czwartek, 15 września 2022

Joy Hinson, Peter Raven - "Hormony"

Autor: Joy Hinson, Peter Raven

Tytuł: Hormony 

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2022

Ilość stron: 168


Opis:

Hormony są niesamowite! Kontrolują niezwykły zakres procesów zachodzących w organizmach ludzi i wszystkich złożonych zwierząt i roślin. Często myślimy, że hormony są wolno działającymi cząsteczkami sygnalizacyjnymi, które zajmują się jedynie homeostazą, tymczasem rzeczywistość jest o wiele bardziej interesująca!

Ta książka to znakomity przewodnik po wiedzy na temat funkcjonowania hormonów. Joy Hinson i Peter Raven w przystępny sposób prowadzą Czytelnika przez skomplikowany, ale i fascynujący świat tych niezwykłych substancji. Dzięki tej książce:

Dowiesz się, jakie są podstawowe mity na temat hormonów. Czy wszystkie hormony są produkowane przez gruczoły dokrewne? Czy rzeczywiście hormony działają powoli?

Poznasz sposób, w jaki regulowane jest wytwarzanie hormonów w ciele człowieka, oraz mechanizmy ich działania.

Poznasz fascynującą historię rozwoju testów ciążowych oraz metod antykoncepcji. Zadziwiające, jakie metody stosowano setki lat temu!

Dowiesz się, jaki jest mechanizm powstawania chorób autoimmunologicznych, jak cukrzyca typu 1 czy choroba Hashimoto, i na czym polegają zespoły oporności na hormony, jak moczówka prosta, cukrzyca typu 2 lub niewrażliwość na androgeny.

Zrozumiesz rolę, jaką odgrywają hormony w rozwoju człowieka i innych zwierząt.

Dowiesz się, na czym polegają mechanizmy owulacji spontanicznej i indukowanej i jaki mają związek z trybem życia zwierząt, u których występują. Zrozumiesz także, dlaczego populacja pandy wielkiej jest zagrożona wyginięciem.

Zrozumiesz, jaki związek z zachowaniem człowieka i zwierząt mają hormony. Dowiesz się, dlaczego oksytocynę nazywamy hormonem relacji, czy testosteron faktycznie wzmaga agresję i czy hormony wpływają na zachowania żywieniowe.

Poznasz pojęcie substancji endokrynnie czynnych i zrozumiesz, dlaczego naukowcy biją na alarm w sprawie zagrożeń związanych ze stosowaniem pestycydów w rolnictwie i ftalanów w przemyśle.

Dowiesz się, że większość stosowanych w sporcie substancji dopingujących to hormony. Poznasz mechanizm ich działania, skutki uboczne oraz sposoby na ich wykrywanie u zawodników.

Poznasz klasyczne eksperymenty z dziedziny endokrynologii, współczesne metody badawcze oraz interesujące studia przypadków.

Poznasz listę zagadnień związanych z funkcjonowaniem hormonów, które wciąż są zagadką dla naukowców!


Recenzja:

Hormony w życiu człowieka są niezwykle ważne - to od nich zależy wiele bardzo ważnych procesów w naszym ciele. Ba, gdyby nie wytwarzanie hormonów, nie byłoby nawet podziału na mężczyzn i kobiety - a nie mówiąc już o innych przypadkach chorowania, gdy jakiegoś hormonu jest za dużo lub za mało.

W codziennym życiu jednak rzadko zwracamy uwagę na hormony - i chociaż zaburzenia z nimi związane są praktycznie niczym plaga - a taka cukrzyca jest jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych (brak produkcji hormonu), to powiedzcie mi szczerze, jak często mierzycie w laboratorium glukozę na czczo i jak często badacie poziom swojego TSH? 

Dla mnie, osoby, która ma pewne problemy hormonalne, kontrola co trzy miesiące jest swego rodzaju obowiązkiem. Tyle, że zwykle większość osób zauważa, że coś jest nie tak, kiedy już muszą zrobić badania - i są praktycznie siłą do tego zmuszani przez lekarza. 

Hormonów w ludzkim ciele jest całkiem sporo. I ja, chociaż wiele się już o tym naczytałam, także wszystkiego o nich nie wiedziałam. Ba, pewnie dalej nie wiem, ale uważam, że "Hormony" Joy Hinson oraz Petera Ravena są istnym must have - to takie typowe kompendium wiedzy, które bardzo dużo tłumaczy i daje dużo podstawowej (i nie tylko) wiedzy.

To, co jest według mnie dużym plusem, to fakt, że także wizualnie to jest naprawdę dobrze przedstawione - jest wiele rycin, tabel i innych takich - i dla mnie to był jeden z większych plusów tej pozycji. Bo ją się po prostu chciało czytać.

Pod kątem technicznego wydania, jest to dosyć cienka książeczka - nie ma nawet dwustu stron. Niemniej jednak jest ona po prostu kompletna  - nie mam pojęcia, co jeszcze by można było tam dodać.

Jest to też ciut większa książka rozmiarowo, niż te, które zwykle czytam - więc pewnie, gdyby była krótsza, to tych stron i tak byłoby ponad dwieście. Także no, prawdziwe kompendium wiedzy w jednej książeczce. 

Wszystko jest też napisane w taki sposób, że nawet, jak autorzy poruszają bardzo medyczne kwestie, to jest to dosyć jasno wytłumaczone - a często także zilustrowane, żeby czytelnik na sto procent zrozumiał, co autorzy chcieli przekazać.

Według mnie to pozycja, którą powinien przeczytać każdy - a już szczególnie ten, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o swoim ciele i procesach, które w nim zachodzą. Ba, myślę, że dla uczniów, np. tych, którzy chcieliby zdawać na medycynę, także jest to świetna propozycja do polecenia! 

Także śmiało, śmiało - sięgajcie! 

5 komentarzy:

 1. Wow, jaki obszerny opis na okładce... Dużo tego. Jako ciekawostka dla mnie to ok, ale wydaje mi się, że to pozycja dla bardziej zaawansowanego czytelnika w tej dziedzinie. Dla mnie byłyby to jedynie właśnie ciekawostki... A jeśli chodzi o badania, to nie lekarz zmusza mnie do nich, tylko ja lekarza, albo muszę zrobić sporą rundkę po przychodniach, by na zwykłe badanie krwi się zapisać, więc myślę, że akurat w Polsce chodzi o inne kwestie. Zresztą, o czym ja mówię, skoro od ponad roku próbuję wyleczyć zatkane uszy i żaden z lekarzy nawet nie udaje, że się stara, co tydzień przepisując antybiotyki. Ale zgadzam się, że jesteśmy mniej uświadomieni co dla człowieka znaczą hormony. No tak i dla zwierząt.
  PS Co z tą pandą??

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale opis i ile wiedzy. U mnie z badaniami krucho. Ostatnio robiłam morfologię i glukozę od niepamiętnych lat. Ale im starszym jest to trzeba się częściej badać. "Hormony" interesująca lektura. Ja nie wiedziałam że hormony tak ważne są w życiu człowieka i zwierząt. Watra zapamiętania lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. To moze byc ciekawa książka, którą warto przeczytać, by dowiedzieć się wiecej o samym sobie. Dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być to ciekawa książka warta uwagi. Zapamietam ja sobie

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za tak długimi opisami... Tematyka może ciekawa, ale nie dla mnie. Nie przepadam za medycznymi książkami 🤗

  OdpowiedzUsuń