sobota, 19 marca 2022

Katarzyna Gacek - "Pies ogrodnika. Agencja Detektywistyczna CZAJKA"


Autor: Katarzyna Gacek
Tytuł: Pies ogrodnika. Agencja Detektywistyczna CZAJKA
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 28 lutego 2022
Liczba stron: 448
Ocena: 8/10

Opis:

Gaja jest zmuszona, by zmienić swoje pozornie poukładane życie. Wspiera ją przebojowa rudowłosa modelka Klara i najlepsza przyjaciółka – urzędniczka Matylda. Pech (albo szczęście?) sprawia, że właśnie wtedy w Milanówku zostaje popełnione morderstwo. Ofiarą jest uczennica liceum, a agencja Czajka dostaje pierwsze zlecenie: ma udowodnić niewinność jedynego podejrzanego – przystojnego nauczyciela matematyki, którego właśnie aresztowano. 

Recenzja:

Dawno nie miałam w rękach komedii kryminalnej, więc "Pies ogrodnika" spadł mi jak z nieba. Każdy wielbiciel powieści z dreszczykiem raz na jakiś czas jednak lubi sięgnąć po coś lżejszego, a że jesteśmy zwykle wygodniccy i nie lubimy wychodzić ze swojej bańki, połączenie komedii i thrillera to coś, co kochamy. Jeśli jeszcze do tego jest to powieść dobra, to mamy zwycięzcę, bo jakby nie było, niełatwo stworzyć taką książkę. 

Katarzyna Gacek porwała się z taką motyką na słońce, ale nie spłonęła. Pierwsza część cyklu Agencji Detektywistycznej CZAJKA okazała się, przynajmniej w moim przypadku, hitem. Świetna powieść, która intryguje i bawi. Mamy tutaj bowiem i zbrodnię, i choćby pogonie za egzotycznymi ptakami.  

Mimo że historia toczy się głównie wokół kobiet, nie nazwałabym tej książki typowo damską, bo i panowie powinni się przednio bawić podczas lektury. "Pies ogrodnika" opowiada historię rozwodu, który otworzył naszej głównej bohaterce Gai drzwi do kariery detektywa. Start nie jest jednak prosty i kobieta będzie musiała zmierzyć się z irytującym komendantem, frywolną pracownicą i pierwszym zleceniem, które stanowiłoby spore wyzwanie nawet dla doświadczonego śledczego. Ma bowiem rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa nastolatki, do którego doszło niemal na progu jej domu. Jakby tego było mało, Gaja sama ma córkę, która właśnie wkracza w okres buntu, a jej najlepsza przyjaciółka jest trochę sceptycznie nastawiona do nowego zajęcia Gai

Autorce udało się stworzyć fabułę pełną ciekawych zwrotów akcji, a mimo wielości wątków, historia była płynna i nie męczyła. Za plus można również uznać różnorodność charakterów postaci. Tak naprawdę każdy czytelnik będzie mógł utożsamić się z którąś z głównych bohaterek. Każda, mimo pewnych wad, budzi niesamowitą sympatię. To są postaci, o których aż chce się czytać. 

Dodajmy do tego lekkie pióro oraz zakończenie, którego nawet ja nie byłam w stanie do końca przewidzieć i mamy świetną rozrywkę na dobrych kilka godzin. Polecam wszystkim fanom lekkiej prozy z odrobiną dreszczyku, a ja niecierpliwie czekam na kolejne przygody kobiet z Agencji Detektywistycznej CZAJKA.

9 komentarzy:

 1. Lubię komedie kryminalne. Dość dawno już nic nie czytałam i chętnie zajrzęę do Psa ogrodnika

  OdpowiedzUsuń
 2. Kryminały jakoś nie mam zamiłowania do nich ale kryminalne komedie do już inna działka - uwielbiam je. "Pies ogrodnika' kusi, wyrazistymi bohaterkami, interesującą fabułą oraz humorem. Katarzyna Gacek stworzyła przyjemną, wciągającą książkę, czytelnika pozostawia w oczekiwaniu na dalszy ciąg. Z chęcią poznam tą serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię humor w książkach. Każda taka książka zasluguje na moją uwagę. Chętnie poznam i tą. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę,żer stworzenie dobrej komedii kryminalnej to nie lada wyzwanie. Jestem ciekawa własnej opinii o tym jak poradziła sobie autorka. Zdecydowanie mam w planach lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, komedia kryminalna, ale temat już tak mniej zabawny... Śmierć uczennicy to przecież zawsze tragedia, nawet jeśli nie zabił jej ten nauczyciel. Nie wiem, jak mniej więcej poprowadzona jest ta książka, ale poczekam na następne pozycje tej autorki. Podejrzewam, że pewnie pojawią się w podobnej tonacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, i też jestem zachwycona, czekam na kolejne tomy, a pani Katarzyna trafiła do grona moich ulubionych autorek komedii kryminapnych 😁

  OdpowiedzUsuń
 7. Komedie kryminalne bardzo lubię czytać 😍Ta mi się podoba i czuje na swój czytelniczy nos,że będzie świetne zaczytanie z tą książką, więc zapisuje ją sobie. Taki kryminał z dreszczykiem bardziej niż przerażający kryminał lub thriller w thrilerze, to ja jak bardziej rozumiem i bardzo lubię 🙂Bardzo dziękujemy za świetną recenzję i książkową propozycję😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi interesująco lekka książka przy której można się oderwać i dobrze bawić. Trzeba sobie zapisać tytuł 🙂

  OdpowiedzUsuń