sobota, 20 maja 2023

P.C. Cast, Kristin Cast - "Hex You. Siostry z Salem. Tom 3"

Autor: P.C. Cast, Kristin Cast

Tytuł: Hex You. Siostry z Salem. Tom 3

Wydawnictwo: Jaguar

Data wydania: 2023

Ilość stron: 336

PATRONAT KSIĄŻKOWIRU


Opis:

Moc, gorące serca i demony. Zło kontra wiedźmi czar. Finalny tom trylogii "siostry z Salem", fascynującej historii o sile sióstr, magii i przeznaczeniu, z dwiema nastoletnimi czarownicami bliźniaczkami, które stawiają czoło złu.

Bliźniaczki Mercy i Hunter są wiedźmami, bezpośrednimi spadkobierczyniami Sary Goode, która założyła ich miasto. Po zamordowaniu matki dziewcząt przez plugawego demona, zostały opiekunkami bram do czterech światów podziemnych – starożytnych portali łączących ich świat z innymi, w których rządzi mitologia i egzystują najmroczniejsze stwory.

Mercy i Khenti zostali uwięzieni w Zaświatach Starożytnego Egiptu i potrzebują pomocy Hunter, by stamtąd uciec. Ale podczas gdy Hunter szuka sposobu, by ich uratować, inne zło zagraża Goodeville. Amfitryta znowu pojawia się na horyzoncie - i pragnie zemścić się na Hunter. Korzystając z nagłego osłabienia bram, Amfitryta wywabia śmiertelnie niebezpiecznego potwora i wypuszcza go na mieszkańców Goodeville. Powstrzymanie bogini i zapieczętowanie bram raz na zawsze będzie wymagało całej mocy bliźniaczek Goode.


Recenzja:

To już trzeci tom - i koniec historii o bliżniaczkach Marcy oraz Hunter. Nie powiem, mam jakiś sentyment do tej historii: ale głównie z powodu tego, kto ją stworzył, bo kilkanaście lat temu zaczytywałam się serią "Dom nocy" - ale wtedy ta seria z każdym kolejnym tomem była coraz mniej młodzieżowa...

W przypadku trylogii Siostry z Salem - nie licząc pojedynczych pocałunków, złamanych serc i przekleństwa co jakiś czas, przy poważniejszej sytuacji, to raczej nazwałabym tę książkę fantastyką młodzieżową, taką dla osób w wieku piętnastu, może szesnastu lat (i więcej). 

Przybliżmy jednak trochę bardziej fabułę - oczywiście skrótowo, żeby nie spojlerować, bo to w końcu już ostatnia część.

Miastu grozi niebezpieczeństwo - ale w większym niebezpieczeństwie jest Mercy: bo utknęła w Zaświatach Starożytnego Egiptu. Liczy na pomoc Hunter: ale ta także ma swoje zmartwienia na głowie, bo coś czyha na życie jej i jej przyjaciół. 

Mówiąc w skrócie: jest spore zamieszanie, mnóstwo się dzieje - a nie jest tak łatwo rozplątać wszystkie supełki na raz, skoro tyle rzeczy się pokomplikowało. Ale patrząc na to, jak rozwija się sytuacja - i co dzieje się później, bliżej zakończenia: to mam wrażenie, że dopiero wtedy się dzieje!

Czasem się zastanawiałam, czy autorki nie dały aż zbyt wiele akcji - ale później przypomniałam sobie, kto jest docelową grupą czytelników i miałam świadomość także tego, że jeśli byłaby to pozycja z większą ilością opisów przemyśleń i przeżyć, a nie wydarzeń, to pewnie połowa nastolatków przestałaby czytać. 

Jest to dla mnie małym fenomenem, że matka z córką są w stanie pisać takie cudowne pozycje - i to zwykle z wątkami fantastycznymi i nutami mitologii. Mimo wszystko odnoszę wrażenie, że wolę książki P.C. Cast, gdy pisze je samodzielnie - ale one są wtedy też bardziej dla starszego czytelnika, więc może to dlatego: bo ja sama już do młodzieży nie należę. 

Jeśli szukacie więc powieści, gdzie nic nie jest oczywiste, a zakończenie potrafi zszokować: i w pewien sposób złamać serce, to doskonale odnajdziecie się w opowieści "Hex You"!

Podsumowując: to już trzeci, i ostatni tom trylogii, ale dodam też, że każda kolejna część była lepsza od poprzedniej: więc "Hex You" jest taką wisienką na torcie. Jeśli lubicie wątki mitologii, magii, wiedź, bliźniaczek pomieszanych z dużą ilością cierpienia i straty: koniecznie musicie zapoznać się z najnowszą powieścią P.C. Cast oraz Kristin Cast! 

Nie jest to co prawda długa recenzja - ale mam wrażenie, że wiele osób jeszcze nie zapoznało się z historią Marcy oraz Hunter, przez co nie chcę za bardzo spojlerować: chociaż opis i tak już zdradza co nieco, więc mam nadzieję, że albo go nie czytaliście, albo zapomnicie w najbliższym czasie.

Dodam jeszcze, że okładki całej serii są po prostu śliczne i pasują do siebie - więc na półce prezentują się naprawdę niezwykle!

6 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu. Lubię te Autorki i z chęcią poznam blizej tą serię. Dziękuję za opinie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie śpieszno do poznania tej serii. Chociaż wątek mitologii bardzo lubię w literaturze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Finalny tom trylogii? Wow, a ja pierwszy raz chyba coś takiego oglądam... Gratulację patronatu! Fabuła książki wydaje się mocno szalona, ale to może już nawarstwienie akcji z poprzednich tomów. W każdym razie wydaje się całkiem spoko, szczególnie ze względu na motywy mitologiczne w niej zawarte.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie przepadam za tym duetem autorskim, ale kto wie, może kiedyś dam się tej serii skusić

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję patronatu, a serii nie znam. Może kiedyś uda się sięgnąć, kto wie 😉

  OdpowiedzUsuń
 6. Fanów serii z pewnością ucieszy wiadomość o finalnym tomie. Ja nie znam serii i półki co nie mam w planach jej lektury.

  OdpowiedzUsuń