środa, 3 kwietnia 2024

Mai Mochizuki - "Kawiarnia pod Pełnym Księżycem"

Autor: Mai Mochizuki
Tłumaczenie: Barbara Słomka
Tytuł: Kawiarnia pod Pełnym Księżycem
Wydawnictwo: W.A.B. [współpraca reklamowa]
Data wydania: 13 marca 2024
Liczba stron: 192
Ocena: 8,5/10

Opis:

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem nie ma stałej lokalizacji. Pojawia się nieoczekiwanie w różnych miejscach – w pasażu handlowym, na końcowej stacja kolei lub w cichej dolinie rzeki. Ale zawsze wtedy, gdy Księżyc jest w pełni. W kawiarni nie przyjmuje się zamówień od gości, lecz serwuje się specjalnie dla nich przygotowane specjały – w zależności od tego, jakie są ich pragnienia oraz lęki.

Kelnerami w tym wyjątkowym miejscu są… koty, które pomagają przybyszom otwierać serca i pokonywać problemy. Zdecydowanie pomaga w tym magiczna atmosfera, w której nie stroni się od wróżb, czytania z gwiazd i przenoszenia się między różnymi wymiarami. Urocza i skłaniająca do refleksji książka o tym, jak rozpoznawać swoje uczucia i pozostać wiernym sobie.

Recenzja:

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odwiedzeniu miejsca, gdzie twoje najskrytsze pragnienia mogą zostać spełnione, a twoje najgłębsze lęki złagodzone? To pragnienie niejako może stać się rzeczywistością w książce Mai Mochizuki Kawiarnia pod Pełnym Księżycem. W tej magicznej opowieści, kawiarnia pojawia się tylko wtedy, gdy Księżyc jest w pełni, a jej lokalizacja jest zmienna, czyniąc ją jeszcze bardziej tajemniczą. Ale to, co ją wyróżnia, to nie tylko specjalnie przygotowane specjały, ale także koty, które pełnią rolę nie tylko kelnerów, ale także przewodników duchowych, pomagając gościom w otwarciu serc i pokonaniu własnych demonów.

Miałam przed oczami mówiącego kota olbrzyma, wiec gadający kot zwykłych rozmiarów nie zrobił na mnie piorunującego wrażenia, ale owszem, byłam zdziwiona.

Już sama idea kawiarni, która pojawia się tylko w pełni księżyca i przyciąga ludzi w potrzebie, wzbudziła moją ciekawość i fascynację. Jednak to, co sprawia, że ta książka jest „inna niż wszystkie” to sposób, w jaki autorka maluje ludzkie emocje i pragnienia. Każdy z bohaterów, którzy trafiają do tej niezwykłej kawiarni, ma swoje własne zmagania i tęsknoty, ale to właśnie tutaj znajdują odpowiedzi na swoje pytania i odnajdują siebie – przypominają sobie o tym, czego naprawdę pragną.

- (...) Księżyc w pełni ma właśnie taką moc. Może wyzwalać od negatywnych uczuć, takich jak żal, zazdrość czy upór.

Oryginalnymi elementami tej książki są nie tylko koci-przewodnicy i magiczna kawiarnia, ale i wykorzystanie motywu astrologii do zrozumienia charakterów i aspiracji bohaterów. Poprzez interpretację słońca, księżyca, planet (relacje między wiekiem człowieka a wpływem planet było naprawdę intrygujące!) i znaków zodiaku, czytelnik poznaje głębsze aspekty osobowości każdej postaci. To wszystko jest dodatkowo przedstawione na ilustracjach, co niezwykle mnie urzekło. Podobnie jak wklejka z przedstawionymi napojami i daniami, podawanymi bohaterom (skryły się na nich też i kocie postacie).

- Pani nigdy nie płakała, prawda? A kiedy jest ciężko, kiedy cierpimy, trzeba płakać. Woda tak działa: zmywa wszystko.

Kawiarnia pod Pełnym Księżycem to nie jest zwyczajna opowieść o magicznej kawiarni. To także historia o podróży do wnętrza samego siebie, gdzie każdy może odkryć swoje pragnienia, lęki i tęsknoty. Powieść ta chwilami może jest odrobinę zbyt przefilozofowana, ale niezwykle porusza i pięknie inspiruje do chwili refleksji nad własnymi pragnieniami. Jeśli szukacie książki, która rozgrzeje wasze serca i pobudzi wyobraźnię, to Kawiarnia pod Pełnym Księżycem Mai Mochizuki jest idealnym wyborem! Polecam z całego serca! 💜

3 komentarze:

 1. Oooo... Podoba mi się zarysowanie akcji... Zresztą, ja lubię książki tego typu i od czasów gimnazjum strasznie ubóstwiam Japonię. Ostatnio do niej wróciłam (tylko mentalnie, w moim przypadku wiadomo, takie podróże wchodzą w grę wyłącznie w marzeniach). I filmy japońskie zaczęłam oglądać, trochę nawet seriale. Całkowicie inny świat, inne myślenie. Takie cudowne i niejednokrotnie magiczne, jak w powyższej książce.
  Dawno nie czytałam nic o kulturze japońskiej lub w ogóle artystów japońskich, ale na święta dostałam taką książkę, którą zostawiłam na wolniejszy czas życiowy, by się nią delektować. Tą też sobie zapiszę. A nóż ktoś mi ją sprezentuje na urodziny lub wreszcie odłożę trochę grosza ♥️ także w przyszłości na pewno się do niej zabiorę, nie ma bata!

  OdpowiedzUsuń
 2. Opis intryguje, a Wasza opinia tylko zachęca, żeby się ma po te powieść 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. "Kawiarnia pod Pełnym Księżycem" to interesująca lektura, lekka która skłania do refleksji. Ja się nie spotkałam się z książką w której bardzo ważną rolę odgrywa astrologia. Z chęcią zapoznam się z tą książką,

  OdpowiedzUsuń