wtorek, 17 stycznia 2023

Aldous Huxley, Fred Fordham - "Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna"

Autor: Aldous Huxley
Adaptacja i ilustracje: Fred Fordham
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Tytuł: Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 16 listopada 2022
Liczba stron: 240
Ocena: 9/10

Opis:

Pierwotnie opublikowany w 1932 roku Nowy wspaniały świat jest jednym z najważniejszych i najbardziej przejmujących dzieł literatury XX wieku. Poruszane tematy - wszechobecnej kontroli, wzajemnego oddziaływania społeczeństwa i technologii - sprawiły, że klasyk Aldousa Huxleya stał się idealnym odbiciem czasów, w których został stworzony. Pozostaje przerażająco aktualny aż do dziś.

"Nowy wspaniały świat" doskonale wpasował się w formę powieści graficznej. Niezwykły artystyczny talent Freda Fordhama oraz jego dbałość o szczegóły i kolory pozwalają przedstawić nowemu pokoleniu tę zmuszającą do refleksji powieść w świeży i przekonujący sposób.

Recenzja:

Minęło już kilka dni odkąd skończyłam Nowy wspaniały świat w graficznej odsłonie i... dalej w mojej głowie panuje chaos. To jeden z takich tytułów, który mocno uderza i budzi w czytelniku ogrom refleksji – po jego lekturze pojawia się mrowisko myśli w głowie. Całość dała mi też nieco vibe George’a Orwella, choć obraz jest tu inny – powtarza się jedynie przerażająca wizja kontroli i manipulacji społeczeństwa...


Myślę, że przy lekturze Aldousa Huxley’a każdy będzie czuł dyskomfort. Wiele rzeczy jest tu wypaczonych – jak choćby sama moralność, która jest zupełnie odmienna od tej, którą znamy. Wyraźnie to widać choćby w dewizie, że każdy jest dla każdego – oczywiście w pojęciu seksualnym, gdyż związki są tutaj niemile widziane. Nie jestem osobą pruderyjną, ale w jakimś stopniu mnie to obrzydziło, gdyż niejako ludzie są tutaj produktami. W zasadzie niejako to niepotrzebne określenie, bo człowieczeństwo jest tu produktem. Od najmłodszych lat są kreowani pod konkretne role, przez bolesne impulsy lub senne manipulacje, narzucające im moralności i prawa. Jak wspomniałam wcześniej – wywołuje to okropny dyskomfort, a podchodząc do tego z przymrużeniem oka i obserwując obecną sytuację na świecie, nawet w naszym kraju, niektóre elementy Nowego wspaniałego świata są bardzo na czasie...

Pod względem psychicznym dom był jak królicza nora. Śmietnisko, nabrzmiałe napięciami przeładowanego życia, cuchnące emocjami. I te dławiące bliskości, niebezpieczne, obłąkańcze, obsceniczne związki pomiędzy członkami grupy rodzinnej.

Nie miałam przyjemności z powieścią Nowy wspaniały świat, dlatego nie potrafię określić jakości formy powieści graficznej względem tekstu oryginalnego. Mogę jednak zapewnić, że ten komiks w każdym calu jest fenomenalny i choć nie jest to najłatwiejsza lektura, niesamowicie wciąga. Kadry przykuwają wzrok i bywają skrajnie kontrastowe – niektóre przepełnione są mrokiem, inne licznymi barwami - te z kolei egzystują w osobliwej sprzeczności z przekazywaną treścią, a konkretnie jej wyrazem. Co więcej, ilustracje Freda Formana umacniają przekaz kreacji jakże „wspaniałego” świata, mocno oddziałując na wyobraźnię czytelnika. A biorąc pod uwagę Zabić drozda. Powieść graficzną, którą również ten artysta tworzył, jestem przekonana, że to naprawdę świetna adaptacja.

Nowy wspaniały świat. Powieść graficzna to szansa na poznanie klasyka Aldousa Huxleya w barwny i przystępny dla każdego sposób. Tytuł ten robi wrażenie i pod względem tekstu, i ilustracji, które razem tworzą spójną całość, dystopijny i niepokojący obraz społeczeństwa przyszłości, technologii i... wręcz zaniku człowieczeństwa. Jeśli lubicie pozycje, które dają mocno do myślenia, nie zawsze w sposób komfortowy – polecam z całego serca! To książka warta wszelkiej uwagi.

8 komentarzy:

 1. Troszkę przerażająca, ale świetnie stworzona :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam i wspominam jako poruszająca, dającą dużo do myślenia. To wydanie wydaje się idealne na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam powieści Aldousa Huxley’a i chyba nie przeczytam, nie moje klimaty. "Nowy wspaniały świat" jako powieść graficzna jeszcze bardziej działania wyobraźnię czytelnika, ściąga czytelnika młodszego który może nie wziął ją pod postacią zwykłej książki. Fabuła trochę przeraża, wydaje się aktualna pomimo lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z jednej strony wizja takiego świata mnie przeraża, z drugiej... Tak jak zostało to zauważone w recenzji, niektóre wątki we współczesnym świecie tak właśnie się prezentują. Do tego dąży społeczeństwo. Co prawda nie jest to normą, ale niedługo do niej dojdzie. Może przesadzam - a może nie. W końcu wartości, które wierzyliśmy od kilku lat już nie są cenione. Prawda? Czyja prawda. Rodzina? Religia? W co innego już wierzymy, zmienia się nasza moralność.
  Ogólnie to lubię takie futurystyczne spojrzenia. Dużo nam mówią o naszej współczesnej mentalności. Czy jednak po tą pozycję sięgnę, to się jeszcze zastanowię. Myślałam bardziej o tym oryginale, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za polecenie. Malo czytam powiesci graficznych, ale ta mnie bardzo zaciekawiła i z chęcią poznala nym bliżej ten nowy świat. Zapisuje sobie i napewno kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. jakoś nie przemawia do mnie forma komiksu. Wolalabym ksiązkę przeczytać niż to

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam, pierwsze słyszę, ale warta uwagi, chętnie przeczytam, albo powieść albo ten komiks :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Powieści nie czytałam, ale tytuł kilukrotnie wzbudził moje zainteresowanie. Powieść graficzna prezentuje się naprawdę dobrze. Mam nadzieję,że uda mi się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń