środa, 2 marca 2022

Piotr Górski - "Bliska znajoma"


Autor: Piotr Górski 
Tytuł: Bliska znajoma
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 17 listopada 2021
Liczba stron: 200
Ocena: 10/10

Opis:

Co zrobić, gdy wyczerpało się wszystkie możliwości, a porwany z ulicy jedenastolatek nadal pozostaje zaginiony? To pytanie zadaje sobie komisarz Sławomir Kruk na początku piątej doby poszukiwań.

Odpowiedź, której sam sobie udziela, jest przerażająca.

W rezultacie Kruk, podejrzewany o przekroczenie uprawnień i tortury wobec sprawcy porwania, trafia pod ostrzał mediów, a czynności wyjaśniające w jego sprawie prowadzi funkcjonariuszka Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Lena Milewska.

Mimo niesprzyjających okoliczności Kruk ulega urokowi pięknej nadkomisarz. Gdy kobieta pewnego dnia znika, zaczyna jej szukać i badać jej życie prywatne. Sytuacja coraz bardziej się zapętla, a sprawę utrudnia fakt, że w związku z toczącym się wobec Kruka postępowaniem, komisarz zostaje zawieszony.

„Tę małą grę, która pozostała, Kruk rozegra sam. Nie stanie się ona sensem jego życia. Kruk zagra, wygra i zostawi wszystko za sobą. Albo nie wygra”.

Recenzja:

    Już po raz piąty spotykam się ze Sławomirem Krukiem i mam nadzieję, że to nie będzie ostatnie spotkanie. Mnie już nie trzeba przekonywać do czytania książek Górskiego, bo ogromnie się cieszę na każdą kolejną. No dobrze, dzisiaj na tapet wjeżdża Bliska znajoma.

To już piąta doba poszukiwań jedenastolatka. Kruk nie jest w najlepszej sytuacji, ale nie odpuści, póki nie pozna prawdy. Mimo niesprzyjających okoliczności Kruk ulega urokowi nadkomisarz Milewskiej, która prowadzi sprawę przeciwko niemu. 

No i jest, po delikatnie słabszym czwartym tomie, w glorii i chwale Górski wraca z rewelacyjnym tomem piątym, takim, który po raz kolejny podwyższył poprzeczkę i dosyć mocno przeskoczył moje oczekiwania. Przy większej ilości tomów ciężko jest utrzymać tak samo dobry i wysoki poziom, jednak autor chyba opanował tę sztukę. Chyba będzie to mój ulubiony tom jak do tej pory.

Uwielbiam to jak zbudowana jest postać Kruka. Autor konsekwentnie buduje bohatera od pierwszego tomu i to czuć. Teraz już na przestrzeni tych pięciu widać, jak oddziaływały na niego sytuacje i czytelnik rozumie to, jakim jest człowiekiem, na podstawie tego, co sam miał okazję już czytać. Jest to bardzo ciekawy proces.

Autor jak zwykle udowadnia czytelnikom, że u niego każde zdanie ma znaczeni i przełożenie na to jak potoczy się sytuacja. Oczywiście wciągnęłam się już od pierwszej strony i nie chciało mi się odrywać aż do samego końca. 

Oprócz niesamowitego Kruka dostajemy trochę postaci, które już gdzieś mieliśmy okazję poznać, ale też sporo nowych postaci, wokół których kręci się cała intryga. Na pierwszym planie mamy oczywiście Kruka i bezsprzecznie jest to najlepszy bohater w całej książce, jednak pozostało postaci są też całkiem nieźle i to właśnie oni podbijają naszego głównego bohatera.

Podoba mi się fabuła i pomysł na intrygę. Niby nic czego jeszcze byśmy nie znali, jednak w wykonaniu autora dostajemy fenomenalną historię, która zadziwia, zaskakuje i zachwyca. No ja jestem zakochana.

Jeśli zastanawiasz się, czy można czytać tę książkę samodzielnie, to udzielę Ci dwóch odpowiedzi. Ogólnie nie widzę przeciwskazań, bo spokojnie odnajdziesz się tutaj w fabule, jednak ja uważam, że przygody Kruka najlepiej funkcjonują w całości od pierwszego tomu, bo tak najlepiej działa też postać samego Kurka. Także decyzję pozostawiam tobie.

