wtorek, 22 lutego 2022

Tobly McSmith - "Act Cool"

Autor: Tobly McSmith
Tłumaczenie: Janusz Maćczak
Tytuł: Act Cool
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 9 lutego 2022
Liczba stron: 416
Ocena: 8/10

Opis:

Odnajdź swoje światło.
Odnajdź swoją prawdę.

AUGUST GREENE przeszedł pomyślnie przesłuchanie kwalifikacyjne i został przyjęty do upragnionej renomowanej nowojorskiej Szkoły Sztuk Performatywnych, kształcącej wybitnych aktorów. Jest tylko jeden problem – musiał uciec ze swojego małego miasteczka, od konserwatywnych rodziców, którzy nie akceptują tego, że jest osobą transpłciową.
Aby móc pozostać u ciotki w Nowym Jorku, August musiał przyrzec rodzicom, że nie dokona przejścia i nadal będzie udawał ich córkę. Ponieważ jest urodzonym aktorem, wierzy, że potrafi grać rolę, jakiej rodzice od niego oczekują, a jednocześnie odgrywać wyluzowanego i pewnego siebie w towarzystwie swoich utalentowanych nowych przyjaciół.
Ale kim naprawdę pragnie być August, kiedy gasną światła rampy i kończy się gra? I co zrobi, gdy odgrywane przez niego role zaczną kłopotliwie splatać się z rzeczywistością?

Recenzja:

Książek o tematyce LGBT+ obecnie jest bez liku, jednak powieści stricte o osobach transpłciowych nie spotkałam zbyt wiele na rynku polskim. Dlatego też ogromnie się ucieszyłam na zapowiedź Act Cool, która zapowiadała nietuzinkową historię z perspektywy właśnie takiej persony. I muszę przyznać, że… była to mocna i poruszająca rzecz. Naprawdę poruszająca - aż do łez. 

Już na wstępie czytelnika wita ostrzeżenie o tym, że powieść opisuje transfobię, homofobię, traktowanie osób niezgodnie z ich tożsamością płciową, a nawet rodzenie się skłonności samobójczych. Jednocześnie jest tutaj przekazanie mnóstwa ciepła czytelnikom i wsparcia, za co należy się temu wydaniu wielki plus – podobnie jak zawarcie na ostatnich stronach polskich numerów telefonów zaufania oraz pomocnych prawnie maili, a także informacji dotyczące pomocy w tranzycji. Myślę, że w każdej książce o tematach niełatwych dla młodego czytelnika takie kontakty powinny zostać zawarte – wszak mamy obecnie niemal nieograniczony dostęp do informacji w Internecie, ale dobrze promować sprawdzone ośrodki oraz inne źródła pomocy.

Po tym, jak wstąpiłem do Klubu Teatralnego, moja sytuacja w domu uległa poprawie, okazało się bowiem, że przez całe życie byłem aktorem, który gra rolę dziewczyny. Mój niepokój się rozwiał, gdy dotarło do mnie, że wcale nie muszę BYĆ DZIEWCZYNĄ, lecz tylko muszę ją UDAWAĆ. Innymi słowy, przed rodzicami grałem rolę córki. Cóż, podobno świat to scena. I to zadziałało!
- August, dlaczego wybrałeś aktorstwo? - ponownie pyta Anna. (…)
- Bo uratowało mi życie. 

Czytając o Auguście, głównym bohaterze Act Cool, bez wątpienia niejedna młoda osoba poczuje się mniej samotna – doświadcza on mnóstwa przykrości i innych nieprzyjemności, wiele osób jest względem niego niesprawiedliwych (nawet rodzice), a dramat nie opuszcza go nawet poza sceną. Jest to lektura zarazem trudna, ale i niezwykle podnosząca na duchu, dająca mnóstwo siły. Muszę przyznać, że choć nie do końca polubiłam Augusta, tak bardzo go wspierałam w trakcie lektury i miałam nadzieję, że spotka go więcej ciepła. Bo – musicie wiedzieć – jest on postacią zagubioną, naiwną, pragnącą akceptacji – przez co często nie jest sobą, a odgrywa swoją „rolę”. Fantastycznie to wszystko łączy się z broadwayowskim tłem i… tworzy naprawdę emocjonalną całość, która porusza czytelnika do głębi. I trochę też bawi – w powieści nie brakuje dowcipnych przekomarzań, chwilami nieco cudacznych rozmyślań Augusta oraz innych niespodzianek.

Act Cool to intensywna i pełna emocji książka, która szturmem wdziera się do serca. Tobly McSmith stworzył niebywale życiową historię, w śmiały sposób ukazując problemy i myśli, z którymi mierzą się osoby transpłciowe – i nie tylko one. Jeśli jest wam ciężko na sercu i szukacie opowieści, która zarazem wstrząśnie waszym wnętrzem, jak i przyjemnie je otuli – koniecznie wybierzcie się w sceniczny świat Augusta. Polecam z całego serca!

7 komentarzy:

 1. Takich książek powstaje bardzo dużo, moim zdaniem również o osobach transpłciowych, choć w zasadzie tylko zagraniczne (z małymi wyjątkami) i często jako wątek poboczny, a nie główny. Ponadto pojawiają się od groma w filmach i serialach, młodzież ma się z kim identyfikować. W każdym razie to pozycje skierowane do młodzieży i moim zdaniem dobrze, że powstają, nie chcą przemilczeć problemu np. homofobii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wartościowa lektura, "Act Cool" ukazuje jak niezwykle ważna jest tolerancja i akceptacja. W dzisiejszych czasach potrzebna jest taka książka. Jeśli będę miała możliwość to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie będę tutaj za dużo mówić zeby nikogo nie urazić. Więc wytrzymam się od komentowania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach zbyt wiele książek o ciekawszej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie jest to książka dla mnie, ale na oewno znajdzie swoich odbiorców 🙂

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno książka znajdzie swoich odbiorców, ale akurat nie we mnie. Czytanie dla mnie,to przyjemna odskocznia, dlatego moje książkowe serce, najbardziej pragnie czytać romanse czy obyczajowe. Bardzo dziękujemy za recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń