czwartek, 18 grudnia 2014

William Szekspir - "Cytaty najpiękniejsze"

Autor: William Szekspir
Tytuł: Cytaty najpiękniejsze
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2014
Ilość stron: 224
Ocena: 9/10

Opis:

Utwory Williama Szekspira to klasyka nad klasyką


Genialny twórca opisał wszelkie możliwe emocje i stany duszy ludzkiej. Miłość i nienawiść. Radość i gniew. Pożądanie władzy i pożądanie drugiego człowieka. Młodość, dojrzałość, śmierć. Cierpienie i zmienność losu.Recenzja:Są takie utwory, których recenzowanie jest po prostu herezją i żaden amator tego typu fachu się nie podejmie. Do takich dzieł ponadczasowych należą dramaty Williama Szekspira. W szkole zmuszają nas do czytania "Makbeta" czy "Romea i Julii". Nie umniejszam wartości tym utworom, ponieważ są doskonałe, jak wszystkie historie tego autora. Jadnak, moim ulubionym dramatem z jego dorobku jest nieco mniej przygnębiające "Poskromienie złośnicy". Uczniowie kojarzą tego pana głównie z pompatycznych tragedii, a przecież są świetne komedie! 


"Życie,
To opowiadana 
Z krzykiem i furią powieść przez idiotę,
Nic nie znacząca."
("Makbet")

Na początek, zanim jeszcze powiem o samym wydaniu cytatów, troszkę historii. Jako że jestem fanką i lubię odnaleźć się w historycznym kontekście, trochę Was pomęczę. William to oczywiście twórca renesansowy, który był niezłym buntownikiem. Nie spodobała mu się konwencja dramatu antycznego, więc po prostu dostosował ten rodzaj literacki do własnych potrzeb i w taki sposób powstał dramat szekspirowski. Jego twórczość możemy podzielić na trzy okresy, przy czym w tym pierwszym pisał głównie komedie i kroniki, później dramaty, a pod koniec życia romanse. A żył tylko 50 lat. Jak widzicie, nie był zbyt urodziwy, jednak strasznie utalentowany! Uważa się go za reprezentatywnego pisarza angielskiego i mistrza psychologii.  

"Chociażbyś jak śnieg była czysta, jak lód nieskalana,
przecież nie ujdziesz obmowy. Wstąp do klasztoru."
("Hamlet")

Przechodząc już do właściwej recenzji, powiem, że książka, która trafiła w moje ręce to skarb. Teraz, kiedy mam ochotę przypomnieć sobie ulubione cytaty, mam je w zasięgu ręki, a w głowie już przypominam sobie, w jakim kontekście użyto tych słów (w większości, pamięć jest jednak zawodna!). Książka jest podzielona na rozdziały, w których można znaleźć cytaty odnośnie danego tematu. Otwieram powiedzmy rozdział "miłość" i już mogę się spodziewać fragmentów "Romea i Julii", "Hamleta", "Snu nocy letniej" i tak dalej. Piękne ilustracje jedynie umilają czytanie. 

"O, et tu Brute!"
("Juliusz Cezar")

Ten zbiór to idealny prezent dla gorliwego fana dramatopisarza, ale może się przydać w wielu sytuacjach. Słowa Szekspira są tak uniwersalne, że nadają się do powtarzania przez wszystkich. Jeśli chcesz zabłysnąć elokwencją, czytaj Szekspira!

Wasza Ariada :)    


Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG

4 komentarze:

 1. To jest taka typowa książka kolekcjonersko-upominkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szuka m tego "skarbu" w księgarni! To będzie hit w mojej bibliotece obok wszystkich przekładów dzieł Szekspira :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym mieć tę książkę w swojej biblioteczce, warto dla tak genialnych cytatów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chciałabym mieć tę książkę na swojej półce.Teraz się zaczęłam zastanawiać czemu w szkole musimy czytać tylko dramaty, a bardzo rzadko w kanonie lektur występują komedie.

  OdpowiedzUsuń