piątek, 12 sierpnia 2022

Alina Adamowicz, Justyna Moraczewska - "Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie"

Autor: Alina Adamowicz, Justyna Moraczewska

Tytuł: Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie

Wydawnictwo: Słowne

Data wydania: 2022

Ilość stron: 216

Ocena: 8/10


Opis:

Ta książka zmieni Twoje myślenie o związku!

Doświadczona terapeutka i autorka poradników dla kobiet łączą siły i pokazują, jak pracować nad relacją.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zbudować dobry, trwały, szczęśliwy związek, w tej książce znajdziesz odpowiedzi i konkretne wskazówki płynące z nurtu psychologii pozytywnej. Autorki ilustrują tekst licznymi przykładami, dzięki którym wiedzę teoretyczną przekładają na codzienne doświadczenia czytelniczek. Bazując na osiągnięciach i niezawodnych formułach psychologii pozytywnej, autorki kładą przed nami klucze do rozwoju związku. Wśród nich są między innymi: zrównoważona liczba pozytywnych i negatywnych interakcji między partnerami, uważność emocjonalna, dobra samoocena oraz wewnętrzne poczucie wartości każdego z partnerów. Autorki pokazują, jak psychologia pozytywna działa w praktyce i w jaki sposób można z niej korzystać we własnym życiu, we własnym domu i we własnej rodzinie.


Recenzja:

Czasem bycie w związku wydaje nam się czymś łatwym i oczywistym - że po prostu te dwie osoby są ze sobą na dobre i na złe. Tyle, że gdyby to wszystko było takie proste, nie byłoby ani zdrad, ani rozwodów, ani nawet kłótni... 

Większość z nas, mimo bogatego doświadczenia w kwestii związków, nie wie, co by zrobiło, gdyby przygniotła ich szara rzeczywistość, a iskra namiętności dawno by się wypaliła... Zwykle ekscytujemy się tylko początkami partnerstwa, zapominając o tym, żeby później pielęgnować to, co pojawiło się na przestrzeni czasu: związek.

Ułatwioną wersję tego wszystkiego mają osoby, które mają bardzo rozwinięta empatię i szeroki wachlarz umiejętności interpersonalnych, w tym asertywności i umiejętności respektowania swoich granic. Tyle, że zwykle są to osoby, które także się tego nauczyły: bo żeby umieć powiedzieć, czego potrzeba mi w tym momencie, nie jest często kwestią, która nagle do nas przychodzi, niczym katar. 

Autorki pozycji "Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie" starają się w prosty, łatwy i jasny sposób pokazać kilka błędów, które są w stanie zniszczyć związek - a którym można łatwo zapobiec, jeśli się postaramy.

Ba, większość z tych rzeczy wydaje się nam oczywista - jak na przykład: szanujcie się, rozmawiajcie co najmniej kilka minut dziennie (o tym, jak się czujemy), czy chociażby: mówcie sobie komplementy. Jak widzicie, nie jest to tajna wiedza magiczna, którą trzeba rozszyfrowywać, bo jest zakodowana enigmą. Niemniej jednak zwykle nie uzmysławiamy sobie, jak ważne są takie rzeczy - niby drobnostki, a całkowicie wszystko zmieniają.

To, co najbardziej zapadło mi w myślach po przeczytaniu tej pozycji, jest sformułowanie, że nikt nie czyta nam w myślach - więc skoro idziemy do restauracji i mamy jakieś oczekiwania, bo sami składamy zamówienie, to dlaczego nie mamy oczekiwań co do naszego związku: i dlaczego nie staramy się zrealizować konkretnych celów?

Wiadomo, że codzienne życie bywa przytłaczające, ale Alina Adamowicz oraz Justyna Moraczewska pokazują, że zapracowanie, opieka nad dziećmi i dbanie o dom wcale nie wykluczają tego, że powinno się wymagać bycia kochaną i szanowaną - a także tego, że my także powinniśmy postępować zgodnie z określonymi zasadami, by nasz partner także czuł się przy nas dobrze.

Niektóre związki można uratować. Niektóre związki można wzmocni. W niektórych przypadkach - na przykład stosowania przemocy - trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jako matka chciałabyś takiego związku dla swojej córki? I zdecydować, czy warto trwać w czymś, co nam nie służy (odpowiedź to: "nie", chociaż czasem to naprawdę bolesna decyzja). 

I chociaż ta pozycja liczy sobie tylko trochę ponad dwieście stron, to jest według mnie istnym MUST HAVE, MUST READ! Uwielbiam książki o takiej tematyce - szczególnie patrząc na to, jak wyglądają relację we współczesnym świecie - i jak wiele osób potrzebuje teraz terapii dla par i rodzin.

Podsumowując: jestem pod ogromnym wrażeniem tego poradnika - więc bardzo go Wam polecam! Wszystko, co powinno wiedzieć się o tworzeniu dobrych i trwałych relacji bez wątpienia znajdziecie w pozycji, którą dziś recenzuję. Warto się z zapoznać z treścią!

9 komentarzy:

 1. Poradniki to dobry pomysł, ale takie porządne, ponieważ nie każdy umie stworzyć taki z myślą o faktycznych potrzebach czytelników, jak to dedykują na okładkach. Ta wydaje się na szczęście na poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo potrzebny poradnik w dzisiejszych czasach. Skłania domyślenia nad naszym zachowaniem oraz daje spojrzenia na relacje. Warty zapoznaniem się z nim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że taki poradnik warto przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 4. Życie jest nieprzewidywalne, nieobliczalne i niezwykle szczodre, kiedy trzeba człowiekowi poplątać życiowe ścieżki. Nie zawsze radzimy sobie sami podczas wychodzenia z tych błędnych życiowych labiryntów. Warto sięgnąć po taką czy tej podobne pozycje, by wiedzieć, jak się tym gąszczu odnaleźć. I to nie tylko w kwestii tworzenia i podtrzymywania relacji partnerskich, myślę, ze takiej lektury potrzebujemy w wielu kwestiach naszego życia.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami sięgam po poradniki, ale muszą być napisane tak, by nie wynudzić formułkami tylko przekazać informację w ciekawy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 6. Poradnik na temat związku, hmm to nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytam poradników, chyba że tematyka któregoś naprawde mnie zaciekawi. Tej ksiazki nie mam w planach na razie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem singielką, więc taki poradnik nie dla mnie raczej 😅

  OdpowiedzUsuń
 9. Dużo ciekawych informacji można znaleźć w tej książce, skoro Pani daje jej tak wysoką oceną i poleca :) Bardzo dziękujemy za świetną recenzję :) B.B

  OdpowiedzUsuń