wtorek, 19 marca 2024

Autor zbiorowy - "Poezja miłosna"

Tytuł: Poezja miłosna
Wydawnictwo: Zysk i S-ka [współpraca reklamowa]
Data wydania: 6 lutego 2024
Liczba stron: 200
Ocena: 7,5/10

Opis:

Miłość może być ślepa, bezgraniczna, namiętna, niespełniona, wielka, pierwsza – jej definicji jest niemal tyle, ilu jest poetów. Przez tysiąclecia inspirowała wizjonerskich i znakomitych twórców. Prezentowany zbiór zawiera wybór najpiękniejszych wierszy miłosnych autorstwa między innymi Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Williama Butlera Yeatsa. Zachwyci, pocieszy i zainspiruje każdego, kto kiedykolwiek zasmakował miłości.

Recenzja:

Każdy potrzebuje w swoim życiu miłości, dlatego postanowiłam dopieścić swoje serce taką nietuzinkową pozycją. Poezja miłosna to niepozorna acz przepiękna książka, wyjątkowa antologia poezji, w której miłość ukazana jest jako źródło inspiracji, namiętności, bólu i spełnienia przez pryzmat pięknie ułożonych wierszy wielkich mistrzów literatury.

Autorzy tego zbioru zapraszają nas do głębokiego zanurzenia się w świat emocji, które towarzyszą ludzkiej egzystencji od wieków. Miłość, jako motyw literacki, stanowi nieustające źródło inspiracji dla poetów, co doskonale oddaje ta antologia, prezentując wybór najbardziej porywających wierszy o tej uniwersalnej tematyce. Wśród wierszy zawartych w antologii znajdują się ciekawy przekrój autorów, zarówno polskich (a wręcz przede wszystkim polskich), jak i zagranicznych, dzięki czemu zbiór staje się niejako jeszcze bardziej wartościowy. Bo każdy autor tutaj posiada własną, unikalną perspektywę na temat miłości. Ich różnorodność pozwala spojrzeć na ten uniwersalny temat z wielu różnych punktów widzenia. Możemy doświadczyć miłości przez pryzmat różnych epok, kultur, doświadczeń życiowych i emocji.

Nie widziałam cię już od miesiąca.
I nic. Jestem może bledsza,
trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca,
lecz widać można żyć bez powietrza!

Wiersze zawarte w tej antologii różnią się od siebie także pod względem formy, języka, rytmu i metaforyki. Czytając te wiersze, można odczuć pełną gamę emocji - od gorącej namiętności po melancholię nieodwzajemnionej miłości. Nie będę ukrywać, że jestem bez pamięci zakochana w poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, dlatego ucieszyłam się, że i jej utwory tu spotkałam (choć nie było to dla mnie zaskoczeniem). Miłą niespodzianką było też ujrzenie poezji Agnieszki Osieckiej i Wiesławy Szymborskiej, zaplątał się tu również wiersz Emily Dickenson i Johna Keatsa oraz wielu innych pisarzy, bo tak jak pisałam wcześniej – ta antologia to prawdziwie różnorodna uczta miłosna. I to nie tylko dla duszy, bo wśród wierszy przeplatają się delikatne sylwetki kwiatów i ptaków. To cudny dodatek, miły dla oka. Szkoda tylko, że ilustracje się powtarzają.

Poezja miłosna to książka, która zachwyci, pocieszy i zainspiruje każdego, kto kiedykolwiek zasmakował miłości. To lektura obowiązkowa dla wszystkich romantyków i miłośników pięknej poezji. Jestem pewna, że każdy znajdzie tu wiersz, który poruszy jego serce, niezależnie od gustu i doświadczeń życiowych. Polecam z całego serca! 💓

3 komentarze:

 1. Delikatna okładka, na pewno ukrywa piękne wnętrze 🥰

  OdpowiedzUsuń
 2. "Poezja miłosna" to lektura niepozorna a jednocześnie zdecydowanie warta uwagi, ponieważ przywołująca wszystko co najpiękniejsze, to lektura dla każdego, w każdym wieku i w momencie życia.
  Piękna okładka taka minimalistyczna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Domyślam się już, jakie tam wiersze zostały zawarte... Na pewno dla miłośników poezji o lubiących rzucać znaczącymi frazami w odpowiednich momentach. Dobry pomysł na antologię.

  OdpowiedzUsuń