No to nie pozostało mi nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejną odsłonę przygód Kruka. Szczerze mogę polecić Ci tę serię i ten tom, bo sama nigdy bym się nie spodziewała, że tak bardzo mi się spodoba.

Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.

14 komentarzy:

 1. A ja zupełnie nie mam pojęcia co to. Choć przez was nabrałam ochoty poznać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy ostatniej recenzji książki tego autora zapisałam sobie żeby zapoznać się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na tom to dość krótki, zaledwie 200 stron, chociaż czytam teraz Kształt wody Camilleriego i nawet 200 nie ma, więc są krótsze kryminały 😅 To dobrze, że ten tom wraca na świetny poziom i jesteś zachwycona lekturą. Muszę sięgnąć w końcu po tę serię 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać książki pana Górskiego, ale za każdym razem piszesz o nim zachęcająco, więc muszę sięgnąć po jego powieści.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo wysoka nota. Wielkie wow. Ja jeszcze nie poznałam żadnej książki rodaka, ale widzę, że warto to nadrobić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piotr Górski nie obniża poziomu przy kolejnych cześć przygód Kruka. Co tym razem przygotował pisarz dla komisarza jaka intryga jakie kłamstwo jakie śledztwo. Na pewno poznam Kruka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, jak jest 10/10, to wiedz, że coś się dzieje. Słyszałam już o tym autorze, no i czytałam na tej stronie kolejne przygody Kruka (znaczy jego zarysy). Jakby co, sięgnęłabym od tomu pierwszego (zgodnie z zaleceniami^^), kryminały lubię, szczególnie polskie (i skandynawskie). Także w przyszłości będę o tym myśleć, szczególnie że nie są to jakieś specjalnie grube tomy. No i polska literatura! Jakoś wcześniej nie zwróciłam uwagi na wydawnictwo... Czy dobrze realizuje książki? Jak redakcja i korekta? Powiem szczerze, że jeszcze żadna pozycja z ich oferty nie wpadła mi nigdy w ręce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ ocena 10/10! Nie często to się zdarza. A czytając recenzję nawet ja, osoba nie przepadająca za wszelkimi kryminałami, sensacjami, itp. nabrałam ochotę na przeczytanie. Muszę zapisać sobie serię z Krukiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już wcześniej o przygodach Kruka, ale ciągle ich nie poznałam. Ale ta ocena 10/10 sprawia, że muszę przeczytać wszystkie tomy

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejna fenomenalna książka tego autora z kompletem punktów w recenzji.Jestem pod wrażeniem,tym bardziej,że juz niebawem zaczynam przygodę z tym cyklem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Renata Kozłowska5 marca 2022 12:13

  Przyznam, że nie znam książek tego autora. Jakoś nie było okazji by po nie sięgnąć. Ale recenzja zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wiem czy podczas czytania tej serii, umiałabym się w niej zaczytać i dobrze odnaleźć, ponieważ nie czytam tegi gatunku. Ale Wy tak zachęcacie swoimi recenzjami,że przy każdej następnej książce robię się coraz bardziej ciekawa tej serii i coraz bardziej kusi mnie by poznać pierwszy powieść z tej serii🙂Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie. Przeczytałam zarówno opis, jak i recenzję. Nie jestem w stanie przekonać się do tej książki, nie wiem czy chodzi o wszystkie książki w tym stylu, z takim motywem, czy to też chodzi o tę konkretną. Jednak podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy nie słyszałam o tym autorze, ale twoja recenzja mnie zaciekawiła. Myślę, że wpiszę sobie ten tytuł na listę. Mam nadzieję, że jest dostępny w wersji elektronicznej, bo ostatnio nie kupuję już papierowych książek. Kompletnie nie mam miejsca w domu - myślę, że wielu moli książkowych ma ten sam problem. Wystawiłam część tytułów na sprzedaż, ale szkoda mi się z nimi rozstawać. Chociaż spotkałam się z teorią, że szkoda marnować czasu na kilkakrotne czytanie tego samego, gdy tak wiele pozycji czeka na odkrycie :)

  OdpowiedzUsuń