalek" interesująca fabuła, zawiła zagadka, pisarz umie zaciekawić czytelnika. Muszę nadrobić poprzednie tomy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco, choć muszę się przyznać że jakoś nie kojarzę tej serii. I rzadko czytam takie książki. Choć czasaki dla odmiany siegam. TA brzmi interesująco, może kiedyś dam jej szanse. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła brzmi interesująco nie znam książek tego autora może kiedyś jego seria wpadni mi w ręce. Zapamiętam sobie 🙂

  OdpowiedzUsuń
 5. Renata Kozłowska17 lutego 2022 20:13

  Przyznam, że zupełnie nie znam tej serii. Ale coraz bardziej mnie kusi by ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpada. Nie jest to książka w mym guście, a klimat też niekoniecznie bym wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po pierwsze to mega okładka! Naprawde świetna i klimatyczna. Fabuła również interesująca. Może nie czytam kryminałów czy thrillerow ale lubie czytać recenzje o tych książkach bo chętnie kupuje je dla mamy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę nadrobić tę serię. Niedawno skupiłam się na cyklu R. Mroza. Teraz na pewno przyjdzie pora na książki Piotra Górskiego, bo widzę po recenzjach i ocenach czytelników,że to naprawę porządna dawka emocji i czytelniczych wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie poznałam bliżej tej serii i raczej szybko coś takiego nie będzie miało miejsca. Powieść wydaje się być bardzo ciekawa,ale ostatnio ciężko wziąć się do czytania książek ze stosiku hańby,więc tym bardziej ciężej jest zaczynać przygodę z całkiem nowym i nieznanym gatunkiem. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak czasem jest, że w serii trafi się gorszy tom, ale 8/10 to wcale nie tak najgorzej 😁 Nie miałam okazji czytać nic z tej serii, ale może się skuszę skoro tak polecasz 😀

  OdpowiedzUsuń