wtorek, 14 listopada 2023

Patrick Ness - "Płoń"

Autor: Patrick Ness
Tłumaczenie: Agnieszka Hałas
Tytuł: Płoń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka [współpraca reklamowa]
Data wydania: 26 września 2023
Liczba stron: 408
Ocena: 8,5/10

Opis:

Jak zakończy się świat? Świat zakończy się w ogniu.

W zimny niedzielny wieczór na początku 1957 roku Sarah Dewhurst stała z ojcem na parkingu stacji benzynowej Chevron, czekając na smoka, którego najęli do pomocy na farmie…

Musieli zatrudnić zwierzę, bo nie było ich stać, żeby zapłacić za pracę ludziom. Jednak przybyły smok Kazimir okazuje się kimś więcej, niż mogłoby się wydawać. Sarah ciekawi to stworzenie, które rzekomo nie posiada duszy, ale najwyraźniej stara się zapewnić dziewczynie bezpieczeństwo. Smok wie coś, czego ona nie wie. Przybył na ich farmę z przepowiednią. Przepowiednią, w którą są zamieszani groźny zabójca, kult czcicieli smoków, agenci FBI, a także sama Sarah…

Nowa wielowarstwowa powieść Patricka Nessa łączy elementy historyczne i fantastyczne, by opowiedzieć niesamowitą historię i poruszyć uniwersalne tematy fanatyzmu i wojny, a także odwagi i siły, które mogą się im przeciwstawić.

Recenzja:

Istnieją na świecie takie powieści, które wywołają w czytelniku „eee?” i w niesamowity sposób porywają go w swój niepojęty świat - i to od pierwszych stron! Taką książką jest właśnie Płoń Patricka Nessa, niezwykle wciągająca lektura, którą doceni niejeden miłośnik fantastyki...

Opowieść zaczyna się od pozornie zwyczajnej sytuacji - Sarah Dewhurst i jej ojciec stoją na parkingu stacji benzynowej, oczekując na przybycie smoka. Przypomina to scenę z odległego filmu sci-fi, ale szybko okazuje się, że to tylko preludium do fascynującej przygody. Smok Kazimir, który zostaje wynajęty do pracy na rodzinnej farmie, okazuje się być znacznie bardziej skomplikowanym bytem, niż można by przypuszczać. A dodając do tego tajemniczą przepowiednię... No cóż, czytelnik szybko przepada dla tych tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji (i innych niespodzianek), a także licznych narracji. Nie od razu je polubiłam, bo było to doprawdy chaotyczne i dziwne, wielu bohaterów, ale o dziwo – byli oni naprawdę dobrze wykreowani, nadawali historii głębi i emocjonalnego wymiaru. Mam jednak wrażenie, że relacje pomiędzy nimi rozwijały się w zbyt szybkim tempie, przez co nie do końca potrafiłam w niektóre uwierzyć.

- Jestem uzbrojony, panie smoku — oznajmił szeryf Lopez. - Mam kule zdolne wyrządzić panu krzywdę.
Kazimir jak zawsze wydawał się lekko rozbawiony. Szeryf, Sarah oraz jej ojciec stali jakieś sześć metrów od miejsca, gdzie smok odpoczywał na obrzeżu pola. W powietrzu nadal unosił się dym ze spalonych pni.
- Czy deklarujemy posiadaną broń? - zapytał Kazimir. - Albowiem moja lista jest długa.

A jednak i tak książka niebywale mnie zaangażowała. Patrick Ness mistrzowsko tworzy weń fascynujący świat, w którym smoki i ludzie współistnieją. I nie tylko ona – w jego alternatym świecie istnieją także problemy bardziej ówczesne jak homofobia czy rasizm. Jak widać, "Płoń" to nie tylko opowieść fantastyczna. To także refleksja nad tematami takimi jak fanatyzm, odwaga i siła w obliczu przeciwności. Czuję jednak po lekturze lekki niedosyt, bo choć spędziłam z nią fenomenalnie czas, tak mam wrażenie, że gdyby bardziej ją rozbudować, zaoferowałaby znacznie, ZNACZNIE więcej.

Płoń Patricka Nessa to jedna z najbardziej nietuzinkowych książek w całym moim dorobku czytelniczym. Ta powieść wciąga od pierwszej strony i zostawia ślad w sercu i umyśle czytelnika. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem fantastyki, czy szukasz głębszej refleksji, ten tytuł na pewno dostarczy niezapomnianych przeżyć czytelniczych. Tylko czytaj ostrożnie, bo przy tym tytule ciężko złapać oddech – całość pędzi na łeb, na szyję, a na dodatek wiele wątków jest niemożliwych do przewidzenia. Polecam z całego serca, ja wręcz płonę z zachwytu! 💥

Książkę zrecenzowałam dla Was dzięki współpracy z Wydawnictwem Zysk i S-ka

4 komentarze:

 1. Nie znam autora, ale brzmi interesująco 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. "Płoń" to interesująca lektura z którą nuda nam nie straszna. Pisarz wykreował intrygujący świat, bohaterów. Połaczył klika gatunków fantastykę, historię, przygodę w jedną ciekawą historię, która poruszająca wiele problemów. Będę rozglądać się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwariowana historia, ale pomysł jest świetny! Ktoś z polskich pisarzy robił taką magię, przeplatając historię z fantastyką, II wojnę z kosmitami czy robotami. No ale jeszcze takich rzeczy nie czytałam, tylko takie luźniejsze, jak Miszczuk. Kiedyś się zabiorę za to!
  Takie "Płoń" mogłoby być super pozycją!

  OdpowiedzUsuń
 4. brzmi interesująco, zapisuję sobie ten tytuł

  OdpowiedzUsuń