piątek, 18 listopada 2022

Vera Kurian - "Nawet nie zauważysz"

Autor: Vera Kurian

Tytuł: Nawet nie zauważysz 

Wydawnictwo: Poradnia K

Data wydania: 2022

Ilość stron: 400

Ocena: 8/10


Opis:

„Nawet nie zauważysz” Very Kurian to piekielnie inteligentny thriller, który od pierwszej strony uwodzi czytelnika śmiertelnie niebezpieczną grą pozorów. Witajcie na Wydziale Psychologii. I strzeżcie się psychopatów!

Łatwo byłoby nie docenić Chloe Sevre… To zwykła dziewczyna z sąsiedztwa w legginsach,  atrakcyjna studentka pierwszego roku. Tyle że ma wysoki iloraz inteligencji i jest… psychopatką. Wśród swoich zainteresowań mogłaby jednym tchem wymienić: jogalates, imprezy studenckie oraz – planowanie zabójstwa Willa Bachmana, kolegi z dzieciństwa, który wyrządził jej wielką krzywdę.

Pomiędzy studiowaniem, imprezowaniem i knuciem Chloe bierze udział w badaniu klinicznym na Wydziale Psychologii. Siedmioro studentów, uczestników tego programu, łączy brak empatii oraz niezdolność odczuwania takich emocji, jak strach czy wyrzuty sumienia.

Kiedy  jeden z badanych pada ofiarą morderstwa, zaczyna się niebezpieczna gra pozorów, a Chloe z drapieżnika staje się tropioną zwierzyną. Ma niewiele czasu, by zidentyfikować zabójcę, a jednocześnie doprowadzić swój plan zemsty do końca. Będzie musiała zdecydować, kto z kolegów i koleżanek jest godzien zaufania. A przecież wiadomo, że psychopatom nie wolno ufać…


Recenzja:

Niby literatura młodzieżowa - ale równie dobrze mogłoby się to znaleźć w kategorii super thriller - bo jestem w stanie polecić tę książkę zarówno szesnastolatkowi, jak i mojej własnej mamie. Przekrój odbiorców jest naprawdę duży - szczególnie, że chociaż główni bohaterowie są właściwie osobami w stylu młodych dorosłych, to nie są to typowi bohaterowie. 

W końcu to książka, gdzie na pierwszy plan wysuwają się psychopaci... 

Wydział Psychologii jednego z uniwersytetów rozpoczyna kolejny nabór psychopatów - i jakkolwiek dziwnie to nie brzmi: na kampusie obecnie znajduje się siedmioro ludzi, którzy mają potwierdzony testami wynik psychopatii: specjalnie po to, aby zająć się ich badaniem, terapią i nauką odpowiednich zachowań społecznych.

Brzmi niebezpiecznie? No cóż, może by tak brzmiało, gdyby pozostała część studentów cokolwiek o tym wiedziała. Ale prawda jest taka, że wśród nas jest i tak mnóstwo psychopatów: tylko niekoniecznie są to osoby, które koniecznie muszą mordować, łamać prawo. Czasem po prostu nie mają oni empatii, są piekielnie inteligentni i potrafią wpasować się właściwie w każda sytuację, a gdy zostają przyłapani na kłamstwie, dalej potrafią ściemniać. Nie czują lęku, nie czują strachu... 

I taka właśnie jest Chloe Serve - atrakcyjna studentka pierwszego roku, która nawet swój pokój w akademiku wybierała pod kątem tego, skąd łatwiej będzie jej się wymykać. W końcu planuje ona zabójstwo - bodajże za dwa miesiące - a do tego czasu musi się odpowiednio przygotować.

Tak, Chloe Serve jest psychopatką - i wydawać by się mogło, że to ona jest rekinem w stawie pełnym innych ryb. Tyle, że okazuje się, że ktoś zaczyna zabijać innych uczestników psychologicznego programu, do którego należy Chloe - a ona nie chce skończyć martwa. Tak samo, jak dwójka innych chłopaków, którzy także otrzymali diagnozę i uczestniczą w programie...

Mówiąc w skrócie: od "Nawet nie zauważysz" nie da się oderwać. Według mnie to jedna z nielicznych książek, które trzymały mnie w ostatnim czasie w stanie napięcia od pierwszych do ostatnich stron.

Nie jestem w stanie zrobić nic innego, niż tylko polecić. W końcu dlaczego miałabym nie polecać jednego z lepszych thrillerów, jakie w ogóle czytałam nie tylko w ostatnich tygodniach, ale właściwie w ostatnich miesiącach? Bez wątpienia jest to jedna z powieści roku 2022 (na rynku polskim), które warto polecać dalej.

Jeśli zastanawiacie się, co teraz przeczytać - odpowiedź jest prosta. Koniecznie musicie nadrobić książkę Very Kurian, bo jest niesamowicie dobra.

Podsumowując: pooolecam, bo nie jestem w stanie zrobić nic innego.

Ta pozycja jest totalnie zachwycająca! I nie dosyć, że pomysł na fabułę był naprawdę niezły, to jeszcze wykonanie i sposób napisania także nie zawiódł.

A to zakończenie? Idealne! 

6 komentarzy:

 1. Rzadko sięgam po thrillery, ale ten brzmi interesująco 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca książka z pomysłową fabułą, pomimo nie czytuje dużo thrillerów to ten recenzowany wzbudził maje zaciekawienie. "Nawet nie zauważysz" daje zastrzyk adrenaliny i emocji (może jak dla mnie taki nie duży zastrzyk) ale zapowiada się intrygująca lektura. Książka ta warta zapamiętania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cos dla mnie. Lubie czytac thrillery, a ta książka po takim opisie i ciekawej recenzji, jeszcze bardzie zachęciła mnie do jej przeczytania. Dziękuję za polecenie....

  OdpowiedzUsuń
 4. ostatnio nie ma ochoty na thrillery, ale jak mnie najdzie już wiem po co sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko, co to za fabuła 😂😂😂 ale zaciekawiła mnie... Może dlatego, że jest tak odmienna. Osoby pozbawione empatii są straszne, potwierdzam, roboty bez uczuć.

  OdpowiedzUsuń
 6. O, nie słyszałam o nim, a brzmi ciekawie. Chętnie przeczytam, zapiszę sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń