czwartek, 4 sierpnia 2022

John J. Murphy - "Analiza techniczna rynków finansowych"

Autor: John J. Murphy

Tytuł: Analiza techniczna rynków finansowych

Wydawnictwo: Maklerska.pl

Data wydania: 2017

Ilość stron: 446

Ocena: 8/10


Opis:

„Analiza techniczna rynków finansowych” nie bez przyczyny nazywana jest biblią analizy technicznej. To pozycja tak kompleksowa i uniwersalna, że bez niej trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie na rynkach finansowych. John J. Murphy dzięki swojemu 30-letniemu doświadczeniu i pracy w renomowanych instytucjach finansowych zabiera czytelnika w ekscytującą podróż po świecie analizy technicznej – podróż, do której jest znakomicie przygotowany i w której okazuje się doskonałym przewodnikiem. Zarówno język, jak i sposób prezentowania treści zachęcają do wzięcia udziału w wędrówce, niezależnie od stopnia zaawansowania i doświadczenia rynkowego.

Książka Johna J. Murphy’ego kładzie solidny fundament pod rozbudowę posiadanego przez inwestora warsztatu analitycznego. W sposób przystępny i zrozumiały przedstawiono w niej najważniejsze zagadnienia analizy technicznej, takie jak: teoria Dowa, konstrukcja wykresów czy rozpoznawanie trendów oraz formacji zapowiadających ich kontynuację bądź odwrócenie. W publikacji nie zabrakło również opisu istoty wolumenu, wskaźników analizy technicznej, m.in. średnich ruchomych i oscylatorów, a także japońskich technik analizy wykresów. Kolejne rozdziały poświęcone zostały teorii fal Elliotta, metodom zarządzania kapitałem czy analizie międzyrynkowej. Tak szerokie ujęcie tematu przez autora gwarantuje, że każdy z inwestorów znajdzie w tej pozycji narzędzia, które będzie w stanie wykorzystać do budowy własnych systemów transakcyjnych. Wszystko to sprawia, że „Analiza techniczna rynków finansowych” jest pozycją obowiązkową w biblioteczce każdego inwestora i bestsellerem na skalę światową. To praktyczna wiedza w najlepszym wydaniu.

Andrzej Tomczyk dyrektor zarządzający, Admiral Markets


Recenzja:

Dosyć nietypowy opis - bo to właściwie swego rodzaju polecajka, ale chyba nic innego by do tej pozycji nie pasowało. I chociaż treść tej książki pochodzi jakoś z 1999 roku, to jest ona dalej polecana także współcześnie - głównie w związku z tym, że zawiera ogromne kompendium wiedzy.

To pozycja na blisko czterysta pięćdziesiąt stron - podzielona na 19 rozdziałów, 3 dodatki oraz słownik i bibliografię. Nie jest to książka, którą łatwo przyswoić, jest dosyć specjalistyczna i fachowa - ale na próżno szukać tak skondensowanej wiedzy w internecie! "Analiza techniczna rynków finansowych" zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć - i tłumaczy to często w dużo dokładniejszy sposób niż jakieś filmiki na Youtube...

Sam autor w chwili pisania książki, w dziale "O Autorze" zawarł, że ma on mniej więcej trzydziestoletnie doświadczenie w analizie technicznej rynków finansowych. Trzydzieści lat... Ogrom czasu, ogrom wiedzy - i to wiedzy, którą w cudowny sposób John J. Murphy potrafi przekazać swoim czytelnikom!

Jednakże wcale się nie dziwię, że ta książka zawiera w sobie słowniczek - nie rekomendowałabym jej na sam początek (jako pierwszą książkę o analizie finansów) - bo nawet ja, która ma za sobą już pięć pozycji z tego tematu, czasem z trudem się odnajdywałam i musiałam czytać dany fragment kilka razy.

Niemniej jest to bardzo dobrze skonstruowana pozycja - nawet pod kątem bogatego spisu treści, który jasno pokazuje gdzie czego powinno się szukać. Nie mówię już o wydaniu - bo jeśli znacie Maklerska.pl - to wiecie, że twarde oprawy, świetnej jakości papier, doskonale dobrane marginesy i czytelny druk, to ich znak rozpoznawczy.

Z tego co wiem, niektórzy nazywają tę książkę swego rodzaju biblią dla tej działki specjalizacji - i nawet się nie dziwię, że takie skojarzenie utarło się akurat z "Analiza techniczna rynków finansowych". 

Co prawda z kilkoma rzeczami nie byłam się w stanie zgodzić (jak chociażby niektórymi kwestiami ze statystyki - którą akurat bardzo dobrze opanowałam na studiach), ale być może chodzi po prostu o to, że te kilkadziesiąt lat temu ta gałąź nie była jeszcze tak dobrze rozwinięta jak teraz - trudno mi się do tego ustosunkować.

Podsumowując: dla mnie całkiem dobra pozycja, szczególnie dla tych, którzy chcą się bliżej zapoznać z tematem - i być może zostać treaderem. 

Wydaje mi się, że świat finansów zresztą jest teraz na tyle ciekawy, że mimo wszystko warto dać szansę tego typu literaturze - bo to naprawdę fascynująca dziedzina do okrywania! 

6 komentarzy:

 1. Kurcze, niezwykle poważny tytuł. Włos mi się na głowie jeży, kiedy sobie pomyślę, co może skrywać się pod tą sugestywną okładką. Popatrzę sobie na nią. Zaglądać nie będę.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa pozycje żeby zapoznać się z analizą techniczną rynku. Nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nooo... Kiedyś się wezmę za te tematy, bo teraz to dla mnie czarna magia. Także w planach, ale chyba dalekich, bo wciąż mam sporo rzeczy do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś to mnis nie interesuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam magistra z ekonomii, ale świat finansów to nie moja bajka, i takie książki mnie do siebie nie przyciągają 😁

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie poradniki, to ja omijam bardzo szerokim czytelniczym łukiem. Bardzo wiele osób, sięgnie po tą książkę i będzie z niej zadowolonych. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘 B.B

  OdpowiedzUsuń