piątek, 6 października 2023

Alex Gino - "Melissa" (George. Nowe wydanie)

Autor: Alex Gino
Tłumaczenie: Emilia Skowrońska
Tytuł: Melissa (George. Nowe wydanie)
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Wydanie: 2023
Liczba stron: 208
Ocena: 6,5/10

Opis:

Kiedy ludzie patrzą na George’a, widzą chłopca. Ale ona wie, że jest dziewczyną. Co, jeśli już do końca życia będzie musiała to ukrywać? Gdy nauczycielka ogłasza, że klasa wystawi przedstawienie Pajęczyna Charlotty, dla George’a to właściwy moment, by raz na zawsze pokazać, kim tak naprawdę jest. Z pomocą swojej najlepszej przyjaciółki Kelly układa plan, by wbrew wszystkim stać się Charlottą.

Recenzja:

Gdybym miała tylko jedno słowo, aby opisać książkę Melissa, bez wahania odpowiedziałabym: ważna. Na szczęście w tej recenzji mogę poświęcić temu tytułowi znacznie więcej czasu i dokładniej przedstawić Wam, dlaczego ta książka jest niezwykle znacząca. I to nie tylko dla młodych czytelników – także dla ich rodziców oraz całego społeczeństwa.

- Czasami osoby transpłciowe nie mają takich praw jak reszta ludzi. – Geo czytała w internecie o tym, że takie osoby bywają traktowane niesprawiedliwie.
- To okropne.
- Wiem.

Melissa to historia George'a, chłopca, który wie, że jest dziewczyną. Nie jest to tylko opowieść o odmiennym tożsamościowym doświadczeniu, ale także opowieść o odwadze, przyjaźni i tym, że każdy zasługuje na akceptację i zrozumienie. I to z perspektywy młodej osoby! George staje tu przed wyzwaniem ukazania swojego prawdziwego ja światu. Wszystko to dzieje się, gdy jej klasa przygotowuje przedstawienie teatralne "Pajęczyna Charlotty". George widzi w tym idealną okazję, aby pokazać swoją tożsamość, ale oczywiście, nie jest to zadanie łatwe.

Alex Gino wnikliwie przedstawia emocje i doświadczenia George'a. Czytelnik dostaje szansę zrozumienia, jak to jest żyć w ciele, które nie odpowiada tożsamości. I to przez znakomite przedstawienie zwyczajnej codzienności, jak choćby w sprawie krępującej kąpieli czy poczucia niezrozumienia. Wszystko jest wymalowane tu subtelnie, ale bardzo skutecznie. Autor prowadzi nas przez tę podróż w bardzo przemyślany sposób, a całość pochłania się jednym tchem.

Jednym z najważniejszych aspektów książki Melissa jest jej przekaz o akceptacji i tolerancji. George potrzebuje weń wsparcia i na szczęście otrzymuje je od swojej przyjaciółki Kelly, która jest gotowa stanąć u jej boku w każdej sytuacja. Ta książka uczy nas, że przyjaźń jest wartością. Co więcej, ta książka jest także doskonałą lekcją empatii. Pokazuje, że każdy z nas jest inny i to wcale nie jest zła rzecz. Powieść zwraca uwagę na to, jak ważne jest, aby szanować tożsamość innych i starać się zrozumieć ich punkt widzenia. A dodana do opisu notka Bartosza Żurawieckiego, która mówi, że To książka, którą powinni przeczytać nie tylko młodzi czytelnicy, ale także — a nawet zwłaszcza — ich rodzice, jest absolutnie trafiona. Rodzice powinni czytać tę książkę razem ze swoimi dziećmi, aby wspólnie dyskutować na temat tożsamości, akceptacji i empatii.

- I wiesz co? Skoro myślisz, że jesteś dziewczyną...
Geo w napięciu czekała na to, co powie Kelly.
- To ja też myślę, że jesteś dziewczyną!

Melissa to niezwykle ważna i poruszająca książka, nie tylko dla młodego czytelnika. Zachęca do refleksji nad różnorodnością i potrzebą szacunku wobec odmienności. Zabrakło mi nieco rozwinięcia, jak się później potoczyły losy Melissy, ale i tak doceniam ten tytuł. Gorąco polecam tę książkę nie tylko dzieciom i młodzieży, ale i wszystkim, którzy szukają wzruszającej i inspirującej historii o poszukiwaniu tożsamości.

PS. Zakochałam się w pomyśle na wydanie tej książki – na obwolucie widzimy tytuł George, natomiast pod nią... kryje się Melissa! Cudowne dodatkowe znaczenie, znakomity przekaz!

3 komentarze:

 1. Ja to bym melisę musiała wziąć, za dużo ostatnio nerwów 😅
  A do rzeczy, to przede wszystkim faktycznie, sam pomysł bardzo ciekawy, poruszająca ważny problem w innym wydaniu. Ale nie mogło być inaczej, w końcu znakomite wydawnictwo. Nie wiem, czy ta książka byłaby dla mnie, ale na pewno wiele osób powinno ja przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej powieść dużo dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Melissa" porusza niezwykle istotne tematy w przystępny sposób. Ksiązka nadaje się zarówno dla młodszych czytelników, ale takż i opiekunów. Pozwala spojrzeć na takie osoby z innej strony i zobaczyć, z jakimi problemami się borykają. Do takich zagadnień trzeba mieć otwartą głowę. Zapamiętam tytuł.

  OdpowiedzUsuń