sobota, 4 listopada 2023

Kelly Creagh - "Nie z tego świata"

 

Autor: Kelly Creagh

Tytuł: Nie z tego świata

Wydawnictwo: Jaguar [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2023

Ilość stron: 368

Ocena: 6/10


Opis:

Piekielnie czarująca gotycka opowieść o miłości, tajemnicy i naprawdę kiepskich decyzjach.
Jane Reye posiada nadnaturalne zdolności. Rysuje to, co widzi, a widzi duchy i inne przedziwne istoty. Osierocona, większość życia spędziła w szkole dla dziewcząt w Lowood. Osiągnąwszy pełnoletniość, przyjmuje ofertę pracy od tajemniczego Eliasa Thornfielda, właściciela ogromnej gotyckiej posiadłości Fairfax w Wielkiej Brytanii. Wraz z sobie podobnymi ma uwolnić dworzyszcze od niebezpiecznej istoty, która je nawiedza
Na miejscu okazuje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Po pierwsze – Elias Thornfield jest młody, przystojny i bardzo, bardzo niepokojący. Po drugie – niechętnie dzieli się swoimi sekretami. Po trzecie zaś – istota nawiedzająca posiadłość, wcale nie jest duchem, a Jane miała już z nią wcześniej do czynienia.
Sięgnąwszy do swych talentów, Jane odkrywa, że klucz do rozwiązania tajemnicy Fairfax i Eliasa Thornfielda może skrywać się w niej samej.


Recenzja:

Jeśli lubicie bardziej mroczne klimaty - jak najbardziej powinniście sięgnąć po nową książkę Kelly Creagh! Motywy rodem z Jane Erye? No tak: tajemnice, intrygi, świat duchowy... Wszystkiego jest multum: więc jeśli tylko jest to coś, co lubicie,  "Nie z tego świata" powinno zapaść Wam w pamięć!

Jane zgłasza się do zlecenia, które polegać ma na tym, by z ogromnej gotyckiej posiadłości usunąć tajemnicze i mroczne siły. Dziewczyna spodziewa się, że to duch - i że sobie na spokojnie z nim poradzi, chociaż jej darem jest porozumiewanie się z "drugą stroną" za pomocą rysunków.

Tyle, że już na starcie okazuje się, że to, co nawiedza posiadłość Fairfax, nie będzie delikatne. Nadprzyrodzony byt pojawia się przy Jane już w samolocie - gdy dziewczyna chce się dostać do celu. Później już nie bardzo chcę ją opuszczać, a gdy główna bohaterka dociera już na miejsce, okazuje się, że są tam jeszcze dwie osoby, które mają pomóc w zleceniu: i obie także widziały zjawę.

Później jest już tylko coraz więcej niejasności, nieścisłości i... w sumie czego tylko chcecie. Gdy ekipa poznaje swojego zleceniodawcę - Eliasa Thornfielda, wie już, że nigdy nic nie będzie tak samo: i że nie będzie łatwo zrealizować projekt pozbycia się nieczystych sił... 

To co wiem, to fakt, że jest to powieść zarówno dla młodzieży, jak i dla osób dorosłych (ja jestem od dawna dorosła, a bawiłam się przy tej powieści znakomicie). Wydaje mi się, że wiek docelowy to takie czternaście plus, bo w sumie bardziej poważna scena, nie licząc takich mrocznych i gotyckich momentów, to pocałunek. 

Jestem zachwycona tym, jak autorka podeszła do tematu - jak przedstawiła oryginalną i ciekawą historię w prosty i łatwy sposób, który tylko podsyca zainteresowanie losami nie tyle Jane, co Eliasa... 

Wydaje mi się, że "Nie z tego świata" jest niecodzienna, ale za to bardzo łatwo się w niej zakochać i zaczytywać. Uwierzcie mi, że ja dosłownie musiałam wychodzić z domu, byłam umówiona i zamiast się ogarniać, to praktycznie do ostatniej minuty doczytywałam rozdział. 

Daję tylko (lub aż) sześć gwiazdek, bo uważam, że jeszcze bym coś poczytała w tym gatunku - i że zakończenie, chociaż było cudowne, niespodziewane, trochę tragiczne (a jednak dosyć szczęśliwe), to jednak gdyby dołożyć tam chociaż jeszcze z trzy strony, to tym bardziej bym "Nie z tego świata" pokochała. 

Powiem też o bardzo ważnym aspekcie: pięknego wydania technicznego i cudownych ozdobników, które są przy każdym rozdziale. Widać, że zarówno okładka, treść, jak i właśnie kwestia wizualna (aby tym bardziej zachęcić do czytania) są dopracowane do perfekcji. 

Podsumowując: zakochałam się w klimacie tej książki, chociaż widzę kilka małych minusików. Mimo wszystko wprost przyznaję, że fani gotyckich i mrocznych klimatów będą zachwyceni. Dajcie szansę i pozwólcie by "Nie z tego świata" się Wam spodobało!

5 komentarzy:

 1. Bardzo intryguje mnie ta powieść 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio rzadko sięgam po historie paranormalne czy to romanse czy dla młodzieży książki a opis "Nie z tego świata" mnie zaciekawił. Interesujący pomysł na fabułe, mroczny, gotycki klimat oraz niepokojąca posiadłośc z nadprzyrodzonyą istotą. Zapowiada się intrygująco pomimo niedociągnięć. Zapisuje tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od razu mi się przypomniał serial "Supernatural", który w Polsce występował właśnie pod tytułem "Nie z tego świata". To był mega fantastyczny serial, wspominam z rozrzewnieniem.
  A treść książki - trochę w temacie, ale chyba nie była tak intrygująca, jak się można by było tego spodziewać po tak pięknej okładce. Niemniej ja chętnie ją przeczytam, gdy znajdę ją w księgarni 😉 jakoś mnie tak wzywa, może właśnie przez ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam twórczości o tej książce wcześniej też nie słyszałam ale nie są to zbyt moje klimaty więc tutaj sobie odpuszczę ale znajdzie ona swoich fanów bo tematyka jest intrygująca

  OdpowiedzUsuń
 5. strasznie jestem ciekawa co tym razem zafunduje nam autorka. Do tej pory znam ją tylko z serii Nevermore i jeżeli klimat tej powieści jest podobny, to ja kupuje to :D

  OdpowiedzUsuń