piątek, 18 lutego 2022

Elif Shafak - "10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie"

Autor: Elif Shafak
Czyta: Marta Markowicz
Tytuł: 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie
Wydawca: Poznańskie
Długość: 11 godzin 34 minut
Ocena: 10/10

Opis:

Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe ludzkie życie?

Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg jeszcze pracuje. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą się w zmysłową opowieść o życiu w świecie, w którym wielu ludziom nadal odbiera się prawo do bycia sobą.

Recenzja:

Elif Shafak jest obecnie jedną z bardziej poczytnych współczesnych pisarek. Od dłuższego czasu miałam ochotę zapoznać się z jej twórczością, a dzięki Audiotece miałam ku temu niebanalną okazję i… bardzo cieszę się, że z niej skorzystałam! Lektorka, Marta Markowicz, uczyniła tę powieść jeszcze bardziej klimatyczną i na długo nie zapomnę jej fenomenalnego głosu, bo przeczytała 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie tak, jakby czytała własną historię – poruszyła mnie tym do głębi.

Nazywała się Leila.
Tequila Leila, jak nazywali ją przyjaciele i klienci. Tequila Leila, jak wołano na nią w domu i w pracy, mieszczących się w budynku w kolorze palisandru przycupniętym w wybrukowanym zaułku przy nabrzeżu, między kościołem a synagogą, wśród sklepików z lampami i sklepików z kebabami – w tej przystani najstarszych licencjonowanych domów publicznych w Stambule.
Gdyby jednak usłyszała, że tak o niej mówisz, mogłaby poczuć się urażona i psotnie cisnąć butem – jedną ze swoich niebotycznych szpilek.
– Nie nazywałam, kochanie, ale nazywam… Nazywam się Tequila Leila.
Za nic w świecie nie pozwoliłaby, żeby mówiono o niej w czasie przeszłym. (...)

Nie jest to z całą pewnością książka łatwa. Choć Marta Markowicz czyta ją w sposób wręcz zjawiskowy, tak co rozdział musiałam robić sobie dłuższą przerwę od słuchania historii Tequili Leili. Jest to zarazem smutna, jak i przepiękna opowieść o życiu, przyjaźni, akceptacji - o tym co ważne, opowiedziana w zasadzie przez martwą kobietę, której umysł wciąż działa. Stan głównej bohaterki udziela się i czytelnikowi, czuje tę beznadziejność sytuacji i wyraźny dyskomfort, a jednak… jest tu i miejsce na radość, przepiękne więzi, wspomnienia napawające optymizmem. Co tu dużo pisać - 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie angażuje czytelnika emocjonalnie od pierwszych stron.

Tequila Leila jest także postacią inspirującą. Oczywiście, nie można utożsamić się ze wszystkim, co robi, popełnia wiele błędów, a niektóre jej wybory życiowe są kontrowersyjne, jednak bezsprzecznie czytelnik – tudzież słuchacz – czuje do niej ogromną sympatię. W jej trudach życia można znaleźć problemy, o których warto – a wręcz trzeba – mówić oraz sytuacje, które mogły spotkać każdego z nas. Opowieść kryje w sobie plejadę ciekawych bohaterów, choćby samych przyjaciół Tequili Leili, a także pasjonujący i drobiazgowy obraz wielokulturowości Stambułu – choć nieraz okrutny i brudny, tak kryjący w sobie i mnóstwo uroku. Audiobook osobliwie przenosi w to miejsce i zalewa odbiorcę niebezpieczną falą doznań...  

10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie to nieoczywista książka o przemijaniu. Elif Shafak w nietuzinkowy sposób ukazuje tu prozę życia, z nutką humoru oraz z lekka filozoficznymi rozważaniami. To piękna historia, napisana równie pięknym językiem, klimatyczna i zjawiskowa, choć daleko jej do bajkowości. Jeśli szukacie wyjątkowej lektury, poruszającej i zapadającej w pamięć – ta powieść zostanie z Wami na długo. Polecam z całego serca – w audiobooku wypada nieziemsko!

Dziękuję Audiotece za możliwość zapoznania się z tą historią! 💓

10 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że nie znam i jakoś nie mam narazie ochoty poznac. Może kiedyś siegne, ale jeszczw nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Renata Kozłowska18 lutego 2022 11:54

  Moja koleżanka jest wielbicielką twórczości tej autorki i bardzo mnie namawia by przeczytać. Może się i skuszę, zobaczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Intrygująca książka oraz taka która na długo pozostanie z czytelnikiem po przeczytaniu jej. Elif Shafak ma niebanalne podejście do tematu śmierci. Jeśli będę miała możliwość zapoznam się z tą historią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka krótka recenzja, ale rozumiem, czemu. Ciekawy tytuł, nietuzinkowa treść. Nic dziwnego, że uzyskała ta pozycja tak wysoką notę. Będę tę książkę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wybiorę tej książki, nie znam autorki, a też ta konkretna książka nie przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam ani książki ani autorki myślę że narazie nie jest to jej czas. Mzoek kiedyś przyjdzie na nią czas

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wybiorę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam wiele pozytywnych opinii o twórczości tej autorki. Książka wydaje się bardzo ciekawa,dająca do myślenia. Będę ją miała na uwadze przy wyborze lektur na najbliższy czas.

  OdpowiedzUsuń
 9. O książkach tej autorki swego czasu było głośno na ig i fb, myślę, że spodobałaby mi się jej proza, muszę kiedyś coś spod jej pióra przeczytać ☺

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie spotkałam się jeszcze z taką historia,taką historią w książce. Bardzo mnie zaintrygował,zaciekawił. Do tego Stambuł,więc bardzo chętnie się z nią zapoznam,jak kiedyś mi się uda,ale to na pewno będzie spotkanie z papierową wersją😍🥰🙂I ten tytuł,który od samego początku dziwi,ciekawi i dlatego koło takiej lektury nie można przejść obojętnie 🥰Bardzo dziękujemy za wspaniałą recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń