środa, 10 maja 2023

Piotr Górski - "Ćma"


Autor: Piotr Górski
Tytuł: Ćma
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 3 marca 2023
Liczba stron: 384
Ocena: 9/10

Opis:

Komisarz Kruk musi rozwikłać pętlę kłamstw i sekretów, by rozwiązać sprawę zaginionego nastolatka. 
Trwają poszukiwania zaginionego ucznia liceum. Wygląda na to, że chłopak uciekł z domu, ale policja sprawdza też inne możliwości. W sprawę przypadkiem angażuje się komisarz Sławomir Kruk. 
Ojciec zaginionego twierdzi, że chłopak został pobity i uwięziony. Podaje niepokojące szczegóły zajścia, których nie powinien znać. Wskazuje potencjalnych sprawców. Nie potrafi tylko wiarygodnie wyjaśnić, skąd to wszystko wie. 
Wydarzenia spowija mrok i komisarz nie ma pewności, czy to, co zaczyna podejrzewać, stało się naprawdę, czy jest tylko wytworem jego wyobraźni. 
Brnąc przez kłamstwa i tajemnice, Kruk stopniowo odsłania scenerię koszmaru.

Recenzja:

   Ćma to szósty tom śledztw Sławomira Kruka. Nawet nie wiem, kiedy to zleciało, bo dopiero zaczynałam moją przygodę z tą serią. Piotr Górski podbił moje czytelnicze serce już w pierwszym tomie i teraz każda jego kolejna książka jest bardzo przeze mnie wyczekiwana. Zapraszam więc na kilka moich przemyśleń na temat tej części.

Wygląda na to, że uczeń liceum po prostu uciekł z domu, ale nie wszyscy są przekonani co do tej wersji wydarzeń. Policja sprawdza też inne tropy, a komisarz Sławomir Kruk przypadkiem zostaje zaangażowany w tę sprawę i wcale nie podoba mu się to co stopniowo zaczyna odkrywać. Do tego ojciec chłopaka wie rzeczy, których nie powinien wiedzieć z takimi szczegółami. Co więc tak naprawdę się wydarzyło?

Muszę na starcie przyznać, że Ćma niestety, nie zostanie moim ulubionym tomem, jednak to wcale nie oznacza, że była zła, a po prostu mam bardzo wysoko postawioną poprzeczkę jeśli chodzi o tego autora. Zanim zabierzesz się za tę serię, to musisz wiedzieć, że nie ma tu wiele typowej akcji, a sporo dialogów i interakcji między bohaterami. Mnie to się bardzo spodobało i mam nadzieję, że tobie również przypadnie do gustu.

Sam pomysł na fabułę jest dosyć prosty i klarowny, jednak całe rozwinięcie i to co dzieje się podczas czytania jest świetne, wciągające i dosyć nieprzewidywalne. Górski jak zwykle wciągnął mnie od pierwszej strony i nie wypuścił, dopóki nie skończyłam całości. Uwielbiam jego styl pisania i jego pomysły.

Sławomir Kruk, to jeden z moich ulubionych bohaterów literackich, a przynajmniej w polskiej literaturze. Jest postacią bardzo nieoczywistą, nie krystaliczną, z własnymi problemami i z przeszłością. Bardzo podoba mi się, w jaki sposób autor prowadzi go przez wszystkie tomy i jak z każdym kolejnym poznajemy go coraz lepiej. Zawsze towarzyszy mu cała gama dobrze napisanych bohaterów, którzy nadają charakteru całości historii.

Zdecydowanie polecam czytać te książki kolejności w jakiej zostały wydane, bo jestem przekonana, że tylko wtedy wyciągniesz z tego wszystko co najlepsze. A jak już nie raz wspominałam warto, bo dostajesz tutaj kawał dobrej literatury od której nie można się oderwać.

Mam nadzieję, że Górski będzie stawał się coraz bardziej rozpoznawalny, bo jego historie zasługują na duży rozgłos. Ja czekam na kolejne książki Autora i mam nadzieję, że będą coraz lepsze i coraz bardziej wciągające. Zachęcam do lektury książek o Kruku, bo jestem przekonana, że spodobają ci się tak samo jak mnie.

Z książkowymi pozdrowienia,
Klaudia.

6 komentarzy:

 1. Polski autor zawsze fajny. I jaka wysoka ocena! Kiedyś sprawdzę tą powieść, ale wiadomo, nie zacznę od szóstego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca lektura.Jak nie czytuje tego typu literatury po takiej recenzji z chęcią zapoznam się z "Ćmą". Intryga, dobrze wykreowani bohaterowie, wartka akcja zapowiada się na ciekawą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, ale nie mam narazie w planach 😊😉

  OdpowiedzUsuń
 4. niekoniecz jest to ksiązka dla mnie
  tym razem podziekuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Poprzednie części już za mną, a dodam,że książki poznałam dzięki Waszej rekomendacji. Bardzo lubię bohatera jakim jest Sławomir Kruk oraz styl autora. Z pewnością przeczytam i raczej nie będę zwlekała z lekturą!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminały lubię czytać, a Ty polecasz tego autora już któryś raz, więc muszę koniecznie sięgnąć po ten cykl ☺

  OdpowiedzUsuń